Bratislavčan Ján Porvazník prispieva k energetickej revolúcii vo svete. Pracuje pre jednu z najväčších spoločností

  • Slovák, ktorý prerazil na poli čistej energetiky
  • Stal sa manažérom zahraničnej spoločnosti zaoberajúcou sa veternou a slnečnou energiou
  • Je najvyšší čas, aby aj Slovensko urobilo krok vpred v oblasti udržateľných zdrojov
isla
facebook.com/Ján Porvazník/pinterest.com
  • Slovák, ktorý prerazil na poli čistej energetiky
  • Stal sa manažérom zahraničnej spoločnosti zaoberajúcou sa veternou a slnečnou energiou
  • Je najvyšší čas, aby aj Slovensko urobilo krok vpred v oblasti udržateľných zdrojov

Ján Porvazník je absolventom medzinárodných vzťahov na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Študoval energetickú ekonómiu vo Fínsku a strategický manažment a energetickú ekonómiu vo Francúzsku. Pracoval ako konzultant pre podnikovú stratégiu​ a neskôr ako poradca generálneho riaditeľa v Slovenských elektrárňach. Taktiež pôsobil v rámci programu ​zameraného na aplikovaný výskum v oblasti energetickej a klimatickej politiky ​na University of California v Berkeley v Spojených štátoch.

Dnes sa už ale naplno realizuje v praxi. Svoju kariéru má rozbehnutú priamo v Chicagu. Vďaka značnému odhodlaniu a tvrdej práci sa dostal do firmy E.ON. Práve tu Ján pôsobí ako manažér firmy, ktorá je dominantným hráčom v oblasti stavby solárnych a veterných elektrární. Ján má na starosti analýzu trhu, vďaka ktorej spolu so svojim tímom rozhoduje, kde má firma zahájiť výstavbu elektrární, a tak prispieva k rozširovaniu čistej energetiky vo svete. Viac o práci úspešného Slováka si môžeš vypočuť v podcaste Rádia Expres.

Človek nemusí byť práve odborníkom na oblasť energetiky, aby si všimol, že tento sektor vo svete momentálne zažíva tichú inovačnú revolúciu. Je preto najlepší čas zamyslieť sa, ako nasmerovať energetiku aj na Slovensku tak, aby sme sa opäť raz neučili kráčať tam, kde ostatní budú utekať.

Idylicky povedané, svetová energetika predstavuje vyše 120-ročný spôsob optimalizácie životného komfortu ľudstva. Po viac ako polstoročí sa opäť ocitá vo víre zásadných zmien. V dôsledku celosvetového ekonomického pokroku, automatizácie a zavádzania nových technológií a najmä pripájaniu nových spotrebiteľov k energetickej sieti stále výrazným spôsobom rastie spotreba elektrickej energie. Zaužívaný systém, na ktorý sme momentálne zvyknutí, budeme musieť skôr či neskôr od základov prekopať.

Slovensko sa dnes môže pýšiť jednou z najčistejších energetických flotíl na svete. Rovnako sa ekonomike darí napĺňať cieľ na zníženie emisií v priemysle. Keďže teda znižovanie uhlíkovej stopy v tomto odvetví nie je najpálčivejšou otázkou, je priestor na to, aby sa pozornosť sústredila na inovácie, udržateľnosť, dynamiku a kvalitu využívania energie v ekonomike. Inak povedané, je čas, aby sme sa nebáli experimentovať a dali priestor novinkám. Možno aj takým, ktoré dnes v zahraničí len obdivujeme, no do nášho sveta ich nezavádzame.

Je taktiež dôležite si uvedomiť, že nikto nám včas nepovie, kedy sa máme začať učiť a experimentovať a nebáť sa osvojovať nové technológie . Podľa mnohých odborníkov ten čas v slovenskej energetike už nastal. Ak sa nám to v najbližšom čase nepodarí, riskujeme, že sa naozaj budeme “učiť chodiť tam, kde iní budú utekať”.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech