Aleš Rauš: Lekári mi povedali, že sa môžem s chodením rozlúčiť. Dnes vediem úspešnú firmu a športujem

  • Úspešný mladý podnikateľ, ktorý vybudoval svoj biznis v chránenej dielni
  • Neustále vylepšuje svoje výrobky, vytvára spolupráce a mieri do zahraničia
nahlad.ales
archív AR
  • Úspešný mladý podnikateľ, ktorý vybudoval svoj biznis v chránenej dielni
  • Neustále vylepšuje svoje výrobky, vytvára spolupráce a mieri do zahraničia

Ahoj Aleš. Úspešný biznis si vybudoval v chránenej dielni a vyrábaš špeciálne druhy šiltoviek. Ako si sa k tomu dostal ?

Ahoj, áno, mám chránenú dielňu aj napriek tomu, že som mal vážny úraz. Špeciálne by som ich asi nenazval. Sú skôr takou „dizajnovou šmakovkou“. Sú originálne, ekologické a ručne robené. Kompletne celé sa vyrábajú na Slovensku. Popri výrobe čapíc s dreveným šiltom pracujem na aj „četovacom“ oblečení, ktoré je pokryté suchým zipsom. Vieš na ne lepiť rôzne tematické nášivky.

Ako som sa k tomu dostal? Pred pár rokmi som objavil kickstarter a rôzne iné weby so zaujímavými nápadmi z celého sveta. Keďže som milovníkom módy, dizajnu a technológií, prirodzene som sledoval tieto sekcie. A jedného večera, práve pri sledovaní sekcie módy, mi napadlo vymeniť klasický šilt za drevený.

Čím je tvoj produkt iný ?

Keď som sa rozhodol s tým začať, som nič nenašiel. Avšak ľudia sú neuveriteľne vynaliezaví. Zhruba o rok neskôr, keď som sa pozrel, čo je nové na internete, som našiel ľudí a firmy, čo sa začali venovať presne tomuto typu výrobku. Nastalo prebudenie a smútok, že to niekto začal. Avšak, veci som mal naštartované tak, že som už nechcel cúvnuť.

Kúpil som nejaké konkurenčné produkty, zapracoval na ich chybách a teraz môžem hrdo povedať, že moje šilty sú do detailov prepracované. Vlákna dyhy ukladám zhora nadol, lebo lepšie vyniknú, šilt je zahnutý, čiže nie je rovný ako platňa, nie je ani moc hrubý ani moc tenký, aby sa v konečnom dôsledku nelámal. Každý výrobok obrusujem sám a tiež ho povrchovo upravujem. Látku vršku, drevený šilt a zadné kožené upnutie sa snažím čo najviac farebne zladiť. Vrch šiltovky drží a má krásny tvar, nerobí tak kadejaké nepekné záhyby.

Ako jediný som špeciálne pripravil ženské strihy a dizajny podľa potrieb zákazníčok, vypaľujem na šilty motívy podľa predlohy záujemcov alebo si vyberú môj vlastný motív. Môj produkt má aj ekologický charakter, lebo niektoré dyhy a kože mi darujú nábytkárske firmy. Máme dohodu, že z toho tvorím ďalšie produkty. Za spomenutie určite stojí, že značka ma slovenský názov, šiltovku dostaneš v štýlovom balení.

Ako dlho už funguje tvoj biznis a koľko trvalo, kým sa začalo dariť viac?

Vývoj mi trval približne dva roky. Stretával som sa so známou slovenskou osobou, ktorá mi veľmi pomáhala. Riešili mi dennodenne problémey typu – meškanie termínov dodávok, pozabudnutie pozrieť sa na predlohu pri vývoji a podobne. Nakoniec sa nadomnou zmiloval jeden majster, ktorý môj produkt zaradil do výroby vo veľkej nábytkárskej firme. Avšak, tiež to bol boj ich presvedčiť. Najprv sme museli spraviť pár prototypov a až potom sme sa mohli baviť o odbere v rádovo tisícoch kusov. Čiže predávam približne pol roka a je to stále lepšie a lepšie.

Čo všetko si potreboval na začiatku ? Aký bol tvoj počiatočný budget?

Potreboval som hlavne veľa trpezlivosti. :)  Financie som vykryl z iných vlastných príjmov. Celkom som na vstup do biznisu potreboval niekoľko tisíc eur, ktoré boli investované do vývoja, náradia, strojov, surovín, marketingu, ambasádorov a podobne.

Ako si vyberáš dodávateľov materiálu a odkiaľ sú? 

Vyhľadávam ich cez internet a dohadujem si osobné stretnutia alebo na základe referencií od iných firiem.

Máš aj nejaké zlé skúsenosti?

Mám, je ich mnoho. No radšej by som spomenul tie krajšie skúsenosti. Napríklad mi ľudia fandia, že napriek hendikepu niečo tvorím, snažím sa, a tak mi jednoducho niektoré veci dajú za výhodnú cenu, alebo jeden pán mi dokonca spravil razbu log na kožu v prvej sérii zadarmo. Veľmi som ho prosil, že potrebujem súrne razbu pár kusov spraviť kvôli prvému street marketu vo Viedni. Nechal som mu kontakt, on si ma preveril cez internet, prečítal môj príbeh. Keď som mu chcel pri preberaní zákazky zaplatiť, povedal že je to grátis a drží mi palce.

Čo sa ti vlastne stalo, že si na vozíčku? Ako sa zmenil tvoj život po tejto udalosti ?

Prvé leto v roku 2004, keď Veľká Británia uvoľnila pracovný trh, som sa cez letné prázdniny rozhodol zdokonaliť v angličtine a prípadne zarobiť nejakú libru. Predposledný deň pred odchodom na jednej výpomoci sa mi pri umývaní okien pošmykol rebrík a ja som spadol a zlomil chrbticu. Vrátil som sa domov špeciálom, s nejakým zárobkom a kvalitnou znalosťou poľštiny, keďže sa v tom roku s nimi vrece roztrhlo a boli všade, aj na priváte. :)

Prvé mesiace som bol iba na posteli a na vozíku, neskôr som to „vymakal“ na barle a dlahy pod kolená, ktoré mi fixujú chodidlá. Teraz reprezentačne 7 rokov hrávam hokej na sánkach, bicyklujem na normálnom bike-u, chodím s asistentami po horách, robím graffiti a zúčastňujem sa s parasport24 na motivačných prednáškach v školách.

Aký verdikt si dostal od lekárov?

Nuž, jeden mi povedal, že sa môžem rozlúčiť s chodením, normálnym vylučovaním a aktívnym sexuálnym životom. Druhý lekár mi odporučil rôzne pozitívne filmy, knihy..jednoducho som chcel a uveril som v pozitívne myslenie. Myslel som pri každom pokuse pohnutí nohou a vravel som si: áno, hýbe sa a áno, viem ju dať už vyššie. Trvalo to roky a dnes športujem. Som živým dôkazom, že keď človek chce, dá sa to. Avšak tiež je pravdou, že každý podobný prípad je individuálny.

S kým spolupracuješ alebo aké sú tvoje plány v tomto smere?

Nechcem, aby bol môj produkt len hipsterským dielom. Pracujem s DJ-om Spinhandz, je to DJ rapera Strapa, Tono Suchota, speváčka Juli, DJ Mash – pôsobiaci v zahraničí a mnohí ďalší. V pláne mám spoluprácu so spevákmi, aktívnymi športovcami, tanečníkmi, hercami..

Plánuješ rozšíriť svoj biznis v rámci Európy alebo?

Áno, už teraz sa mi ozývajú z rôznych kútov sveta. Takže áno, chystáme dodávky aj tam.

A ide o Slovákov v zahraničí?

Zatiaľ áno. A práce nám naozaj pribúda. Mám z toho veľkú radosť. :)

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK