Ako zhodnotili Slováci rok 2017? Prekvapí ťa to, no mladí si pochvaľovali

  • Spoločnosť GfK Slovakia v novembri oslovila 1000 respondentov, aby zhodnotili rok 2017
  • Hodnotilo sa zamestnanie, finančná situácia aj rodinné vzťahy či zdravie
  • Mladí si pochvaľovali osobný život, starší sú nespokojní s politickou situáciou na Slovensku
  • Spoločnosť GfK Slovakia v novembri oslovila 1000 respondentov, aby zhodnotili rok 2017
  • Hodnotilo sa zamestnanie, finančná situácia aj rodinné vzťahy či zdravie
  • Mladí si pochvaľovali osobný život, starší sú nespokojní s politickou situáciou na Slovensku

Koniec roka je už tradične ideálnym časom na bilancovanie posledných dvanástich mesiacov. Okrem tých osobných hodnotení, prichádzajú rôzne organizácie aj s tými oficiálnymi. Spoločnosť GfK Slovakia zisťovala, čo si o roku 2017 myslia obyvatelia Slovenska.

V prvom rade ide o očakávania, s ktorými do nového roku vstupujeme. Čakáme, že bude plný zážitkov, všetci budeme po celý rok zdraví a nepostihne nás žiadna nepríjemnosť. Rastislav Kočan, Chief Commercial Officer GfK Slovakia hovorí„Viac ako jedna štvrtina obyvateľov Slovenska považuje z pohľadu svojho osobného života rok 2017 za lepší ako očakávala na jeho začiatku.“ A to potvrdzuje najmä skupina mladých ľudí do 29 rokov. 23 % opýtaných potvrdilo, že rok 2017 si predstavovali o niečo lepšie, no až polovica opýtaných nezostala sklamaná ani príjemne prekvapená.

Hlavnými dôvodmi pozitívneho hodnotenia ušlého roka boli najmä nové skúsenosti, vzdelanie či viera. Až 43 % Slovákov je spokojných s rodinnými vzťahmi. Na pretras prišla aj práca a tu sme prekvapili. Zlepšenie svojej finančnej situácie si pochvaľovalo až 42 % opýtaných a pracovnú oblasť viac než 30% opýtaných, najmä mladých ľudí s vysokoškolským vzdelaním. Prekvapením je potešenie sa so zdravotného stavu seba či blízkych, kde sa najviac tešili opýtaní z vekovej kategórie 60+.

Ale nemôže byť všetko len ružové. Zhoršenie finančnej situácie spomenulo až 49 % opýtaných, predovšetkým tí s čistým mesačným príjmom 800 €. 45 % opýtaných sa posťažovalo na zhoršenie zdravotného stavu seba či blízkych, 27 % opýtaných zas prekvapili zhoršené pracovné podmienky. Nespokojnosť sa po búrlivom roku prejavila aj v spojení s politickou a ekonomickou situáciou na Slovensku, ktorú však podľa prieskumu o niečo viac pociťujú muži než ženy.

Keď sa tak na tento prieskum pozrieme s odstupom, nálady sa v našej spoločnosti počas uplynulého roka rozdelili približne na polovicu. Čisto subjektívne videnie jednotlivcov však napovie mnohé aj o tom, ako si tu na Slovensku žijeme. Ako je na tom vzdelanie, aké máme vzťahy, čo hovoríme na politiku či ekonomiku krajiny. Jednoznačne je to zaujímavé zistenie.

Zdroj: gfk.com/TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech