Bratislava tak trochu inak: Čo ukážeš návštevníkovi okrem klasiky z turistických sprievodcov?

  • Ak bývaš v hlavnom meste, návštevy kamarátov z iných končín kraja či spoza hraníc sú určite časté.
  • Ak nie, je len otázkou času, kedy prvý návštevník príde.
  • Mohlo by sa zdať, že Bratislava neponúka toľko lákadiel ako iné hlavné mestá, a že okrem hradu a zopár pamiatok z bedekra tu nič nemáme, opak je pravdou!
  • Prinášame ti 10 tipov, ako svoje prehliadky ozvláštniť.
collage
pinterest.com/Pexels
  • Ak bývaš v hlavnom meste, návštevy kamarátov z iných končín kraja či spoza hraníc sú určite časté.
  • Ak nie, je len otázkou času, kedy prvý návštevník príde.
  • Mohlo by sa zdať, že Bratislava neponúka toľko lákadiel ako iné hlavné mestá, a že okrem hradu a zopár pamiatok z bedekra tu nič nemáme, opak je pravdou!
  • Prinášame ti 10 tipov, ako svoje prehliadky ozvláštniť.

Prehliadková klasika

Ak tvoj hosť ešte nikdy nevkročil na územie Bratislavy, bude fajn začať aj tou klasikou. Okrem Bratislavského hradu to môže byť divokejší Devín s pekným parkom navôkol a pobehujúcimi kozami či oslíkom. Cesta na zrúcaninu loďkou je o čosi zaujímavejšia ako autobusom. Nesmie chýbať vojnový Slavín a vily v jeho blízkosti či „mysteriózne“ Ufo, ktorým môžeš ešte viac zaujať, ak pripojíš nejakú sci-fi bájku. :)


Bunkre

Atrakcia, ktorá zaručene zaujme nielen mužské osadenstvo. Viac než 15 betónových bunkrov stavali od roku 1933 do 1951 v Československu v reakcii na vzrastajúcu Hitlerovu moc. Zaujímavá je prehliadka Múzea petržalského opevnenia v bunkri B-S 4 „Lány“. Stále ho rekonštruujú, aby dostal čo najvernejšiu podobu z čias, keď mal slúžiť na potenciálnu obranu proti nacistickým vojskám. Novšie prístupná je tiež prehliadka v Kaverne na Kamzíku.

á

Socialistická Bratislava

Bratislava má stále punc postsocialistického hlavného mesta a návštevníkov najmä zo západu Európy zvyčajne láka práve táto jej stránka. Viacerí využili tento trend a začali ponúkať retro prehliadky. V tomto smere má Bratislava čo ponúknuť na každom kroku, najmä však v Petržalke, ktorá je „legendárnym“ najväčším sídliskom v strednej Európe a mnohým cudzincom určite padne sánka nad jej ozrutnosťou.

Skús miesto na okraji Petržalky, kde kedysi stál ostnatý drôt, ktorý delil Bratislavu od Rakúska. Atrakciou je tiež najstarší panelák na území Československa, ktorý nenájdeš v Petržalke, ale na Kmeťovom námestí. Nesmú chýbať ďalšie skvosty socialistickej architektúry, ako Námestie SlobodyHotel Kyjev, obrátená pyramída Budovy Slovenského rozhlasu, posledná monumentálna maľba na paneláku na Osuského ulici a mnohé ďalšie.

Staré mesto, Kapitulská

Samotné prechádzky v uličkách Starého mesta a v podhradí, majú svoje čaro. Oplatí sa zájsť aj ďalej od Hlavného námestia a korza, ktoré sú typické viac nóbl podnikmi. Z uličiek hádam najviac vyniká Kapitulská, ktorá si zachovala autenticitu a pôvodnú tvár. Niektoré domy vyzerajú, že ich pokope drží len sila vôle a evokujú pocit, že tam zastal čas.

V Starom meste môžeš turistu vziať aj k Nultému poludníku či k „Najužšiemu domu“ pri Michalskej bráne. V blízkosti Starého mesta nájdeš množstvo pamiatok, jednou z najzaujímavejších a menej mainstreamových je Modrý kostolík.

Filmová fontána

Zákutia Bratislavy boli dejiskom mnohých filmov. Hádam najikonickejším miestom je fontána, ktorá sa ocitla v nostalgickom snímku Fontána pre Zuzanu. Vtedy však bola ešte len kulisou a reálnu fontánu postavili o čosi neskôr podľa návrhu architekta Miloša Kalinu. Nájdeš ju na Záhradníckej ulici a vraj je obľúbeným miestom zaľúbených párikov.

Horský park a Horáreň

Ak je pekné počasie, prechádzka Horským parkom padne vhod v každom ročnom období a je akýmsi uniknutím zo zastavaného mesta. Navyše je tu skvelý cieľový bod – po ceste naspäť z parku sa môžeš zastaviť v útulnej kaviarni s terasou Libresso Horáreň, kde si môžeš dať retro koláč, ako napríklad pravý bratislavský rožok či veterník a limonádu či kávu v príjemnej atmosfére.

Jarovská bažantica

Blízko hraníc s Rakúskom nájdeš Jarovskú bažanticu, kde chodil na poľovačky Jozef II. V tom čase tu pobehovalo množstvo zveriny – diviakov či bažantov. Nachádzajú sa tu krásne scenérie a fascinujúci kamenný most. Pri prechádzke týmto miestom úplne zabudneš, že si stále v tesnej blízkosti mesta.

Kaštiele a hrady

Málokto vie, že Bratislava a jej okolie ponúka mnoho krásnych kaštieľov a hradov. Za prehliadku stoja hrady Biely kameň či Červený kameň. Zmiešané pocity navodí Kaštieľ v Rusovciach, kedysi sídlo Zichyovcov, ktorý je nádherný, no momentálne je v schátranom stave. Čákiho kaštieľ v Prievoze bol letným sídlom Eugena Čákiho a teraz je v súkromnom vlastníctve, no bez problémov dostaneš do areálu. Zaujímavý kaštieľ nájdeš aj v Budmericiach.

Danubiana

Bratislava ponúka nekonečné množstvo kultúrneho vyžitia, no trvalé expozície v múzeách a galériách úprimne až tak veľa ľudí nezaujmú. Danubiana je však miestom, kde môžeš vždy nájsť to naj z moderného umenia a samotná stavba a priestory galérie, ktoré sú naozaj jedinečné, ako aj spôsob, akým sa k nej dá dostať, stoja za to. Z múzeí sú zaujímavšie Múzeum dopravy či Železničné múzeum v rušňovom depe Bratislava. 

Gastro nebo

Bratislavské podniky sú kapitolou samou o sebe a opäť treba zopakovať, že hlavné mesto ponúka doslova gastronomické nebo. Ak chceš návštevníkovi ponúknuť trochu slovenskej autenticity, skús: Štúr Café, Slovak pub, Buchtáreň, Cukráreň na korze, Zylinder či Bratislavský meštiansky pivovar. 

Ďalšie zaujímavé miesta nájdeš napríklad na mpba.sk.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK