Budúci mesiac si prilepšíme o jeden nový štátny sviatok. Vláda ho oficiálne schválila

  • 30. október, ktorý pripadá na utorok, bude štátnym sviatkom
  • Má to však háčik
  • Bude to platiť len pre tento rok
vol
pexels.com
  • 30. október, ktorý pripadá na utorok, bude štátnym sviatkom
  • Má to však háčik
  • Bude to platiť len pre tento rok

Viac ako nový sviatok, ktorý pripadá na pracovný deň vie človeka zrejme potešiť len platené voľno. Dobrou správou je, že už budúci mesiac nebude väčšina z nás musieť v jeden utorok vstávať do práce. Vláda totižto definitívne schválila, že tohtoročný 30. október bude štátnym sviatkom, informoval o tom dennik SME. Pôjde všal len o jednorázové voľno.

Počas tohto dňa si Slovensko pripomenie 100. výročie prijatia Deklarácie slovenského národa z 30. októbra 1918 v Turčianskom Sv. Martine. Deklaráciou sa predstavitelia slovenského národa prihlásili k sebaurčovaciemu právu národov a k vzniku samostatného československého štátu. Za novelu zákona hlasovalo spolu 96 poslancov.

Zaujímave je, že Slovensko zastáva európske prvenstvo v počte štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja. Máme ich totiž najviac spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Počas roka vďaka tomu nemusíme vstávať do práce až 15 – krát, toľko voľných sviatočných dní totiž máme. Počet dní pracovného pokoja je často diskutovanou témou. Otázkou totiž je, do akej miery sviatky ovplyvňujú našu ekonomiku a či by zrušenie jedného alebo dvoch z nich prispelo k zvýšeniu výkonnosti ekonomiky.

Keby sme sa na to pozreli čisto matematicky, tak môžeme povedať, že za jeden pracovný deň slovenské hospodárstvo vyprodukuje viac než 300 mil. EUR. Je to hodnota nominálneho HDP prepočítaná na jeden pracovný deň. Ide však o veľmi zjednodušený prepočet a nemôžeme povedať, že zrušením jedného sviatku zvýšime HDP našej ekonomiky o vyše 300 mil. EUR. Jednotlivé firmy a podnikatelia totiž reagujú na voľné dni rôzne a niektorí z nich dokonca prosperujú.

Okrem toho, znižovanie počtu sviatkov sa deje aj samovoľne, keďže každý rok pár sviatočných dní pripadne na víkend.Predpokladáme, že zrušenie jedného štátneho sviatku by veľa vody v ekonomike nenamútilo. S voľným dňom totiž firmy, podnikatelia či obchodníci rátajú a preto rozložia svoj výrobný proces tak, aby stihli vybaviť všetky objednávky včas.

Okrem toho platí, že nie všetky firmy sú počas dní pracovného pokoja zatvorené. Priemyselníci, ktorých výroba funguje takpovediac 24 hodín denne 7 dní v týždni, ju zvyčajne počas sviatkov neprerušujú. To isté platí aj o hoteloch, peniziónoch, pumpách a niektorých reštauráciách. Tieto prevádzky prosperujú najmä v dobe, kedy musia byť supermarkety a obchody cez štátny sviatok zo zákona zatvorené.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK