Ceny bytov po celom Slovensko narastajú

  • Náladovosť realitného trhu sa opäť prejavila
  • Tesne pred veľkými zmenami NBS ceny bytov začali razantnejšie stúpať aj mimo Bratislavy
  • Analytici sa zhodujú, že v súčasnosti je posledná vhodná doba na nákup
aerial-architecture-autumn-681368
pexels.com
  • Náladovosť realitného trhu sa opäť prejavila
  • Tesne pred veľkými zmenami NBS ceny bytov začali razantnejšie stúpať aj mimo Bratislavy
  • Analytici sa zhodujú, že v súčasnosti je posledná vhodná doba na nákup

Koniec ľahkej dostupnosti financovania vlastného bývania vystrelil ceny nehnuteľností vo všetkých krajských mestách. Realitný trh reaguje na avizované sprísnenie podmienok Národnej banky Slovenska na získanie úveru a analytik portálu Nehnuteľnosti.sk, Martin Lazík hovorí: „Tí, ktorí vyčkávali s kúpou nehnuteľnosti, alebo len kúpu zvažovali, majú teraz pred účinnosťou zmien, ktoré pripravila NBS, možno na dlhšiu dobu poslednú šancu využiť výhodné podmienky financovania.“

„Ak ich v rozhodovacom procese pred kúpou bývania brzdí vysoká cena a šanca na pokles cien nehnuteľnosti, musia zvážiť aj možnosť, že teraz možno kúpia nehnuteľnosť o 5 či 10-tisíc eur drahšie, ale neskôr možno nedostanú úver. Alebo ich financovanie bude komplikovanejšie. A nakoniec prerobia aj viac, ako keby prišlo k poklesu cien nehnuteľností o spomínaných 5 až 10-tisíc eur.“

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Ceny v segmente 2-izbových bytov na bratislavskom trhu narástli v 1. štvrťroku 2018 oproti poslednému štvrťroku 2017 o 2,6 %, pričom najdrahšou lokalitou zostáva Staré mesto. Ostatné krajské mestá Slovenska zaznamenali nárast cien 2-izbových bytov v prvom štvrťroku 2018 oproti poslednému štvrťroku 2017 v priemere o 4 %.

Najviac rástli ceny v Košiciach (o 11 %), banskobystrickom okrese (takmer o 7 %) a „dvojizbáky“ zdraželi aj v Žiline (o 4 %). V prípade 3-izbových bytov sa cenovky v Košiciach, Trnave, Nitre, Žiline a v Banskej Bystrici pohybujú v intervale od 95 – 99-tisíc eur. V Trenčíne a Prešove zaplatíme za 3-izbový byt okolo 80-tisíc eur.

Analytik Martin Lazík z Nehnuteľnosti ďalej pripomína, že hoci opatrenia NBS sú dlhodobo očakávané, zodpovedné a z makroekonomického pohľadu dobré, pretože nás môžu ochrániť pred dopadom cyklickej krízy, v tomto prípade na sprísnenie podmienok financovania bývania doplatia najmä mladí ľudí ľudia a rodiny, teda prvokupujúci.

Zdroj: TS/ Nehnuteľnosti.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech