Ako na Slovensku vznikajú aplikácie, ktoré hýbu svetom

  • Združujú profíkov a vytvárajú kvalitné IT riešenia. Zoznámte sa so slovenským softvérovým domom QBSW (Quality Business Software) a Kristínou Horváthovou, s ktorou sme sa rozprávali o mobilných aplikáciách, bez ktorých sa už väčšina z nás nepohne ani na krok.
QBSW_3
archív QBSW
  • Združujú profíkov a vytvárajú kvalitné IT riešenia. Zoznámte sa so slovenským softvérovým domom QBSW (Quality Business Software) a Kristínou Horváthovou, s ktorou sme sa rozprávali o mobilných aplikáciách, bez ktorých sa už väčšina z nás nepohne ani na krok.

Ahoj, Kika. Predstav nám na úvod seba a QBSW.

Ahojte. Moje meno je Kristína a snažím sa riadiť heslom: Ak má človek dostatočne silné prečo, zvládne akékoľvek ako. Do QBSW som sa dostala pred 1,5 rokom. Odvtedy som zodpovedná za predaj webových a interných aplikácií a IT riešení. V Q-čku pripravujeme služby s čo najvyššou pridanou hodnotou, analyzujeme príležitosti v súkromnej a verejnej správe, poskytujeme komplexné riešenia v oblasti návrhu, tvorby a integrácie informačných systémov.

Jednou z domén QBSW sú mobilné aplikácie. Prečo práve aplikácie?

Väčšina ľudí dnes smartfóny využíva denne. Platíme faktúry, bavíme sa, zoznamujeme sa, vybavujeme maily, skenujeme QR kódy, zdieľame dokumenty, meriame zabehnuté kilometre, bez navigácie sme stratení. Funkcionality smartfónov vieme využiť aj v biznise. V Q-čku pracuje viac ako 140 odborníkov, ktorí sú pripravení popasovať sa s akoukoľvek témou a vytvoriť aplikáciu pre akéhokoľvek klienta.

Aké najzaujímavejšie či najúspešnejšie aplikácie ste už v Q-čku vyvinuli? 

Máme naozaj široký záber, ale do popredia by som dala tieto: fanúšikovská aplikácia pre HC Slovan Bratislava, MedusaCard pre spoločnosť Medusa Group, City Monitor pre komunikáciu medzi obyvateľmi a samosprávou, tabletová aplikácia pre galériu Nedbalka, startupová aplikácia DOCKitIN, ktorá „upratuje“ dokumenty z papierovej formy do elektronickej, alebo aplikácia pre Toyota PPC Team, ktorá vás upozorní, keď si treba prezuť pneumatiky alebo sa objednať na servis.

Zdroj: archív QBSW

Ako funguje celý proces a komunikácia s klientom? 

Každý klient je iný, preto je aj forma komunikácie individuálna. Niekedy má klient predstavu, ako chce vyriešiť svoj problém, inokedy netuší. To ale vôbec nevadí, my totiž vieme zabezpečiť celý životný cyklus aplikácie. Zistíme potreby klienta a urobíme návrh, ktorý s naším projekčným oddelením pretransformujeme do technologickej ponuky. Ja som tlmočníkom medzi klientom a našimi IT-čkármi. Následne si s klientom odsúhlasíme, či všetko zodpovedá jeho predstavám. Keď je každý proces schválený, prejdeme na proces implementácie. Ešte pred realizáciou musia naši pracovníci celý prípad analyzovať, až potom začnú tvoriť a programovať. Hotový produkt, samozrejme, testujeme. Môžeme sa pochváliť tým, že máme  16 vlastných testerov, ktorí vyskúšajú funkčnosť aplikácie na všetkých typoch zariadení. Kvalita výsledku je priorita.  testovať

Prečo by som si pre svoju aplikáciu mala vybrať QBSW, namiesto toho, aby som si zohnala vlastných vývojárov a spravila to lacnejšie? 

Našou hlavnou výhodou je stabilita na trhu, pozícia a skúsenosti. Je výhodné vyvíjať aplikáciu s využitím nášho know-how a dostať celú aplikáciu na kľúč. Cena sa odvíja od náročnosti riešenia mobilnej aplikácie a pri oboch platformách sa cena začína pri sume 10 000 €.

Sme čisto slovenská firma a všetky projekty programujeme na Slovensku. Na trhu pôsobíme 17 rokov a napriek vysokej kvalite našich služieb sa stále zdokonaľujeme. Klient si môže byť istý, že nás tu nájde aj zajtra a naša spolupráca bude naďalej pokračovať.

Vravela si, že u vás má klient aplikáciu hotovú rýchlo. O akom časovom údaji hovoríme?

Vývoj a nakódovanie aplikácie trvá minimálne dva mesiace. To je reálna doba, počas ktorej musíme zistiť potreby klienta, implementovať riešenie, graficky ho upraviť, testovať. Vývoj aplikácie sa u nás robí súbežne v dvoch tímoch, na dvoch platformách – teda Android a iOS. Vývoj kvalitnej aplikácie však môže trvať pokojne aj rok, záleží to od funkcionalít, či tam sú prevody na platobné portály alebo prepojenia na iné systémy. Čím komplikovanejší systém, tým dlhší proces.

Zdroj: archív QBSW

Aké sú hlavné výhody aplikácií pre biznis?

Priznajme si, že sme dnes už zvyknutí získať informácie okamžite, pretože telefón máme stále pri sebe. Tým, že smartfóny majú dnes širokospektrálny záber, môžu ich využiť ľudia v biznise aj mimo neho. Aj zákazníci, aj firmy. Aplikácie môžu v biznise pomôcť zefektívniť prácu, eliminovať chyby, zrýchliť interné procesy, znížiť náklady na dopravu či prevádzku, prepojiť komunikáciu medzi internými pracovníkmi a manažérmi a, samozrejme, prinášať informácie v reálnom čase. Aplikácie sú jednoduché a prehľadné, vďaka čomu sa problémy v biznise riešia rýchlo. Dôležité však je, že naše aplikácie pomáhajú problémom aj predchádzať.

Čo sa stane, keď už hotovú aplikáciu odovzdáte zadávateľovi? Viete sledovať dáta a analyzovať efektivitu aplikácie?

S našimi klientmi sa snažíme dlhodobo spolupracovať a ďalej do aplikácií zapracovávať nové funkcionality. Záleží však na zákazníkovi, či chce dáta spravovať sám, alebo ponechá manažovanie v našom portfóliu. Každá aplikácia má inú funkciu. Ak má byť prospešná v kultúre, prinesie napríklad prehľad o tom, aké výstavy sa organizujú, ale výsledok je ťažko merateľný. Iný príklad je aplikácia City Monitor, kde ľudia nahlasujú problémy vo svojom meste. Posielajú fotografie a vedia sledovať, či s tým samospráva niečo robí alebo nie. Potom sú tu aj finančné aplikácie, v ktorých sú ukazovatele jasne merateľné. O využití appky tiež napovedá počet stiahnutí, napríklad aplikácia HC Slovan Bratislava má viac ako 10-tisíc stiahnutí.

Vieš na základe skúseností definovať trendy, ktoré aktuálne vládnu vo svete aplikácií?

Medzi najnovšie trendy jednoznačne patrí prepojenie smartfónov so zariadením v domácnosti, ovládanie kancelárie smart mobilom, dochádzkové systémy v mobile, rozpoznávacie systémy skenovania pokožky v zdravotníctve, zapojenie edukačných hier v školstve, otvorenie platobných platforiem vo finančnom sektore, smart meteringové aplikácie v energetike, či skenovanie kódov v logistike.

Medzi zaujímavé projekty QBSW patrí už spomenutá appka pre Nedbalku, ktorá je tiež postavená na princípe skenovania. Ako to presne funguje? 

Pri vstupe do galérie dostane každý návštevník tablet. Aplikácia funguje na princípe rozpoznávania obrazu. Prostredníctvom smartfónu si odfotíte akýkoľvek obraz v galérii, aplikácia ho rozpozná a povie vám informácie o autorovi, roku maľby, či technike, ktorá bola použitá. Takýto virtuálny sprievodca je inovatívna forma ako prezentovať umenie, pretože spája kultúru a technológiu. Pre najmenších je v aplikácii aj edukačná hra – skladanie puzzle z obrazov.

Zdroj: archív QBSW

QBSW je predovšetkým o šikovných IT-čkároch. Vraví sa však, že na Slovensku je ich žalostný nedostatok. Ako je to u vás?

Áno, je dnes veľmi ťažké obsadiť najmä developerské pozície. Dopyt po ľuďoch v IT je vysoký. Procesy v spoločnosti sa začínajú digitalizovať a IT vývoj ide rýchlo vpred. V našej spoločnosti by sme dnes vedeli okamžite zamestnať asi 30 nových ľudí. Máme tu otvorené dvere pre ľudí so znalosťami a zručnosťami, ktorí majú chuť participovať na nových projektoch. Okrem zaujímavých výziev im vieme ponúknuť výborný kolektív a nadštandardné firemné benefity.

Z benefitov môžem spomenúť napríklad profesné školenia, podporu pri získaní certifikátov, jazykové kurzy, preplácané športové aktivity, kafetériu či 100% preplatené obedy. Pravidelne si robíme spoločné raňajky, opekačky a teambuildingy. Snažíme sa o vytvorenie dobrej atmosféry, pretože tá je pre nás jednou z najdôležitejších priorít. Chceme prepájať virtuálny svet s reálnym, aby sa aj tí, ktorí stále programujú, mohli odviazať či zašportovať si. Organizujeme súťaže inovatívnych nápadov, ktoré sú nielen finančne ohodnotené, ale často aj premietnuté do reálnych riešení. Chceme, aby sa naši zamestnanci prichádzali s nápadmi a nebáli sa konzultovať svoje idey s vedením.

Rovnako sa v IT sfére hovorí o nedostatku žien. Prečo je informatičiek tak málo?

IT sféra bola vždy prevažne mužská oblasť. Dnes sa však čoraz viac žien zaujíma o informačné technológie, študuje na technických univerzitách na Slovensku i v zahraničí. Ženy sú šikovné a úspešné aj v IT svete a neboja sa to dokázať. Zo 140 zamestnancov v Q-čku pracuje zatiaľ 20 žien, z ktorých asi polovicu tvoria projektantky, analytičky, programátorky a testerky. Navyše, organizujeme event špeciálne pre dámy pod názvom „Ženy v IT, čo je vlastne Deň otvorených dverí pre študentky, ktoré sa chcú o IT sfére, Q-čku a pracovných možnostiach, dozvedieť viac.

Zdroj: archív QBSW

Na záver, čo by ste poradili študentom či iným záujemcom, ktorí sa uchádzajú o prácu v IT sfére?

Aby si predovšetkým dobre vybrali, vyskúšali si pohovory v rôznych firmách a nerozhodovali sa len podľa výšky platu a miesta pracoviska. Mali by si zistiť, na akých projektoch spoločnosť pracuje a aká je celková pracovná atmosféra. Nech môžu chodiť každý deň do práce s úsmevom :)

Článok vznikol v spolupráci s QBSW.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK