Ďalší startupový kapitál na európskej scéne, v hľadáčiku má aj Slovensko

  • Na Slovensku máme niekoľko firiem, ktoré poskytujú startupom kapitál
  • V Maďarsku práve vzniká ďalšia, ktorá má záujem investovať aj u nás
W8A7926
Startup Daily (ilustračná fotografia)
  • Na Slovensku máme niekoľko firiem, ktoré poskytujú startupom kapitál
  • V Maďarsku práve vzniká ďalšia, ktorá má záujem investovať aj u nás

Ak ste fanúšikmi startupov tak určite sú vám povedomé niektoré mená kapitálových fondov. U nás patrí medzi najznámejšie napríklad Neulogy Ventures, LRJ Capital či 3ts Capital. U našich južných susedov vzniká nový kapitálový fond, ktorý má záujem investovať aj na Slovensku, čo určite poteší startupistov a zároveň zlepší konkurenčné prostredie.

Do fondu investovala aj Maďarská rozvojová banka

Do Lead Ventures vložilo kapitál viacero entít vrátane MOL, Maďarskej rozvojovej banky a Eximbanky. Spoločnosť plánuje v priebehu piatich rokov preinvestovať až 100 miliónov eur do startupov, ktoré sa zameriavajú na odvetvie energetiky, prepravy, obchodu, internetu vecí, udržateľnosti a chémie. Zo začiatku sa budú primárne zameriavať hlavne na región strednej a východnej Európy a neskôr majú v pláne investovať do startupov aj v Rusku, Turecku a Izraeli.

Lead Ventures má financie rozdelené do 2 menších kapitálových fondov, každý z nich má hodnotu 50 miliónov eur. Prvý z týchto fondov je určený na investície na území Maďarska. Do tohto fondu prispeli po 25 miliónov eur Maďarská rozvojová banka a MOL.

Druhý fond sa má zameriavať na už zabehnuté startupy v Čechách, na Slovensku a v ostatných krajinách EÚ. Lead Ventures plánuje investovať do startupov, ktoré budú spĺňať jej kritéria od  2 do 10 miliónov eur a podporiť tak ich rozvoj. Okrem finančnej pomoci dokáže taktiež ponúknuť aj know-how svojich odborníkov a sieť kontaktov.

Zdroj: Lead Ventures

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech