Antigravitačnú miestnosť so zrkadlovým bludiskom nájdeš len vo Vysokých Tatrách

  • Starý Smokovec už turistov neláka len na krásnu prírodu a lyžiarske zjazdovky. Ak si fanúšikom nevšedných zážitkov, určite si prídeš na svoje aj v Tricklandii. Zažiješ jedinečné putovanie slovenskou galériou plnou trick-artu a optických ilúzií.
tra
tricklandia.sk
  • Starý Smokovec už turistov neláka len na krásnu prírodu a lyžiarske zjazdovky. Ak si fanúšikom nevšedných zážitkov, určite si prídeš na svoje aj v Tricklandii. Zažiješ jedinečné putovanie slovenskou galériou plnou trick-artu a optických ilúzií.

V priestoroch Tricklandie nájdeš námety slovenských ľudových povestí, rozprávok ako aj reálie obcí a zámkov Slovenska, akými sú napríklad Vlkolínec, Dunajec, či Bojnický zámok. Autormi projektu sú Marián Bizub a Marián Aštáry, ktorým pomáhal ich kamarát Jozef Ripko a nemalou troškou prispel aj dokumentarista Pavol Barabáš.

„Vytvorili sme akýsi zábavný park, v ktorom môžu dvojrozmerné obrazy zmeniť návštevníci na trojrozmerné, pretože sa stanú ich súčasťou,“ povedal jeden z tvorcov projektu Marián Bizub. Marián Aštáry doplnil, že turistom v Tatrách chceli nezvyčajnou formou predstaviť krásy Slovenska.

Park je rozložený na ploche 500 m2, na ktorom sa nachádza 24 atrakcií. Obsahujú 15 trick-artových obrazov, rozšírenú (augmented) realitu, antigravitačné miestnosti, ale aj najkrajšie zrkadlové bludisko v strednej Európe. Nájdeš tu aj zrkadlový kaleidoskop s dokumentačným materiálom Pavla Barabáša, nekonečnú knižnicu a deformačnú miestnosť, ktorá robí z ľudí obrov a zároveň trpaslíkov. Na celom projekte tvorcovia pracovali spolu 9 600 hodín, pričom bolo potrebné umiestniť až 200 m2 zrkadiel. Na obrazy sa minulo celkom 2 000 sprejov.

A čo je to ten trick-art? 

Umenie, ktoré vytvára vizuálne ilúzie nazývame trick-artom. Ide o zobrazovanie predmetov, ktoré vytvárajú ilúziu, akoby naozaj existovali. V skutočnosti však ide len o dvojrozmerné kresby. Dalo by sa povedať, že hovoríme o hre medzi umelcom a návštevníkom.

Aby si v tejto hre uspel aj ty, musíš zapojiť všetky svoje zmysly, aby si v nej vyhral. Nie je to totiž na prvý pohľad také zreteľné ako sa zdá. Celé je to v hlave. Náš mozog totiž veľakrát vyhodnocuje obrazy, ktoré vnímame bez premýšľania, čo vedie k senzorickým ilúziám. Jednoducho, na prvý pohľad máme pocit, že veci sú skutočné, avšak až po premýšľaní o nich prídeme na to, že ide o trik.

Trickart-oví umelci sa ťa snažia čo najviac obalamutiť a zmiasť. Ale ak si jeden z tých, ktorý chce odhaliť viac, tak neváhaj navštíviť park aj so svojou partiou! Získate tak vzrušujúci a zábavný zážitok. Putovanie naprieč galériou ti zaberie najmenej jednu hodinu tvojho času. No je viac ako pravdepodobné, že si tento skvelý trip budeš chcieť zopakovať.

zdroj:tricklandia.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech