Cestovanie cez prázdniny bez zliav. Zozbierali sme niekoľko tipov

  • Eufória po maturite či bakalárskych skúškach často opadne po tom, ako študent zistí, že na zľavy pri cestovaní si bude musieť počkať až do zápisu do nového akademického roka
  • Zadarmo to v tomto období síce nebude, no na niektoré zľavy zabúdať netreba
train-1728537_1280
pixabay.com
  • Eufória po maturite či bakalárskych skúškach často opadne po tom, ako študent zistí, že na zľavy pri cestovaní si bude musieť počkať až do zápisu do nového akademického roka
  • Zadarmo to v tomto období síce nebude, no na niektoré zľavy zabúdať netreba

Žiadne školské povinnosti, len dni voľna či zárobok na brigáde. To sú letá študentov, ktorí by si ich mali užívať, kým je ešte čas. S nimi sa však spája aj obdobie, kedy čerstvým maturantom a tým, ktorí si vydýchli po bakalárskych skúškach, pri cestovaní Slovenskom neplatí toľko zliav ako počas školského/akademického roka. Preto sme sa pozreli bližšie na to, ako nezabudnúť na zľavy, ktoré si stále môžeš uplatniť. Pripojíme aj pár bonusových tipov pre cestovateľov.

Tak v prvom rade je to cesta vlakom. ZSSK na svojom webe píše: „Študent strednej školy prestáva byť študentom úspešným absolvovaním záverečnej či maturitnej skúšky. Nárok na bezplatnú prepravu vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko stratí dňom ukončenia stredoškolského vzdelania. Ak je prijatý na vysokoškolské štúdium, nárok opäť získa, ale až zápisom na začiatku akademického roka v septembri. Od septembra môže znova využívať bezplatnú prepravu.“ Podobne to platí aj pri absolventoch bakalárskeho stupňa vysokoškolského štúdia, kde zľava začína platiť až po zápise do nového akademického roka a vyššieho stupňa štúdia.

ZSSK sme sa teda opýtali, ako cenu skresať aj počas prázdnin: „Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. počas leta, samozrejme, vychádza v ústrety aj tým študentom, ktorí nemajú nárok na bezplatnú dopravu. Od 1. júla do 31. augusta 2018 môžu za veľmi výhodných podmienok cestovať so sieťovým cestovným lístkom SLOVAK JUNIOR, ktorý je mesačný (31-dňový) a platí na neobmedzený počet jázd vrámci Slovenska.

Lístok stojí 29 eur a podmienkou na jeho kúpu je preukaz JUNIOR RAILPLUS a vek do 26 rokov. (Na vybavenie preukazu potrebuje klient preukaz totožnosti a fotografiu s rozmermi 2×3 cm. Preukaz stojí 16,50 eur a platí jeden rok). Zvýhodnený cestovný doklad SLOVAK JUNIOR je určený všetkým mladým ľuďom do 26 rokov, teda aj tým, ktorí už štúdium ukončili.

Ak si cestujúci nechcú vybaviť žiaden preukaz, ďalšou možnosťou pre nich je sieťový lístok SLOVAK TÝŽDEŇ, na ktorého kúpu im stačí doklad totožnosti (občiansky preukaz, pas, vodičský preukaz). Tento lístok stojí 29 eur, platí týždeň a využiť ho možno v období 1. 6.– 31. 8. 2018. Tak ako SLOVAK JUNIOR, aj SLOVAK TÝŽDEŇ platí na ľubovoľný počet ciest vrámci Slovenska. Všetky podmienky a informácie o ďalších lístkoch SLOVAK možno nájsť na webovej stránke ZSSK.“

Samostatnou kapitolou je súkromný prepravca RegioJet. Platforma Student Agency myslí na študentov vďaka klasickým zľavám vo vnútroštátnych vlakoch (do 26 rokov – 20 – 50 %, s ISICom 10 %) aj autobusoch (zľava do 35 % a platí pre linku Banská Bystrica – Nitra – Bratislava), pričom špecifické podmienky počas obdobia po maturite a bakalárskych skúškach definované v základnom cenníku zapracované nemá. Opýtali sme sa na ne a na odpoveď čakáme. Zľavu od 10 do 25 % získaš zľavu aj pri preprave za hranice, nezabudni si však skontrolovať, ktorou triedou cestuješ. Podrobnosti o týchto zľavách nájdeš TU.

Zmapovať zľavy u autobusových dopravcov je už o niečo ťažšie. Súkromný prepravcovia majú totižto možnosť ponúkať vlastné cenníky, no v prípade platného ISIC-u ti zľavu odmietne dať len málokto. Tipom na lacnejšie cestovanie (dokonca zo Slovenska do Európy) je napríklad PolskiBus alebo FlixBus. S prvou spoločnosťou sa dostaneš pri tých najväčších zľavách aj niekoľko stoviek kilometrov ďaleko už od 1 zł – 0,23 eur. Ak máš nejaké tipy, pokojne sa s nimi podeľ v komentároch.

Niekoľko tipov na cestovanie nám dal aj skúsený cestovateľ, Martin Navrátil z Travelistanu, ktorého určite pozná každý fanúšik Startitupu. S ním taktiež opustíme hranice Slovenska a budeme cestovať po Európe. Nepýtali sme sa na konkrétne študentské zľavy, ale miesta, kde za pobyt neminieš stovky eur: Kam vycestovať, kde nie je tak draho ako v Barcelone, vo Florencii alebo na Islande a zároveň sú to miesta, kde nie je ešte taký dav?

Skús nielen Balkán, ale aj neuznanú krajinu Európy, Podnestersko, ktoré ťa prenesie v čase. Ak ti však nevadí ísť aj mimo EU, tak skús bájnu transsibírsku magistrálu. Vedel si, že lístok na trase Moskva – Vladivostok (6-7dní) stojí už od 170 €? Ako sa tam dostať? Pozri si najpodrobnejšie rady o transsibírskej magistrále na Slovensku priamo TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech