Cesta k miliónom #10: Slovák vlastní firmu, ktorej vakcína má ako jediná na svete potenciál pomôcť ľudom s Alzheimerovou chorobou

  • Multimilionár a bývalý rýchlostný kanoista, Mario Hoffmann, je spoluzakladateľom spoločnosti Istrokapital
  • Za sebou má aj bio­far­ma­ce­utickú firmu Axon Neuroscience, ktorá vyvíja a testuje liek na Alz­he­i­merovu chorobu
10
x-bionic
  • Multimilionár a bývalý rýchlostný kanoista, Mario Hoffmann, je spoluzakladateľom spoločnosti Istrokapital
  • Za sebou má aj bio­far­ma­ce­utickú firmu Axon Neuroscience, ktorá vyvíja a testuje liek na Alz­he­i­merovu chorobu

Rodený Bratislavčan sa už v mladosti venoval športu, v 80. rokoch bol juniorským majstrom Československa v kanoistike. Športová vytrvalosť a odolnosť sa mu neskôr hodili aj v jeho biznise.

Svoje podnikateľské aktivity rozbehol najmä vďaka kapitálu, ktorý si zarobil počas päť ročnej práce v kasíne, no finančnú pomoc dostal aj od rodiny.

V 90. rokoch sa Mariov príbeh začal podobať príbehom iných mladých ambicióznych mužov, ktorí rozpoznali príležitosť, ťažili z kupónovej privatizácie a dnes vedú veľké, dravé finančné skupiny.

V Hoffmannovom prípade viedla cesta cez spojenie s tromi obchodnými partnermi. Ich finančná skupina Istrokapital vznikla prevzatím a transformovaním niekoľkých investičných fondov.

Spoločnosť sa neskôr transformovala na právnu formu európskej spoločnosti Istrokapital SE a cez túto spoločnosť sa v roku 2007 stal Mario Hoffmann majoritným vlastníkom Poštovej banky. Dostal sa však aj do štruktúr napríklad Východoslovenských železiarní či Slovnaftu.

Problémy hlavného Hoffmanovho biznisu sa vystupňovali až s vyhrotením finančnej krízy v Grécku. Poštová banka mala nakúpené grécke dlhopisy za pol miliardy eur, čo banku poslalo do viac ako 200 miliónovej straty.

Aj keď už predtým dostával od Patrika Tkáča z J&T ponuky na partnerstvo, v tomto čase už nemal na výber a Poštová banka sa v roku 2013 stala súčasťou J&T Finance Group. Navýšením kapitálu v J&T Finance Group  získal Mario v tejto finančnej skupine takmer štvrtinový podiel.

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: J&T Finance Group

Istrokapital SE Maria Hoffmanna a osoby blízke J&T sa však v roku 2015 dohodli na majetkovom vysporiadaní za celkovo 500 miliónov eur. Konkrétne za podiel 8,4 % v Poštovej banke, 24 % v J&T Finance Group a 9,9 % v J&T Private Equity Group zinkasoval M. Hoffmann štyristo miliónov eur.

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: J&T Finance Group

Za ďalších sto miliónov eur mala podľa dohody nadobudnúť J&T 10 % v spoločnosti Axon Neuroscience SE, ktorá patrí do portfólia Istrokapitalu SE. Mario Hoffmann sa následne rozhodol jeho aktívne pôsobenie v J&T Private Equity Group celkom ukončiť.

„S J&T som mal vždy korektné a priateľské vzťahy, ale rozhodol som sa venovať svojim osobným aktivitám a najmä aktivitám v spoločnosti Axon Neuroscience. Úspešne sme na ľuďoch ukončili prvú fázu klinických skúšok vo vývoji vakcíny proti Alzheimerovej chorobe, čo dáva nádej miliónom pacientov bojujúcich s touto chorobou. Mojím zámerom je vynakladať na tento projek väčšinu môjho času aj energie,“ povedal pre HN Mario Hoffmann, predseda správnej rady Istrokapital SE.

Axon Neuroscience SE je dnes svetovým lídrom v oblasti hľadania riešenia terapie Alzheimerovej choroby a iných neurodegeneratívnych ochorení.

Stala sa prvou spoločnosťou na svete, ktorá úspešne ukončila prvú fázu klinickej štúdie s vakcínou zameranou na redukciu Tau patológie, ktorá je aj podľa posledných výskumov Mayo Clinic Florida hlavnou príčinou ovplyvňujúcou vývoj choroby.

Biznismen M. Hoffmann oficiálne vystupuje aj ako tvár projektu x-bionic sphere. Označuje sa za otca myšlienky a priame majetkové prepojenie odmieta. Ako uviedol v  rozhovore pre TREND, ide o projekt klienta Poštovej banky a on sám je v ňom prítomný len ako bankár, avšak nachádza sa v dozornej rade. V súvislosti s x-bionic sphere sa spomína aj cyperská schránková firma MIRANITECO LTD v ktorej figuruje aj biznismen Hoffmann.

Areál s rozlohou viac ako sto hektárov sa stal najväčším a najmodernejším jazdeckým centrom v strednej Európe. Pôvodný rozpočet na vybudovanie areálu hovoril o nákladoch vo výške 80 miliónov eur, postupne sa mali vyšplhať až na 150 miliónov eur.

Podľa Finstatu spoločnosť  X-BIONIC® SPHERE a.s. v roku 2016 zvýšila stratu o 788 % na -51,90 mil. € a tržby jej narástli o  216 % na 6,103 mil. €.

Nesplnené plány: V roku 2015 Mario Hofmann plánoval otvoriť aj vlastnú súkromnú vysokú školu. Technologický inštitút A. Ruprechta so sídlom v Šamoríne mal vychovávať špecialistov pre energetické a chemické podniky. Škola by ročne prijala 60 študentov a študovať sa tu mal len jeden bakalársky študijný program – materiálové technológie.

Ten mal byť kombináciou odborov chemická technológia a strojárstvo. Štúdium malo byť bezplatné s podmienkou zaviazania sa študenta, že po skončení trojročného bakalárskeho štúdia začne pracovať vo firme z konzorcia, ktoré do tejto školy investuje. Vznik školy však vláda neodsúhlasila. Hoffmannov majetok bol už v roku 2014 podľa Plus7 Dní vyčíslený na približne 200-220 miliónov eur.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech