Bratislava je oficiálne bohatšia ako Londýn a Praha. Viac masla si ale nekúpiš

  • Slovensko sa podľa štatistík posúva dopredu míľovými krokmi
  • Naše hlavné mesto však prosperuje len na oko
bob
flicker.com
  • Slovensko sa podľa štatistík posúva dopredu míľovými krokmi
  • Naše hlavné mesto však prosperuje len na oko

Asi by bolo treba vypiť zázračný Alenkin nápoj, aby Bratislava a jej región boli aj v reálnom svete štvrtým najbohatším regiónom Európy, za čo ich v súčasnosti považuje Eurostat. Stal sa tak bohatším ako Praha či dokonca Londýn.

V bratislavskom kraji dnes vytvára HDP vo veľkej miere mnohými milovaný, ale aj nenávidený Volkswagen, ďalej Slovnaft, banky, poisťovne, finančné inštitúcie či SPP. Všetko sú to teda inštitúcie s celoslovenskou či nadnárodnou pôsobnosťou.

Vykazujeme tu teda priam ukážkovo vysoké HDP, z ktorého má však priemerný občan v skutočnosti len pár omrviniek. Niekoľkotisíc zamestnancov vyššie uvedených spoločností síce dostáva takmer európske platy, ale drvivá väčšina ostatných zarába len o 10 – 20 % viac ako je priemer Slovenska.

Pritom najmä tí, čo žijú priamo v samotnej Bratislave, majú priam európske životné náklady. Samotnou kapitolou sú potom naši starí rodičia, ktorí o európskych dôchodkoch len čítajú v novinách pri hrnčeku zlacnenej Popradskej kávy. Tejto situácií robí kulisu zdecimované hlavné mesto s predpotopnou infraštruktúrou, ktoré má rozpočet na jedného obyvateľa polovičný ako spomenutá „chudobnejšia“ Praha.

Faktom zostáva, že je zásadný rozdiel medzi HDP bratislavského kraja, respektíve Slovenska, ktorý „prefrčí“ montážnymi halami „slovenských“ automobiliek, alebo HDP, povedzme Holandska, tvoreným atomizovanou sieťou holandských firiem. Hovoriť o Bratislave ako o štvrtom najbohatšom regióne EU síce znie dobre, je však jasné, že rast HDP neznamená automaticky zvýšenie kvality našich životov. 188-pecentný podiel HDP, ktorým Bratislava disponuje, tak obyvateľom mesta príliš veľa ovocia neprinesie.

Keď sa rozhodneme postaviť nekvalitne cestu a potom ju dookola nekvalitne opravovať, HDP bude rásť ako z vody, avšak úžitok z toho je minimálny. A takto nekvalitne, no pomerne rýchlo rastie na Slovensku HDP hneď v niekoľkých oblastiach.

Čo sa týka ostatných krajín, v HDP rebríčku sa na zlatom mieste umiestnilo Luxembursko s 264-percentným podielom. Po ňom nasleduje nemecký Hamburg a v tesnom závese za ním sa drží Brusel s 205-percentným podielom HDP v EÚ.

Pokiaľ ide o druhú stranu rebríčka, na úplnom konci sa nachádza bulharský región Severozapaden. Disponuje iba 29-percentným podielom HDP z celkového priemeru EÚ. Predposledná priečka patrí francúzskemu ostrovu Mayotte. Pokrýva 32-percentný podiel a na základe analýzy Eurostat zistil, že Bulharsko je na tom zo všetkých regiónov najhoršie. Okrem Severozapadenu má krajina ešte štyri iné regióny, ktoré majú abnormálne nízke percento HDP. Podľa analýzy je na tom približne rovnako aj Rumunsko a susedné Maďarsko.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá