Do Prahy mieri ďalší startup, ktorý by nás rozhodne potešil aj na Slovensku

  • V Prahe si čoskoro požičiaš ďalší dopravný prostriedok
  • Poskytovať ich bude americký startup Lime
  • Na Slovensko sa zatiaľ nechystajú
Lime5
Lime
  • V Prahe si čoskoro požičiaš ďalší dopravný prostriedok
  • Poskytovať ich bude americký startup Lime
  • Na Slovensko sa zatiaľ nechystajú

Praha je čím ďalej populárnejšia pre svetové startupy a firmy. Prečo si to myslíme? Stačí sa pozrieť na tempo, akým v nej pribúdajú nové ponuky služieb. Príkladov môžeme uviesť viacero. Uber u nich stále funguje a rozšíril svoju pôsobnosť na jej území o Uber Eats, zároveň u nich pôsobí aj dovozová služba Wolt. U nás samozrejme nie je ani jedno a trend pokračuje. Do Prahy mieri ďalšia firma, tentokrát zameraná na dopravu.

Lime sa chystá do Čiech

Vo väčšine vyspelých metropol funguje aspoň nejaká verzia bikesharingu, v tomto našťastie nezaostávame ani my vďaka iniciatíve Slovnaft BAjk. No po meste sa dokážeš prevážať aj inými ekologickými dopravnými prostriedkami, napríklad takou elektrickou kolobežkou. Zrovna takúto formu zdieľanej dopravy chce predstaviť firma Lime.


Scootersharing od Lime funguje samozrejme na domácej pôde v USA a v niekoľkých štátoch a taktiež spolupracuje aj s vybranými americkými univerzitami. V EÚ až tak rozšírené ich elektrické kolobežky nie sú. V Nemecku ich nájdeš hneď v dvoch veľkomestách, a to vo Frankfurte a Berlíne. Po 2 mestá má aj Španielsko s Valenciou a Madridom. Vo Francúzsku je to Paríž a vo Švajčiarsku Zürich. No a ako sme už spomínali, ďalšia zastávka je Praha. Okrem kolobežiek požičiavajú aj eletrické a klasické bicykle.

Ako funguje?

Keďže ide o kolobežky, môžu byť rozmiestnené kdekoľvek po meste a k dispozícií sú kedykoľvek. Na to, aby si si mohol kolobežku požičať, potrebuješ mať v aplikácii Lime účet, ktorý je spárovaný s platobnou kartou. Cez aplikáciu si môžeš vyhľadať dostupné kolobežky na mape. V aplikácii stlačíš tlačidlo „RIDE“ a následne kolobežku odblokuješ pomocou QR kódu alebo 6 miestnym kódom. Po dokončení jazdy stlačíš na aplikácii tlačidlo „END RIDE“ a hotovo. Z karty sa ti po dokončení jazdy strhnú peniaze, princíp by ti nemal byť cudzí, keďže na podobnej báze funguje aj Uber či Taxify.


A za čo teda platíš peniaze? Kolobežka má takzvané „nástupné“ v hodnote 0,80 €, následne potom platíš za každú minútu používania 13 centov. Samozrejme pri jazde by si mal dodržiavať pravidlá cestnej premávky, čo sa týka nosenia helmy na elektrickú kolobežku a dodržiavanie maximálnej rýchlosti. Niektoré krajiny už majú nastavenú maximálnu rýchlosť pre tieto elektrické kolobežky, no naša legislatíva s tým zatiaľ nepočíta. Čo sa týka maximálneho dojazdu, ten je nastavený na 30 km a maximálna rýchlosť je 25 km/h.

Lime nemá vlastné doky na nabíjanie týchto kolobežiek, a preto zamestnávajú takzvaných „nabíjačov“. Tí vybité kolobežky zbierajú, nabíjajú a potom vracajú do ulíc. Za túto službu samozrejme získaš odmenu. Je to zaujímavý nápad ako znížiť svoje náklady. Lime tým pádom nemá náklady za výstavbu nabíjacích staníc a nemusí mať obavy, že ich niekto poškodí. Na druhej strane zapája do procesu aj komunitu, ktorej dáva šancu zarobiť a zároveň nie je pevne stanovené miesto, kde kolobežky nájdete.

Čo my?

My sa môžeme tešiť, že sa u nás začal rozširovať bikesharing. Teda, zatiaľ máme stojany bez bicyklov. Dúfajme, že sa to čo chvíľa zmení. Prípadne sa môžeš skontaktovať s Limeom cez ich stránku a navrhnúť im svoje mesto ako miesto, kam by mali expandovať najbližšie.

Zdroj: Czechcrunch

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá