Sandra chcela byť učiteľka, no viac zarobí v potravinách. Sen o učení si plní na YouTube

  • Vraví sa, že učenie je poslanie a v spoločnosti má dôležitú rolu
  • Ale čo ak pedagóga nedokáže jeho práca uživiť?
  • Sandra Sviteková preto musela vymeniť katedru za potraviny
  • Svojej lásky k učeniu sa však nevzdala a vsadila na YouTube
22070977_1507362926010341_3204012587402395648_n
Sandra Sviteková/Dejepis Inak
  • Vraví sa, že učenie je poslanie a v spoločnosti má dôležitú rolu
  • Ale čo ak pedagóga nedokáže jeho práca uživiť?
  • Sandra Sviteková preto musela vymeniť katedru za potraviny
  • Svojej lásky k učeniu sa však nevzdala a vsadila na YouTube

V dnešnej dobe nie je ľahké nájsť učiteľa, ktorý je pre svoju prácu naozaj zapálený a považuje ju za svoje poslanie. Napriek významnej role učiteľov vo výchove a vzdelaní mládeže, je dnes dobrých pedagógov čoraz menej. Tento smutný fakt majú za následok samozrejme najmä nízke platy, ktoré často nevyváži ani veľká motivácia odovzdávať vedomosti druhým. Robil by si ty prácu, ktorá ťa síce baví, ale neuživí tvoju rodinu a nedáva ti perspektívu do budúcnosti? Myslím, že asi nie.

V rovnakej situácii sa ocitla aj 25-ročná Slovenka Sandra Sviteková, ktorá vyštudovala dejepis a filozofiu na Univerzite Komenského. Ako uviedla pre Denník N, na univerzitu išla s tým, že po vyštudovaní chce učiť a naivne verila, že jej v tom nič nebude brániť. Veľmi sa však mýlila„Myslela som si, že si to budem môcť dovoliť. Mala som ružové okuliare, nerozmýšľala som nad vecami, ako sú hypotéka, úver. A keď som si to po škole prerátala, sama by som to neutiahla.“ 

Hoci podľa portálu platy.sk je priemerná hrubá mzda učiteľa strednej školy, ktorým chcela Sandra byť, 921 eur, realita je často horšia, najmä pre začínajúcich pedagógoch. Navyše, ani tých približne 700 eur v čistom nie je pre život v Bratislave ideálnych. Budúcnosť v slovenskom školstve teda pre mladú absolventku nevyzerala ružovo, preto sa rozhodla využiť svoju znalosť nemčiny a odišla do Rakúska.

Nedostala tam však žiadnu lukratívnu prácu, ako by si niekto mohol myslieť. Prekvapivo pracuje v obyčajných potravinách na oddelení mäsa. Aj pri takejto pozícii, pri ktorej by mnohí Slováci ohŕňali nos, však zarobí viac ako učiteľka na Slovensku. To je naozaj smutný obraz reality, ktorá sa dotýka mnohých nádejných učiteľov, ktorí by mohli vychovať lepšiu budúcu generáciu, no musia pre svoje dobro zvoliť inú kariérnu dráhu.

Tento príbeh však nemá zlý koniec. Sympatická Sandra totiž na učenie nezanevrela a stále je jej vášňou. Našla však spôsob, ako to robiť „inak“. Namiesto sedenia za katedrou sedí za kamerou a mikrofónom a točí edukatívne videá na svojom YouTube kanáli „Dejepis Inak“. Mladým žiakom, študentom, ale aj starším, ktorí chcú vedieť viac, odovzdáva historické či filozofické vedomosti zábavnou a originálnou formou.

Jej kanál má dnes 15-tisíc odberateľov a jej najúspešnejšie video o tom, či je Zem naozaj plochá, si pozrelo až 50-tisíc ľudí. Okrem toho sa od Sandry môžeš dozvedieť niečo o tajomstvách Adolfa Hitlera, o skutočnej histórii v Game of Thrones, o islame, Severnej Kórei, kryptomenách, o histórii podprseniek, o rozdieloch vo faktoch a fikcii vo filme Dunkirk či Hacksaw Ridge. Jednoducho veci, ktoré chceš vedieť, aj keď ti dejepis veľa nehovorí.

Sandrin projekt je jedným z tých, ktoré naznačujú perspektívne smerovanie vzdelávania, ktorým by sa malo inšpirovať aj naše školstvo. Mládež totiž oveľa lepšie reaguje na interaktívnu a zábavnú formu napríklad pomocou takýchto videí, než na bifľovanie z učebníc a zastaralé metódy, ktoré náš školský systém stále používa. Nakoniec tak mala jej nevydarená pedagogická kariéra veľmi pozitívny prínos a my dúfame, že takéto skvelé a zmysluplné videá bude tvoriť naďalej.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá