Britský reťazec predstavil riešenie, ktoré má podporiť recykláciu. Aj Slovensko by sa mohlo inšpirovať

  • Britský obchodný reťazec Iceland sa rozhodol podporiť recykláciu použitých plastových fliaš
  • Motivácia nie je síce úplne netradičná, avšak dostatočne účinná
  • Inšpiráciu tu nájdu aj slovenskí predajcovia
pexels.com
  • Britský obchodný reťazec Iceland sa rozhodol podporiť recykláciu použitých plastových fliaš
  • Motivácia nie je síce úplne netradičná, avšak dostatočne účinná
  • Inšpiráciu tu nájdu aj slovenskí predajcovia

Hoci sa otázka recyklácie dostáva do povedomia ľudí stále viac, zďaleka nie je ešte doriešenou záležitosťou. Slovensko sa v tomto smere taktiež nemá veľmi čím pochváliť. Veď ešte začiatkom roka 2017 skončilo v štatistike, uskutočnenej Eurostatom, na takmer úplnom chvoste v rámci Európy. Hoci je v pláne prijatie ďalších opatrení v tejto oblasti, najväčším problémom ostáva pravdepodobne aj naďalej pohodlnosť ľudí a zmenenie návykov, ktoré sa im nepodarilo alebo jednoducho nechcelo dosiahnuť.

Sieť britských supermarketov Iceland nezaháľala a pochopila, že vhodná motivácia ľudí je základom pre riešenie tejto problematiky. Zdá sa, že o ekologické inovácie v kruhoch tohto reťazca nie je núdza. Len nedávno sa totiž rozhodol prispieť k ochrane životného prostredia, ale aj zdraviu človeka, odstránením palmového oleja z výrobkov vlastnej značky (viac TU).

Tentokrát sa rozhodol riešiť práve otázku recyklácie. A čo je v dnešnej dobe lepšou motiváciou ako určitá, hoci aj minimálna, finančná odmena? Preto sa rozhodol do svojich predajní zaviesť jedinečné automaty, ktoré prispejú k separácii, a následnej recyklácii použitých plastových fliaš.

Zákazník dostane za každú vhodenú fľašu 10 pencí (t.j. 0,11 EUR), pričom získanú sumu si môže ako zľavu uplatniť pri ďalšom nákupe. A hoci je prevádzka týchto automatov zatiaľ len v šesťmesačnom skúšobnom režime, už teraz je jasné, že tento krok na ľudí skutočne zabral. „Snažíme sa všetko konzultovať s dodávateľmi a získavať informácie o tom, ako ľudia na dané automaty reagujú,“ uviedol Richard Walker, riaditeľ spoločnosti Iceland.

Ak by sa tieto automaty osvedčili, s ich umiestnením sa do budúcna ráta aj na viaceré hudobné festivaly, kde je plastového odpadu skutočne neúrekom. Ochrana planéty sa tak dostane do rúk „obyčajným“ ľuďom a bude len na nich, či sa tejto možnosti chopia alebo nie.

V každom prípade by zavedenie takýchto opatrení bolo vhodné aj na Slovensku, kde by to predajcov až toľko nestálo, avšak pomohlo by to dobrej veci. Nechajme sa teda prekvapiť, či bude naša krajina schopná a ochotná investovať do ochrany prírody aj v tomto smere.

Zdroj: ladbible.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech