Cesta k miliónom #11: Tomáš Chrenek do nemocníc po celom Slovensku investoval milióny. Jeho plány sú však ďaleko rozsiahlejšie

  • Tomáš Chrenek zarobil milióny v hutníctve, teraz ich investuje aj do slovenského zdravotníctva
  • Ambiciózne biznis plány tohto podnikateľa z Nitry siahajú až za hranice Slovenska
  • Ako však vyzerala cesta jedného z najväčších československých podnikateľov k stovkám miliónom eur?
cm-11-edited
Nemocnica Košice - Šaca, 1. súkromná nemocnica
  • Tomáš Chrenek zarobil milióny v hutníctve, teraz ich investuje aj do slovenského zdravotníctva
  • Ambiciózne biznis plány tohto podnikateľa z Nitry siahajú až za hranice Slovenska
  • Ako však vyzerala cesta jedného z najväčších československých podnikateľov k stovkám miliónom eur?

Tomáš Chrenek je označovaný ako český podnikateľ slovenského pôvodu. Podľa časopisu Forbes je ôsmym najbohatším Slovákom s majetkom 580 miliónov eur.

Po štúdiu na Ekonomickej univerzite v Bratislave pracoval v podniku zahraničného obchodu Kerametal. Práve tu si vytváral užitočné kontakty, ktoré neskôr využil vo svojom biznise.

Po revolúcii sa v rámci kupónovej privatizácie stal jedným z najbohatších podnikateľov v Českej republike. Dnes je spolumajiteľom spoločnosti FINITRADING, ktorú vlastnia Třinecké železárny na severe Moravy.

Třinecké železárny spadajú pod firmu Moravia Steel. Tú zase vlastní slovenský Minerfinem s dvadsať rokov starou identickou akcionárskou štruktúrou.

Skupina Minerfin vlastnená Tomášom Chrenekom minulý rok dokončila na Ukrajine výstavbu nového drviaceho komplexu. Ťažba rudy sa vďaka tomu v najbližších rokoch zvýši z doterajších 4,5 mil. ton železnej rudy ročne na 6 mil. ton ročne. Najväčšou firmou skupiny na Ukrajine je Záporožský železnorudný kombinát.

Minerfin patrí medzi najziskovejšie slovenské firmy. Minulý rok akcionárom vyplatila dividendu 100 mil. eur. Spoločnosť MINERFIN, a.s. v roku 2016 znížila zisk o 73 % na 17,39 mil. eur a tržby jej klesli o 11 % na 176,5 mil. eur.

Dnes plány Tomáša Chreneka siahajú oveľa ďalej. Chrenek mieri do Afriky, kde chce ťažiť drahé kovy. V Etiópii má už dlhšie majoritný podiel v Moravia Mining. Táto firma plánuje aktívnejší prieskum územia, pričom licencie od tamojšej vlády sa jej podarilo získať už pred 2 rokmi.

Tomáš Chrenek je taktiež majiteľom prosperujúcich ateliérov Barrandov Studio. Spoločnost Barrandov Studio minulý rok zaznamenalo zisk 1,9 milióna eur.

Chrenek stál aj za energetickou firmou Moravia Energo. Tá bola v roku 2009 vyradená Energetickým regulačným úradom z obchodovania s elektrinou, pretože uviedla, že nemá peniaze na zálohové platenie budúcich dodávok energie. Onedlho bol na Moravia Energo vyhlásený konkurz a firma skrachovala.

S menom Tomáša Chreneka sa spája aj spoločnosť Pura Vida, ktorá v roku 2010 kúpila za 8,5 milióna eur bývalý vládny zámok v Prahe – Koloděje.

Chrenek má už dlhé roky pravidlo, že peniaze, ktoré zarobí oceľou investuje do zdravotníctva. Jeho najhodnotnejšie aktívum je zdravotnícka skupina Agel. Agel je najúspešnejším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v strednej Európe. Od roku 2006 Agel pôsobí aj na Slovensku. Majiteľom skupiny je spoločnosť Supernius, v ktorej Chrenek vlastní 87 %-ný podiel, zvyšok vlastní jeho najbližšia rodina.

Spoločnosť AGEL SK a.s. v roku 2017 ohlásila nárast zisku z -675 789 eur na 1,392 mil. eur a tržby jej tak narástli o 205 % na 4,463 mil. €.

Skupina Agel v Českej a Slovenskej republike prevádzkuje 18 lôžkových zdravotníckych zariadení, osem polikliník, sieť lekární, laboratórií, distribučné i iné spoločnosti a dve neziskové organizácie. Ambulantne ošetrí cez 3,5 milióna pacientov, hospitalizuje viac ako 190 000 ľudí a v jej pôrodniciach sa narodí približne 12-tisíc detí. 

Investície do zdravotníctva však podľa Chreneka poskytujú len minimálnu návratnosť. Výnosné percento je jednociferné a návratnosť je 15 a viac rokov, pričom zdôrazňuje, že veľa záleží aj na zásahoch štátu.

Ďalšie plány skupiny Agel spočívajú v rozširovaní ich podielu na trhu zdravotnej starostlivosti ako v Čechách, tak aj na Slovensku. V mnohých prípadoch si Agel od krajov alebo miest prenajíma aj schátrané nemocnice, ktoré renovuje.

Tomáša Chreneka a jeho skupinu Agel čoraz viac zaujíma aj implementácia netradičných lekárskych postupov. Aktuálne v spolupráci s izraelskou nemocnicou riešia novú metódu liečby prostaty s minimálnym zásahom bez chemoterapie a ožarovania.

Od roku 2014 je Tomáš Chrenek aj členom správnej rady súkromnej vysokej školy CEVRO Insitut. Polročné štúdium tu stojí 1 200 eur.

Medzi úspešnými podnikateľmi je teraz veľmi moderná spoločenská zodpovednosť. Výnimkou nie je ani Tomáš Chrenek, ktorý s manželkou vedie Nadáciu Agel.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech