Ceny bytov budú stúpať. Nestačí totiž ich množstvo

  • Odborníci z Bencont Investments publikovali správu o vývoji cien bytov v našom hlavnom meste
  • Hoci novostavieb je v ponuke viac ako 130, bývania je stále málo a ceny majú naďalej stúpať
  • Jednotková cena voľných bytov vzrástla o viac ako 6 % a dosiahla úroveň 2687,93 eur za meter štvorcový
20545289_1615050068507764_1231185108639046992_o
Slnečnice
  • Odborníci z Bencont Investments publikovali správu o vývoji cien bytov v našom hlavnom meste
  • Hoci novostavieb je v ponuke viac ako 130, bývania je stále málo a ceny majú naďalej stúpať
  • Jednotková cena voľných bytov vzrástla o viac ako 6 % a dosiahla úroveň 2687,93 eur za meter štvorcový

Bratislava mení svoju tvár radikálnejšie než kedykoľvek predtým a okrem veľkých developerských projektov typu novej autobusovej stanice Nové Nivy (viac TU) či rekonštrukcie národného futbalového štadióna (viac si prečítaš TU), realitný trh zapĺňajú aj ponuky rezidenčných projektov. Podľa odborníkov však súčasných 133 novostavieb s ponukou 3 646 voľných bytov nestíha pokryť dopyt a ceny budú stúpať.

V súčasnosti štatistiky ukazujú, že jednotková cena voľných bytov dosiahla úroveň 2687,93 eur/m², čo znamená medziročný nárast o 6,6 %. Jednotkovo lacné byty sa rozchytali veľmi rýchlo a aktuálna nízka konkurencia medzi developermi ponúka priestor na zdražovanie cien bez strachu zo straty zákazníka. Zo správy Bencont Investments vyplýva, že najviac bytov sa predalo v okrese BA II (248 bytov, najviac Jarabinky, Galvaniho dvory a Klingerka) a v Petržalke (247 bytov z toho 75% tvorili Slnečnice).

V Novom Meste sa naj-lepšie predávalo Tehelné pole a Urban Residence, v okrese BA II Devínka pod lesom a v Starom Meste projekt Stein 2. Najpredávanejším projektom v Bratislave boli Slnečnice, ktoré spolu zodpovedali za 18,5 % celkového predaja novostavieb.

To, že stále platí skutočnosť, že zákazníci uprednostnia menšie a absolútne aj jednotkovo lacnejšie byt, potvrdzuje aj priemerná rozloha bytov, ktorá dosiahla 63 metrov štvorcových a absolútna cena predstavujúca 155 654,32 eur. Už dlhodobo sú najpopulárnejšie dvojizbové byty (38,6 % z celkového predaja), potom trojizbové byty (29,6 % predaných bytov).

„Cenová dostupnosť bývania (ceny nehnuteľnosti vzhľadom na mzdy) je momentálne na najvyššej úrovni v histórií Slovenska bývanie si môže dovoliť stále viac ľudí. Veľmi dôležitým faktorom sú aj úrokové sadzby na hypotékach,ktoré sa v súčasnosti priemerne hýbu na úrovni okolo 1,7%. Tie znamenajú značne nižšie splátky pri hypotékach. Okrem toho je situácia na pracovnom trhu pre ľudí v súčasnosti mimoriadne priaznivá a očakávaný budúci vývoj ekonomiky je pozitívny. Vysoký dopyt po nehnuteľnostiach je preto prirodzený.“

Odborníci sa však obávajú, či sa v našom hlavnom meste nezopakuje situácia, ktorá nastala v susednej Prahe. Nová ponuka bytov dlhodobo nestíhala za dopytom, až nastal zlom a byty zdraželi natoľko, že dopyt po nich jednoducho poklesol.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech