Daniel vyštudoval na MIT a robil vedu vo svete. Napriek tomu sa vrátil na Slovensko

  • Vedci na Slovensku rozhodne nemajú na ružiach ustlané a kto raz okúsi podmienky v zahraničí, len máločo ho priláka späť
  • Mladý a už dnes úspešný vedec Daniel Nagaj je výnimkou.
  • Napriek dobre našliapnutej vedeckej kariére v zahraničí sa vrátil
dn
Flickr/Nietnagel, Noc výskumníkov
  • Vedci na Slovensku rozhodne nemajú na ružiach ustlané a kto raz okúsi podmienky v zahraničí, len máločo ho priláka späť
  • Mladý a už dnes úspešný vedec Daniel Nagaj je výnimkou.
  • Napriek dobre našliapnutej vedeckej kariére v zahraničí sa vrátil

Daniel Nagaj vyštudoval teoretickú fyziku na na Fakulte matematiky, informatiky a fyziky Univerzity Komenského, no na doktorandské štúdium zamieril rovno na slávne MIT, teda Massachusetts Institute of Technology, v Spojených štátoch. Po získaní titulu v tamojšom Centre teoretickej fyziky, kde ako doktorand aj vyučoval, sa vrátil na Slovensko. Dva roky pôsobil pod krídlami Slovenskej Akadémie Vied a zároveň externe učil na svojej „alma mater“ Univerzite Komenského mladých nádejných fyzikov.

Dlho tu však nepobudol, pretože jeho skvelé vedecké kvality mu priniesli možnosť post-doktorandského výskumu na Viedenskej univerzite a následne tiež v americkom Berkeley. Vedeckou prácou v zahraničí strávil celé dva roky a robil dobré meno našej krajine. Bol tak jedným z mnohých extrémne nadaných Slovákov, ktorých zlákalo zahraničie, no na druhej strane aj jedným z hŕstky tých, ktorí sa vrátili späť. Ani tieto úžasné výskumné príležitosti nezatienili jeho vzťah k rodnej krajine a nezlákali ho zostať. Daniel Nagaj sa tak opäť domov a zatiaľ na neurčito.

Čo ho motivuje pôsobiť ako vedec na Slovensku? „Chcem tu žiť, pretože to tu mám rád a chcem niečím prispieť do svojej širšej komunity. Základ je, že sa to dá, pretože na svoju prácu ako teoretik potrebujem veľmi málo. Miesto na sedenie, počítač, tabuľu, dobrých ľudí okolo seba a možnosť cestovať. Keď sa nad tým ale človek zamyslí, nie je to málo,“ povedal pre Startitup Daniel, ktorý sa domov vrátil vďaka grantovému programu SASPRO, ktorý doteraz dával príležitosti šikovným vedcom zo zahraničia a snažil sa podporiť návrat slovenských vedcov zo zahraničia domov.

Daniel je rozhodnutý, že ak bude mať možnosť realizovať sa vo vede doma, chce tu zostať. Ak má porovnať Slovensko a zahraničie, vo svete zažil tvorivejšiu atmosféru, lepšiu spoluprácu a stretol neporovnateľné množstvo zaujímavých kolegov z fachu. „Človek tam je tiež pod oveľa väčším profesionálnym tlakom. O mnohé základné veci týkajúce sa prehľadnosti financovania, administratívnej pomoci pri písaní grantov a vybavovačiek je postarané, a mohol som sa tak sústrediť na výsledky,“ vysvetlil.

Napriek mnohým rozdielom, napríklad v tom, ako financovanie vedy funguje u nás a vo svete, je vedec doma spokojný. „Mám šťastie, že mám zázemie vo výbornom tíme v Centre pre výskum kvantovej informácie, ktoré vybudoval na Fyzikálnom ústave SAV môj vedúci diplomovky, profesor Vlado Bužek. Iní moji kamaráti fyzici to ale majú oveľa ťažšie. Podstatné je, aby sa zlepšila možnosť získavať granty prehľadným spôsobom a rozumne ich používať. Druhá vec je, aby sa vyjasnili podmienky na prijímanie nových ľudí a vôbec perspektíva nejakej kariéry,“ myslí si Daniel.

Zahraničné skúsenosti sú však dôležité a môžu mnohým mladým vedcom pomôcť v získavaní skúseností a v perspektívnej budúcej kariére. Preto Daniel rozhodne nikoho neodrádza od odchodu do sveta. Práve naopak, študentov, s ktorými prichádza do kontaktu, v tom podporuje. Snaží sa tiež svojou účasťou na rôznych podujatiach a konferencií pomáhať s popularizáciou vedy, aby bola pre ľudí atraktívnejšia a sami sa snažili zamýšľať nad niektorými otázkami o svete okolo nás. Rečnil už v slovenských mestách, ale aj v Ríme, Kodani, Sydney, Hanoji či Pekingu.

A čomu sa vlastne nezávislý teoretický fyzik na Slovensku venuje? „Som síce fyzik, ale väčšinu času riešim teóriu zložitosti, rozmýšľam nad tým, prečo sú niektoré úlohy v kvantovej fyzike oveľa ťažšie ako iné, a ako na nich tým pádom dobre využívať výpočtové zdroje. Špeciálne na to, ako by nám s nimi mohli (alebo naopak, nemohli) pomôcť kvantové počítače a simulátory,“ dodal Daniel. Držíme mu palce vo vedeckej kariére a veríme, že príde na kĺb mnohým dôležitým otázkam.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá