Cesta k miliónom #3: Andrej Babiš a jeho nesmierne zaujímavý príbeh veľkopodnikateľa

  • Český politik a úspešný podnikateľ so slovenským pôvodom, Andrej Babiš, sa narodil 2. septembra 1954
  • V roku 2017 sa stal podľa Forbes najbohatším Slovákom s majetkom 3,39 miliárd eur
babis-ckm-3-2
Andrej Babiš
  • Český politik a úspešný podnikateľ so slovenským pôvodom, Andrej Babiš, sa narodil 2. septembra 1954
  • V roku 2017 sa stal podľa Forbes najbohatším Slovákom s majetkom 3,39 miliárd eur

V roku 1969 začal Andrej Babiš študovať na švajčiarskom štátnom gymnáziu. Po návrate zo Ženevy doštudoval na gymnáziu v Bratislave, kde v roku 1974 zmaturoval a nastúpil na Obchodnú fakultu Vysokej ekonomickej školy v Bratislave. Štúdium bolo zamerané na zahraničný obchod. Vysokú školu ukončil s červeným diplomom a v novembri 1978 sa zamestnal v Chemapole v Bratislave.

V roku 1985 bol vyslaný ako delegát Petrimexu do Maroka, kde zastupoval 15 podnikov zahraničného obchodu (napr. Lignu či Motokov).

Agrofert

V roku 1992, keď bolo jasné, že sa Václav Klaus a Vladimír Mečiar dohodli na rozdelení Československa, navrhol Babiš založenie kancelárie Petrimexu v Prahe. V roku 1993 z tejto kancelárie vznikol samostatný podnik AGROFERT. Začiatkom roka 1995 došlo k navýšeniu základného kapitálu Agrofertu, po ktorom sa majoritným vlastníkom stala Švajčiarska registrovaná spoločnosť O.F.I.

Vývoj Agrofertu sa spája najmä s americkou bankou Citibank, ktorá podniku ako prvá poskytla úver vo výške 4 miliónov dolárov. V roku 2010 spravovali Babišom vlastnené firmy už 67-tisíc hektárov pôdy a ročne poberali štátne dotácie vo výške 3 miliárd korún. V súčasnosti je Agrofert akciovou spoločnosťou a najväčším českým poľnohospodárskym, potravinárskym a chemickým holdingom. Holdingová spoločnosť ovláda viac ako 230 právne samostatných spoločností, najmä v Česku a na Slovensku. Ich konsolidované tržby dosiahli v roku 2012 takmer 132,5 miliárd Kč.

Spoločnosť patrí medzi najväčšie firmy v Česku, tu vlastní alebo má v nájme 57 tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy. Spoločnosť vlastní a riadi Andrej Babiš. Do portfólia Agroferu patrí okrem chemickej výroby, potravinárskych podnikov a poľnohospodárskej výroby aj vydavateľská firma AGF Media a. s.

OD roku 2013 Agrofert vlastní aj mediálny koncern MAFRA a. s., ktorý vydáva dva celoštátne denníky, jeden regionálny, prevádzkuje tri televízne stanice, dve rozhlasové stanice ako aj spravodajský portál a vlastní jedného virtuálneho mobilného operátora.

Podľa portálu Finstat sa spoločnosť MAFRA Slovakia, a.s. v roku 2017 dostala do straty z 200 183 € na -34 063 € a tržby jej klesli o 2 % na 7,466 mil. €.

Babiš sa sám ohradzuje proti označeniu „miliardár“. Hovorí, že jeho hlavným majetkom je 28 akcií reprezentujúcich 100 % základného imania Agrofertu. Jeho holding zahrňuje aj spoločnosti v Maďarsku, Poľsku, Holandsku či Nemecku. V poslednej zmienenej krajine má chemický závod SKW Piesteritz a od roku 2013 aj veľkopekáreň Lieken.

Ovládol aj slovenské pekárne

Andrejovi Babišovi sa v roku 2016 podarilo ovládnuť ďalšiu slovenskú pekáreň, žilinskú firmu PEZA. Ovládnutie firmy PEZA bolo súčasťou primárneho Babišovho plánu. Chcel ešte pred vstupom do politiky ovládnuť svojho najväčšieho konkurenta v českom a slovenskom pekárenstve – firmu United Bakeries, ktorá sídlila v Luxembursku.

To však nepovolil Protimonopolný úrad. Agrofert preto zmenil stratégiu a začal skupovať pekárne spadajúce pod United Bakeries jednotlivo. V roku 2014 Babiš cez svoju spoločnosť Majetky kúpil Prvú Bratislavskú Pekárenskú (pôvodným vlastníkom bol United Bakeries). Následne prišla na radu aj PEZA, ktorá ešte pred pár rokmi patrila United Bakeries.

Vzhľadom na to, že jednotlivý predaj nepodlieha schvaľovaniu Protimonopolného úradu, Agrofert dokázal obísť rozhodnutie regulátora. Ten totiž musí skúmať akvizície až od zákonom určenej výšky obratu jednotlivých účastníkov trhu. Podľa portálu Finstat spoločnosť PEZA a.s. sa v roku 2017 dostala do straty z 25 504 € na -96 991 € a tržby jej narástli o 24 % na 12,16 mil. €.

Najbohatší Slovák

Andrej Babiš v roku 2017 obhájil post najbohatšieho Slováka. Vyplýva to z najnovšieho rebríčka najbohatších Slovákov, ktorý zverejnil časopis Forbes. K zmene oproti vlaňajšku nedošlo ani na druhom a treťom mieste. Babišov majetok podľa časopisu dosiahol 3,39 miliárd eur a oproti vlaňajšku sa zvýšil o 800 miliónov eur. Babiš sa síce presídlil do susednej Českej republiky, ale jeho Agrofert Holding má na Slovensku stále rozsiahle podnikateľské aktivity. Najvýznamnejším chemickým aktívom Agrofertu je podľa Forbes podnik Duslo.

V Česku Babiš začiatkom roka 2017 previedol svoj poľnohospodársko-potravinársky holding Agrofert a spoločnosť SynBiol do zvereneckého fondu kvôli zákonu o konflikte záujmov.

Hoci Babiš v posledných mesiacoch rád médiám tvrdil, že nič nemá, v skutočnosti prevod majetku urobil tak, aby sa k nemu dokázal dostať. „Takže má všetko. Aj post jednotky v slovenskom rebríčku najbohatších ľudí,“ zhodnotil Forbes, ktorý ho zaradil aj medzi českých miliardárov.

V Česku je s majetkom v hodnote 88 miliárd korún (3,43 miliárd eur) druhý za vlastníkom investičnej skupiny PPF, Petrom Kellnerom s 310 miliardami korún (12 miliárd eur), čo je rovnaké poradie ako pred rokom.

Vstup do politiky

V roku 2011 založil Andrej Babiš hnutie ANO 2011, ktoré pôvodne vzniklo ako iniciatíva kritizujúca korupciu a pomery v Česku. V roku 2012 toto hnutie vyslalo 7 kandidátov do senátnych volieb, ale žiaden z nich neuspel.

V roku 2013 bolo hnutie ANO už druhou najsilnejšou stranou volieb. Babišová strana získala 18,65 % hlasov a do parlamentu vyslala 47 nových poslancov. Hnutiu pripadlo celkovo 6 rezortov. Andrej Babiš sa stal podpredsedom vlády a ministrom financií. Z funkcie bol odvolaný v roku 2017. V ten istý rok ho prezident Miloš Zeman vymenoval za premiéra.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK