Aká je kvalita života Slovákov v porovnaní s ostatnými krajinami?

  • Štatistika NUMBEO upozorňuje na rozdiely v kvalite žvota medzi európskymi krajinami.
  • Slovensko sa v nej ocitlo dvakrát na 137. a 144. mieste
Slovensko-e1467813455961
Bezlepek.cz
  • Štatistika NUMBEO upozorňuje na rozdiely v kvalite žvota medzi európskymi krajinami.
  • Slovensko sa v nej ocitlo dvakrát na 137. a 144. mieste

Numbeo predstavuje najväčšiu databázu údajov o kvalite života, ktoré získava od používateľov z celého sveta. Špecializuje sa na životné náklady, zdravotnú starostlivosť, dopravnú situáciu v mestách, znečistenie, kriminalitu či podmienky bývania. Databáza vznikla v apríli 2009 pod vedením Mladena Adamovica. V súčasnosti na stránke môžeme nájsť mnoho štatistík, ktoré odzrkadľujú každodenný život obyčajného človeka v mestách po celom svete. Dnes si predstavíme štatistiku, ktorá porovnáva náklady na život v európskych mestách.

Oporný bod predstavuje mesto New York City (100%). Výkum porovnáva 5 údajov: cost of living, rent index, cost of living plus rent index, groceries index, restaurant price index a local purchasing power index. Získané čísla sú odvodené práve od kvality života v NYC. Čo všetko sa z údajov dozvieme a ako sa v tabuľke orientovať?

Prvých päť indexov zodpovedá rovnakému systému kalkulovania. Ak sa nachádzame nad stovkou, sme v drahšej zóne, čisla pod stovkou znamenajú, že ceny v tejto oblasti sú nižšie ako v NYC. Ako je na tom Slovensko a okolité krajiny?

Košice, Bratislava, Praha, Brno, Olomouc, Ostrava či Viedeň majú vo všeobecnosti lacnejšie služby ako New York. Zurich na prvom mieste je o 27,85% drahší v oblasti indexu cost of living.

Local purchasing power index pristupuje k porovnávaniu údajov trochu inak. Nezahrňuje už len ceny tovarov a služieb, ale dáva ich do kontrastu aj s priemernou mzdou v danom meste. Ako sme dopadli v tomto zmysle?

Rozdiely v číslach treba brať presne naopak. Ak si zoberieme Bratislavu s indexom 71,11% znamená to, že obyvateľ New Yorku si môže dovoliť o 28,89% viac ako Bratislavčan. Horšie sú na tom Košice s indexom 60,42 %. České mestá sa ocitajú v tabuľke nad nami. A ak chcete žiť na vysokej nohe, podľa výskumu by ste sa mali presťahovať do Zurichu, kde nakúpite s minimálnou mzdou o 36,45% viac ako v New Yorku a o 65,34% viac ako v Bratislave. Zlý výber nie je ani Slovákmi toľko ospevovaná Viedeň. Jej index sa pohybuje tiež nad stovkou, dosiahla 102,35.

 

Naša situácia teda nevyzerá najvábnejšie, no treba uznať že Košice, ktoré sú na tom horšie ako Bratislava, obsadili 144. miesto z celkových 206. Existuje teda ešte 62 krajín, v ktorých môže byť život ťažší. Napríklad, aj také obľúbené turistické miesta, akými sú Moskva, Varšava, či Krakov. Posledné miesto obsadilo mesto Sumy v Ukrajine.

zdroj: www.numbeo.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech