Bratislavské letisko otvorilo špeciálnu atrakciu pre všetkých ľudí

  • Ak patríš medzi fanúšikov lietadiel, fotografovania alebo adrenalínu, je tu niečo pre teba
  • Donedávna si si mohol odfotografovať obrovské lietadlá len spoza okien alebo plotov letiska
  • Teraz môžeš využiť špeciálny spot priamo na bratislavskom letisku
popa
Bratislavske Letisko
  • Ak patríš medzi fanúšikov lietadiel, fotografovania alebo adrenalínu, je tu niečo pre teba
  • Donedávna si si mohol odfotografovať obrovské lietadlá len spoza okien alebo plotov letiska
  • Teraz môžeš využiť špeciálny spot priamo na bratislavskom letisku

Letisko M. R. Štefánika vytvorilo v blízkosti frekventovanej dráhy 31 miesto pre pozorovanie príletov a odletov lietadiel. Vyhliadka so schodmi a lavičkou umiestnená za plotom letiska je určená pre verejnosť, rodiny s deťmi a nadšencov fotografovania lietadiel, ktorí tak môžu odteraz sledovať fascinujúce prílety neďaleko plochy na pristávanie.

Na toto miesto sa bez problémov dostaneš peši či na bicykli cestou z Leknovej ulice popri Malom Dunaji v mestskej časti BA-Vrakuňa, resp. z Majerskej ulice.

„Vyšli sme v ústrety nadšencom fotografovania lietadiel, tzv. spotterom, ktorí nás o vytvorenie miesta vhodného na fotografovanie lietadiel dlhodobo žiadali. Vyhliadku, okrem kovovej konštrukcie, vytvorili naši zamestnanci svojpomocne s využitím nepoužívaných betónových panelov,“ informoval generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Táto vyhliadka má rozmery 6×3 m a je vysoká 1,5 m. Prispôsobená je tak, aby si mohol vidieť a fotografovať lietadlá nad výškou oplotenia letiska, zároveň sa však musí rešpektovať výška povolená Dopravným úradom vzhľadom na ochranné pásma letiska.

„Je pre nás dôležité, aby sme mohli fotografovať lietadlá bez oplotenia v zábere. Práve na dráhu 31 najčastejšie lietadlá v Bratislave pristávajú. Oceňujeme preto tento krok letiska, s ktorým sme nedávno dohodli aj umiestnenie 25 priezorov v oplotení letiska pre zjednodušenie fotografovania lietadiel,“ doplnil pre Letisko Bratislava Juraj Ondruš, predseda občianskeho združenia Airliners.sk, ktoré združuje nadšencov letectva.

Na bratislavskom letisku budeš môcť najčastejšie spozorovať Boeing 737-800 s kapacitou 189 cestujúcich na palube (Ryanair, Pobeda, Smartwings, flydubai – 174 cestujúcich), ale tiež Airbus A320 (Wizz Air, Air Cairo), Airbus A321 či lietadlá typu ATR 42 (České aerolínie), alebo Embraer E90 (Georgian Airways).

Pozorovanie lietadiel ako perspektívna turistická atrakcia

Možno si už počul o ostrove St. Maarten a pláži Maho. Táto pláž na karibských ostrovoch je známa hlavne nízko lietajúcimi lietadlami. Lietajú tak tesne nad plážou, že silné prúdenie ľudí odhadzuje priamo do vody.

Letisko sa stalo tak populárne, že miestni obyvatelia vyvinuli okolo neho celú infraštruktúru. Majiteľ plážového baru tam má harmonogram príletov a odletov, aby si mohli ľudia naplánovať, kedy navštíviť bar. Jeden z barov dokonca vysiela rozhlasové prenosy medzi kontrolnou vežou na letisku a lietadlami.

Aj keď my zatiaľ žiadny bar pri pristávacej dráhe nemáme, vyhliadkový spot je vítaným benefitom, ktorý sa oplatí navštíviť, ak máš cestu okolo. Nielenže tu môžeš odfotografovať lietadlá v tesnej blízkosti, ale ide aj o netypický zážitok, na aký nenatrafíš na každom kroku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech