Ako by vyzeral Apple ako krajina: Národné bohatstvo ako Grécko či podobnosť s Ománom

  • Apple nedávno pokoril míľník 1 bilióna dolárov
  • Ekonomickými ukazovateľmi by sa dal preto porovnať s niektorými krajinami
  • Ako by to teda vyzeralo, keby sme sa na Apple pozreli ako na krajinu?
7178643521_12bd67824a_k-2
Mike Deerkoski
  • Apple nedávno pokoril míľník 1 bilióna dolárov
  • Ekonomickými ukazovateľmi by sa dal preto porovnať s niektorými krajinami
  • Ako by to teda vyzeralo, keby sme sa na Apple pozreli ako na krajinu?

Za posledných pár týždňov sa už o Apple a prekročení jeho magickej hranice bilióna dolárov čo to popísalo. Poďme sa na to však pozrieť z iného uhla. Ako by to vyzeralo, keby si predstavíme Apple ako krajinu?

Vitajte v kráľovstve Apple

Ak by sme hodnotili Apple ako kráľovstvo, respektíve krajinu, tak by sme sa dostali k pozoruhodným ukazovateľom. Analytici z firmy Across sa rozhodli na to pozrieť bližšie a dospeli k veľmi zaujímavým záverom. „Ak by bol Apple štát, jeho minuloročné príjmy by sa vyrovnali Belgicku a zaradili by ho na 47. miesto v rebríčku najbohatších krajín sveta,“ povedal Jakub Rosa, analytik Across Private Investments. Belgicko, a teda aj Apple, mali ročný príjem 247 miliárd dolárov a sú na 18. mieste v rebríčku krajín.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Miguel Discart

Podľa ukazovateľov je Apple nielen pokrokový, ale aj konzervatívna krajina

Ostatné ukazovatele sú rovnako fascinujúce. Apple by sa dala považovať za progresívnu krajinu, minimálne čo sa týka využívania obnoviteľnej energie. Tú využíva na 100 % a prirovnať by sme to mohli ku Konžskej demokratickej republike. S nárastom miery HDP o 34 % by sa umiestnila na druhom mieste. Ak by sme Tima Cooka považovali za kráľa Apple, tak by mal ročný príjem na úrovni dánskej hlavy štátu, kráľovnej Margaréty II. S príjmom 12,8 miliónom dolárov by to Apple radilo na 2. miesto v rebríčku krajín.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Valery Marchive, Maersk Line

Národné bohatstvo firmy Apple je na úrovni Grécka, a to v hodnote 1 bilióna dolárov. Keďže ako krajina by sa Apple radil medzi tie menšie,  pracovná sila nemôže byť ohromujúca, je na úrovni Francúzskej Polynézie. Pracovná sila 123 000 ľudí je síce na krajinu málo, ale na firmu je to slušné číslo.

Čo sa týka počtu žien v Apple, je to skôr konzervatívnejšie číslo, a síce 32 %, rovnako ako v konzervatívne ladenom Ománe. Toto je trochu zarážajúci údaj, keď si vezmeme od úvahy, že Apple sa radí k zamestnávateľom, ktorí sa prikláňajú k liberálnym hodnotám a chcú ponúknuť rovnakú príležitosť všetkým.

Kľúčový moment bolo predstavenie iPhonu

Apple si razil cestu revolučnými technológiami už pred iPhonom. To sme vyobrazili na infografike, ktorá je prierezom histórie spoločnosti, zverejnili sme ju pri príležitostí prekročenia hranice 1 bilióna dolárov. Skutočnou zmenou v Apple bolo predstavenie iPhonu. „Najmarkantnejší podiel na úspechu však možno pripísať širokej produktovej škále na čele s iPhonom. Práve uvedenie iPhonu na trh sa postaralo o raketový nárast z malého hráča na globálneho technologického obra,“ doplnil Rosa v tlačovej správe Acrossu.

Apple môže opäť zvýšiť svoje zisky a zamiešať kartami, keď predstaví novú generáciu svojho najúspešnejšieho produktu. Ak sa bude držať schémy, môžeme očakávať predstavenie nových iPhonov v polovici budúceho mesiaca. Dúfajme, že Apple príde s niečím novým, keďže až na výročný iPhone X, sa už takmer 4 roky drží toho istého dizajnového jazyka a revolučných riešení sme sa nedočkali.

Zdroj: TS Across

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá