Bratislavská Kuchajda čoskoro zmení tvár. Nové Mesto vyhlási architektonickú súťaž

  • Kuchajda je jedným z obľúbených miest Bratislavčanov pre trávenie voľného času
  • Teraz však môže byť atraktívnejšia, Nové Mesto totiž vyhlási architektonickú súťaž na jej revitalizáciu
5584594082_442592fa7f_o
Flickr/Miroslav Petrasko
  • Kuchajda je jedným z obľúbených miest Bratislavčanov pre trávenie voľného času
  • Teraz však môže byť atraktívnejšia, Nové Mesto totiž vyhlási architektonickú súťaž na jej revitalizáciu

Ak sa spýtame obyvateľov Bratislavy, kde najradšej trávia leto v meste, jednou z často opakovaných odpovedí bude určite aj jazero Kuchajda. Nie je to ani tak preto, že by toto miesto oplývalo niečím extra magickým alebo pre výnimočnú čistotu vody, no jednoducho preto, že tu takmer nič lepšie nie je. V skutočnosti je v areáli Kuchajdy veľa čo zlepšovať, a to aj napriek tomu, že sa tu dá pomerne bezpečne okúpať, nájdeš tu bufety, letné kino aj rôzne športové aktivity.

Myslí si to aj vedenie mestskej časti Nové mesto, ktoré chystá revitalizáciu areálu Kuchajda. Už v máji plánuje v spolupráci a architektmi Novej Cvernovky spustiť architektonickú súťaž na najlepší projekt obnovy, ktorý by mal miesto zmeniť na atraktívny športovo-oddychový park. Mestská časť oznámila plány na obnovu tejto lokality už vlani a zapojila aj občanov, ktorí sa mohli vyjadriť s tým, aké zmeny by na Kuchajde privítali.

Z prieskumu vyplynulo, že rozličné skupiny obyvateľov majú aj rôzne predstavy o úpravách areálu. Kým niektorí sú za urbanizáciu priestoru, a teda úpravu na štýl parku, iní by radi zachovali prírodný ráz. Kým športovci sú za zvýšenie podielu tienistých plôch, milovníci letného kúpania a slnka chcú viac slnečných miest. Nesúhlas panuje aj v tom, či je správne povpoliť v areálu pohyb cyklistov alebo psov. Ak chcú však, aby bola Kuchajda naďalej prírodným kúpaliskom, psy musia mať vstup zakázaný.

Prieskum ďalej ukázal, že až 95,7 % zapojených obnova Kuchajdy zaujíma a majú k nej pozitívny postoj. Až 59 percent ľudí si však myslí, že to s areálom vôbec nie je katastrofálne a za posledných 5 rokov došlo k zlepšeniu. Čo sa týka aktivít vykonávaných v areále, veľká väčšina ľudí sa tu venuje oddychu (až 90,2 %), mnohí ho využívajú pre socializáciu (75 %) alebo športovanie (66,2%).

V otázke, aké novinky by ľudia na Kuchajde privítali, sa najviac objavovali tieto: bežecká dráha, korčuliarska dráha, výbeh pre psov či člnkovanie a vodné bicykle. Privítali by tiež viac lavičiek, gril, ohnisko alebo ihriská pre tímové športy. Milovníci športu sú tiež za cvičiace stroje či streetworkoutové ihrisko, ktoré však už dnes na Kuchajde môžeme nájsť. Pre osvieženie by tiež ľudia privítali picie fontánky a medzi požiadavkami víťazili aj lepšie gastro zariadenia.

Na konkrétne zmeny si musíme počkať do konca súťaže, no už teraz je jasné, že sa budú týkať aj revitalizácie stromov a zelene, ale aj modernizácie častí areálu, ako sú bufety a športoviská. Kuchajda by mala byť ešte priaznivejšia pre milovníkov aktivity. Bežci po novom nebudú musieť behať po chodníku a obchádzať pri tom chodcov, psíčkarov či deti, ale budú mať na to vyhradenú samostatnú bežeckú dráhu. Pribudnúť má aj detské ihrisko. Všetko ostatné je len na kreativite a nápaditosti architektov, ktorí sa do súťaže zapoja.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá