Andrej získal prácu na ropnej plošine, naučil sa nórsky a zistil, že nič nie je nemožné

  • V obkolesení nekonečného oceánu pracoval ako kontrolór kvality kovov
  • Prvýkrát letel na ropnú plošinu helikoptérou, keď mal len 25 rokov
  • Na Slovensko chodí len dvakrát mesačne kvôli štúdiu informatiky na vysokej škole
13
archív:Andrej Tichý
  • V obkolesení nekonečného oceánu pracoval ako kontrolór kvality kovov
  • Prvýkrát letel na ropnú plošinu helikoptérou, keď mal len 25 rokov
  • Na Slovensko chodí len dvakrát mesačne kvôli štúdiu informatiky na vysokej škole

Dnes 31-ročný Andrej zo Slovenska odišiel za snom pracovať na ropnú plošinu ešte v roku 2009. Keďže na Slovensku ropných plošín veľa nemáme, voľba bola jasná. Dalo by sa povedať, že odišiel za lepšími možnosťami. Prvé týždne však boli pre mladého Slováka vskutku šokujúce. Uprostred augusta tu bolo len okolo 10° C a každý deň pršalo. Zrazu Andrej musel začať nový život v novom svete, o ktorom píše aj v jeho prvej knihe s názvom Cesta na ropnú plošinu.

Zaujímavý, no pomerne náročný jazyk sa Andrej začal učiť už po roku života v Nórsku. “Za tie roky sme sa s nórčinou celkom skamarátili. Isté obdobie som pracoval ako tlmočník. Pomáhal som ľudom porozumieť na návšteve u doktora, na úrade a s rôznymi problémami. Mám spravený certifikát B2. Kedysi som mal chuť sa posunúť aj vyššie, ale už v tom nevidím význam,” vysvetluje Andrej pre Startitup

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: archív:Andrej Tichý

Čo však Andrej považuje na práci na ropnej plošine za najťažšie?
“Pre každého to bude asi niečo iné. Pre mňa to bolo dostať sa tam. Tá cesta k práci je asi to, čo trvá najdlhšie. Keď už máte prácu, je to rutina a stereotyp, ako každá iná práca. Samozrejme občas je to akčné, keď neviete, či odletíte kvôli počasiu. Najlepšie však je, keď vám príde výplata.”

Vybaviť si prácu na ropnej plošine naozaj nie je prechádzka ružovou záhradou. Podľa Andreja na začiatok treba vychádzať z toho, že musíte niečo vedieť, aby vás tam vôbec prijali. Musíte mať kvalifikáciu, najlepšie technického rázu. Ak máte titul z politológie (nič proti politológii), nebude to relevantné vzdelanie. Ďalej človek musí určite vedieť jazyk. Ak sa nevieš dohodnúť so zamestnávateľom a kolegami, nikto ťa tam jazyk učiť nebude. Nutnosťou je taktiež takzvaný offshore kurz, vrámci ktorého ťa naućia ako prežiť v nebezpečných situáciách.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: archív:Andrej Tichý

Andrejovi sa dnes bežne stretáva s prosbami kamarátov či by im nevedel vybaviť prácu akú mal on. Ide však o komplikovaný proces, nie ako pri dohadzovaní práce v sklade. Mimochodom práve práca v mliečnom sklade bola prvá Andrejová práca v Nórsku.

To koľko si človek na ropnej plošine zarobí podľa Andreja závisí od pozície a od toho, aký má kontrakt či akú robí rotáciu. Človek tu tak môžete robiť 2 týždne a 4 dni byť doma, alebo 2 dni pracovať a následne 3 či 2 dni byť doma. Ak chceš vedieť presné číslo, jedná sa o mesačný plat 4000 € brutto a viac.

A čo považuje Andrej za najsilnejší zážitok z ropnej plošiny? “Najsilnejší zážitok je vždy cesta domov. Na to sa teší každý. Keď ešte robíte pár dní extra a máte to super zaplatené, to je tiež fajn zážitok.”

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: archív:Andrej Tichý

Počas takéhoto nevšedného pracovného výletu si toho človek veľa uvedomí. Aj Andrej si práve vďaka tejto skúsenosti uvedomil, že keď ľudia dokážu vyťažiť ropu, ktorá je kilometre pod morskou hladinou niekde v strede mora, všetko je možné. Stačí na tom pracovať a dá sa to.

“Tiež som si uvedomil, že tie dva týždne v strede mora neexistujete a čo je pri rotácii 2/4 tretina času z roka + čas strávený cestovaním. Je to super skúsenosť, zarobíte si, ale nie je to život, ktorý by som chcel žiť dlhodobo.” Čo by však Andrej po jeho skúsenosti odporučil všetkým tým, ktorí by radi tak ako on odišli žiť a pracovať do chladného, no krásneho Nórska? “Nech si idú za svojím snom a sú dve veci, čo v živote fungujú, tvrdá práca a disciplína,“ dodáva Andrej.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá