Chudobné Slovensko a „vykŕmená“ Bratislava. Kto je na vine?

  • Slovensko, malý štát, v ktorom sa jedna strana krajiny háda s tou druhou.
  • Mnoho Bratislavčanov si myslí, že Slovensko končí niekde pri Trnave
  • Všetko ostatné je ďaleký východ, odkiaľ k nám chodia tí s tým divným prízvukom a dobrou výdržou v pití
vychod-vs-zapad-viral
VisitBratislava / TV JOJ
  • Slovensko, malý štát, v ktorom sa jedna strana krajiny háda s tou druhou.
  • Mnoho Bratislavčanov si myslí, že Slovensko končí niekde pri Trnave
  • Všetko ostatné je ďaleký východ, odkiaľ k nám chodia tí s tým divným prízvukom a dobrou výdržou v pití

Niekto by mohol mať pocit, že pre východniarov je Bratislava niečo ako zem zasľúbená. Ľudia z východu, ale aj ostatných hladových dolín Slovenska sú sem pritom v konečnom dôsledku nútení prísť, aj keby ich bratislavský prízvuk akokoľvek odpudzoval.

Rok čo rok z regiónov mimo hlavného mesta odchádza najmä talentovaná mládež. Koniec koncov, prečo by tu aj zostávali, keď ten najperspektívnejší job, aký je bežne v ponuke, je manažér skladu v supermarkete.

V rámci Slovenska sú tak vytvorené obrovské regionálne rozdiely a rozdiely v kvalite života, že nám to raz celé padne na hlavu. Síce sa veľa rozpráva o príchode investorov a skvalitnení infraštruktúry, no málo sa deje. Práca, ktorá sem prichádza, často nie je s vysokou pridanou hodnotou. Ľudia, ktorí majú vyššie vzdelanie a sú kreatívni, sa nemajú kde zamestnať. Idú radšej tam, kde sa rozvíjajú priemyselné parky, kde je výskum, obchod, jednoducho povedané pracovná príležitosť.

Aj keď sa pár Bratislavčanov zvykne sťažovať, že CP-čkári im berú prácu, nedá sa nič robiť. Je úplne prirodzené, ak východniar pracuje vo významnej firme v Bratislave na vyššej pozícii za skvelý plat. Ak si raz dobrý, presadíš sa. Všetko totiž v prvom rade riadi trhová ekonomika. Treba si uvedomiť, že východniarske rodinkárstvo v Bratislave až tak nezaberá.

Jediným krokom vpred by bolo, ak by sa východ stal ekonomicky stabilnejším. Keby sa dotiahli cesty, prišli by investori. Avšak keď sa na Slovensku aj objavia nejaké peniaze či investori, všetko putuje k Dunaju a či chceme alebo niev určitým spôsobom sa to dotkne ega aj toho najpyšnejšieho Košičana. Následne vznikajú nenávistné pseudo vojny medzi východom a západom.

Avšak ak sa na celú situáciu pozrieme realisticky, rovnosti príležitostí sa medzi západom a ostatkom Slovenska zrejme tak skoro ani nedočkáme. Skvelým príkladom je dialnica do Košíc, o ktorej sa hovorí od roku 1989.

Kým sa nám ju podarí uviesť do finálnej podoby, Elon Musk tu bude mať postavené aj tri továrne Gigafactory. A ako vnímaš spor Bratislava versus východ ty? Ide o rozmar jednotlivcov alebo skutočný problém krajiny?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech