Čaká nás opakovanie krízy z roku 2008, tvrdí Bill Gates

  • Je ťažké predpovedať, akým smerom sa bude hýbať ekonomická situácia
  • Miliardár Bill Gates si však na to trúfa, svetu predpovedal príchod ďalšej obrovskej krízy
nbcnews.com
  • Je ťažké predpovedať, akým smerom sa bude hýbať ekonomická situácia
  • Miliardár Bill Gates si však na to trúfa, svetu predpovedal príchod ďalšej obrovskej krízy

Miliardár a filantrop Bill Gates najnovšie predpovedá v USA ďalšiu finančnú krízu podobnú tej z roku 2008, ktorá sa neskôr preniesla do celého sveta. Mnoho ekonómov ju označuje za najhorší hospodársky pokles od Veľkej hospodárskej krízy z 30.rokov 20. storočia.

Podľa portálu businessinsider.com si je Gates istý, že ďalšia kríza svet neminie, ale nevie povedať, kedy presne. Kríza v roku 2008 viedla k veľkej recesii, ktorá len na americkom kontinente priniesla stratu 8,8 milióna pracovných miest. Čistá hodnota majetku domácností v USA klesla o viac ako 19 biliónov dolárov a počet rodín bez domova sa zvýšil. ,,Napriek tejto predpovedi som optimistický, nakoľko inovácie a kapitalizmus zlepšuje celosvetovo situáciu pre ľudí,“ vyjadril sa Gates.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: unsplash.com

Ekonómovia si však nateraz nemyslia, že svet sa rúti do novej krízy. Katastrofických scenárov vznikalo v poslednom období niekoľko desiatok, no ani jeden sa doteraz nevyplnil. ,,Globálna ekonomika vstúpila do nového roka v oveľa lepšej kondícií, než pred rokom. Všeobecne sa očakáva, že silný synchronizovaný ekonomický rast pozorovaný najmä od druhej polovice uplynulého roka bude pokračovať a silná konjunktúra bude sprevádzať svetovú ekonomiku aj nasledujúce mesiace,“ povedal analytik Across Private Investments Jakub Rosa.

Hospodárstvo a mzdy rastú, nezamestnanosť klesá a inflácia sa pozvoľne dostáva bližšie k cieľu centrálnych bánk.  Čím viac pozitívnych správ bude z ekonomiky prichádzať, tým agresívnejšie budú centrálne banky sprísňovať ich štedré menové stimuly. Niektoré z nich, napríklad americká centrálna banka FED, už s procesom uťahovania menových kohútikov začali.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: unsplash.com

,,Menové podmienky sú v historickom kontexte aj napriek postupnej normalizácii naďalej uvoľnené a väčšina ekonomík zatiaľ neprekonala svoj potenciál. Reálne úrokové sadzby (nominálne – inflácia) sú navyše stále záporné. To všetko sú náznaky toho, že sa v súčasnosti nenachádzame na začiatku ďalšej krízy, ale v poslednej fáze ekonomického cyklu. Postupná normalizácia menových politík je s cieľom zabrániť prehrievaniu ekonomiky toho najlepším dôkazom,“ skomentoval Rosa.

Ak nepríde k neočakávaným ekonomickým či politickým prekvapeniam, globálna ekonomika a finančné trhy môžu rásť aj naďalej. Všetko má však svoj koniec a je len otázkou času, kedy sa ekonomika prehupne z vrcholu do recesie. Predpovedať načasovanie príchodu ďalšej krízy je náročné. Všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že globálna ekonomika má našliapnuté na ďalší rast, ktorý môže to trvať mesiace, ale aj roky.

zdroj: Across Private Investments

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK