Bratislavské zdieľané bicykle čelia hnusným a cieleným útokom vandalov

  • Biele zdieľaná bicykle spolu s komunitnou dielňou Cyklokuchyňa v posledných dňoch čelia nenávisti
  • Ľudia začali v uliciach Bratislavy nachádzať na stanoviskách White Bikes poškodené bicykle
  • Môže ísť aj o zastrašovanie cyklo-aktivistov kvôli ich protestu voči zrušeniu cyklotrasy pri Dunaji
wajt
facebook.com/white.bikes
  • Biele zdieľaná bicykle spolu s komunitnou dielňou Cyklokuchyňa v posledných dňoch čelia nenávisti
  • Ľudia začali v uliciach Bratislavy nachádzať na stanoviskách White Bikes poškodené bicykle
  • Môže ísť aj o zastrašovanie cyklo-aktivistov kvôli ich protestu voči zrušeniu cyklotrasy pri Dunaji

Zdá sa, že nie každý v tomto meste je zástancom mestskej cyklistiky či komunitných cyklodielní, ktoré sa nezištne snažia urobiť Bratislavu viac „cyklo friendly.“ Posledné dni sa neznámi vandali v uličkách Bratislavy riadia heslom, čo nemôžem ukradnúť aspoň zničím.

Good Idea Slovakia

V priebehu ostatných troch nocí došlo k poškodeniu 16-tich bicyklov nášho komunitného systému zdieľaných bicyklov Whitebikes na šiestich rôznych miestach v Bratislave. Útočníci prestrihávajú brzdové lanká, kradnú ventily a a polievajú sedadlá olejom. Komunitej dielni Cyklokuchyňa zapchali zámky od dverí lepidlom. Všetky poškodenia sú oznámené na polícii, ktorá analyzuje kamerové záznamy. Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom, vďaka ktorým môžeme fungovať naďalej. Nedáme sa zastrašiť,“ vyjadril sa tím White Bikes.

Človeka pri takýchto správach napadne aj to, kto len môže mať toľko voľného času na nezmyselné ničenie majetku komunitnej organizácie, ktorá nikomu neubližuje. Nejde pritom o prvý prípad, kedy chcel niekto zámerne znepríjemniť život cyklistom. Ľudia hlásia aj zatreté cyklo značky na Kamzíku a v jeho okolí.

 Môže ísť o spojitosť s protestami k zrušenej cyklotrase na nábreží Dunaja?

Útoky tohto typu na slušné Slovensko určite nepatri. Najhorší na celej veci je však fakt, že cielené poškodzovanie sa príliš nepodobá len na „obyčajný“ vandalizmus.

„Obyčajný vandalizmus opitého okoloidúceho to podľa nás nebude, nakoľko sa to deje zrazu systematicky po celej Bratislave podobným štýlom. Podozrenie pre osobitý motív trestného činu bolo oznámený aj polícii. Zatiaľ však nechceme vytvárať žiadne špekulácie,“ vyjadrila sa Cyklokoalícia.

Už niekoľko mesiacov sa totiž vedie diskusia o cyklotrasy na nábreží. Tá tu existuje už dlhé roky a je jednou z hlavných cyklistických tepien mesta. Je to jediná logická spojnica z Karlovky či Devína, ale využíva ju aj mnoho Dúbravčanov. Developer J&T má však už dlhoročné skúsenosti v znepríjemňovaní života cyklistom, napr. ilegálnym osadením retardéru na cyklotrase, prehlasovaním cyklotrasy Pribinova za dočasnú, blokovaním výstavby cyklotrasy na Pribinovej pred Euroveou, ale teraz to došlo najďalej.

Z nábrežia chce spraviť pešiu zónu a donútiť cyklistov celým nábrežím jazdiť rýchlosťou chôdze, čo predĺži čas jazdy z Karlovky do centra cyklistom o 20 minút, alebo obchádzať nábrežie cez Petržalku, čo predĺži podľa Cyklokoalíce čas jazdy v úseku Most Lafranconi – Most SNP cyklistom o viac ako 75% .

Keby si niekto chcel zakonšpirovať, mohlo by zísť na um, že sa niekomu nepáči kritizovanie odstránenia cyklotrasy na promenáde, v rozpore s územným plánom. Ale tak hlboko by sme hádam v našej krajine neklesli.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech