Bratislava je jedným z najzelenších miest sveta. Ktoré mestá nás predbehli?

  • Holandská online cestovná kancelária TravelBird vyhlásila najzelenšie mestá planéty
  • Naša Bratislava sa umiestnila na treťom mieste za Rejkjavíkom a Aucklandom
  • Prihliadalo sa na množstvo zelene na jedného obyvateľa
bratislava-from-the-ufo-tower-at-sunset
Travel and Destinations
  • Holandská online cestovná kancelária TravelBird vyhlásila najzelenšie mestá planéty
  • Naša Bratislava sa umiestnila na treťom mieste za Rejkjavíkom a Aucklandom
  • Prihliadalo sa na množstvo zelene na jedného obyvateľa

Ak si niekedy hovoríš, že naše hlavné mesto je len o vysokých obchodných budovách, nákupných centrách a panelákoch, nemusí to byť úplne tak. Holandská online cestovná kancelária TravelBird totižto z päťdesiatich miest sveta vybrala tie, ktoré majú najviac zelene na hlavu. A Bratislava si viedla dosť dobre.

Cestovná kancelária svoju štúdiu začala tým, že si pomocou Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj vybrala 50 naj destinácií a zameriavala sa pritom na atraktívnosť pre turistov. Tu sa potom prihliadalo na tri najväčšie kategórie – čistá príroda, umelo vytvorené priestory a farmárska produkcia, pričom sa počítalo s rôznymi typmi zelene (lesy, záhrady, parky, golfové ihriská, ovocné sady, vinice, farmy,…).

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: travelbird.nl

Dáta zozbierané pre tzv. Green City Index potom rozpočítali meter štvorcový zelene na počet obyvateľov a výsledky boli na svete. Podľa cestovnej kancelárie tak turisti majú prehľad, aké mesto ich počas cestovania čaká. Naša Bratislava svieti na krásnej tretej priečke s podielom zelene 332,99 m2 na jedného obyvateľa. V TOP 5 vynikáme najmä vďaka množstvu fariem a viníc, ale zahanbiť sa nedáme ani v kategórii lesov.

Naša susedná, stovežatá Praha sa umiestnila na 6. mieste a až do 20. miesta v rebríčku okrem Tel Avivu figurujú samé európske mestá – Rím, Hamburg, Varšava. Fiona Vanderbroecková, predstaviteľka spoločnosti TravelBird vo vyhlásení uviedla: „Naším cieľom je inšpirovať cestovateľov, aby výlety do miest vnímali odlišne – chceme, aby boli spätí s prírodou, zatiaľ či si vychutnávajú atmosféru, kultúru a ruch, ktoré v meste vyhľadávajú.“ Zeleň v mestách navyše ochladzuje prostredie plné umelých materiálov, znižuje hladinu stresu a prispieva k zlepšeniu ovzdušia.

Zdroj: TravelBird

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech