Bratislavskí cyklisti ukázali, čo si myslia o parkovaní áut na cyklochodníkoch

  • Parkovanie na cyklochodníkoch je v Bratislave priam novým športom
  • Cyklisti sa preto rozhodli dať nedisciplinovaným vodičom naozaj kreatívnu príučku
baj
Facebook/Útrapy Bratislavského cyklistu
  • Parkovanie na cyklochodníkoch je v Bratislave priam novým športom
  • Cyklisti sa preto rozhodli dať nedisciplinovaným vodičom naozaj kreatívnu príučku

Cyklistika v Bratislave je adrenalínový šport, na ktorý sa však odhodláva čoraz viac ľudí. V meste pomalým tempom pribúdajú spolu s novými výškovými budovami aj kratšie či dlhšie úseky, niekedy aj bizarných cyklochodníkov. Tie však často neslúžia len cyklistom, ale aj vodičom áut. Predovšetkým vozidlám zásobovania, ktoré vidia zelené pruhy cyklotrasy ako ideálne miesto na zastavenie či parkovanie.

Takýchto prípadov pribúda čoraz viac. Postupne sa tak začali na známej facebookovej stránke Útrapy Bratislavského cyklistu objavovať fotky vodičov, ktorí si robia z cyklotrás parkovisko, aby zažili aspoň akú-takú verejnú hanbu. Nakoľko boj proti takýmto vodičom je častokrát márny, cyklisti sa rozhodli na neustále sa zhoršujúcu situácia reagovať v skutku kreatívnym spôsobom. Po vzore ich kolegov z mesta Stuttgart ukázali, čo si o parkovaní na cyklotrasách naozaj myslia.

Za 5 rokov sa počet cyklistov viac ako zdvojnásobil

Svedčia o tom výsledky tohtoročného sčítania cyklistov v hlavnom meste, ktorý urobila Cyklokoalícia. Najvyšší, viac ako dvojnásobný nárast počtu prechádzajúcich cyklistov, Cyklokoalícia zaznamenala na Račianskom mýte (+172%), v lokalite Kamenného námestia (+138%), Šafárikovho námestia (+136%), v dotyku Mosta Apollo s cyklotrasou Pribinova (+126%), Trnavskom mýte (+108%) a v Petržalke na priechode od Chorvátskeho ramena cez Rusovskú cestu (+99%).

„Teší nás, že naše aktivity motivujú stále viac obyvateľov v Bratislave presadnúť na bicykel a odľahčiť tak automobilové zápchy a MHD. Zároveň sa potvrdili zistenia zo zahraničia – tam, kde vznikajú nové cyklotrasy, vidíme najvyšší nárast počtu cyklistov. Dôkazom je bezpečná, oddelená cyklotrasa z Petržalky cez Starý most až po Námestie SNP, v ktorej koridore sme zaznamenali najvýraznejší nárast,” uviedol Daniel Duriš, prezident Cyklokoalície.

Počet cyklistov podľa jednotlivých rokov

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: cyklokoalícia

 

V Bratislave je jasne vidieť, že aj drobné a lacné opatrenia (ako napr. vyznačenie cyklopriechodu alebo protismeru pre cyklistov) robia cyklodopravu atraktívnejšiu a zároveň umožňujú cyklistom prekonať bariéry na ich dochádzkových trasách. Nemali by sme však zaspať na vavrínoch, nakoľko je potrebné tlačiť na kompetentných, aby o rozvoji cyklodopravy v meste nie len hovorili, ale sľuby realizovali aj v praxi. Ak chceš vedieť, kde všade sa v hlavnom meste môžeš voziť po cyklotrasách bezpečne, stiahni si aplikáciu Cyklotrasy.Bratislava.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK