Dominika odišla z práce a teraz ju živí vlastná značka s ručne maľovanými teniskami

  • Dá sa na Slovensku uživiť len ručnou výrobou?
  • Podľa Dominiky je na Slovensku možné všetko, tak prečo nie aj toto
  • Bývalá mladá učiteľka dnes našla svoje povolanie v maľovaní unikátnych tenisiek
polis
archív:Dominika Korinková
  • Dá sa na Slovensku uživiť len ručnou výrobou?
  • Podľa Dominiky je na Slovensku možné všetko, tak prečo nie aj toto
  • Bývalá mladá učiteľka dnes našla svoje povolanie v maľovaní unikátnych tenisiek

Dominika Korinková vyštudovala Maľbu a následne voľné výtvarné umenie na Akadémií umení v Banskej Bystrici. Jej štúdium pokračovalo na Masarykovej univerzite v Brne, kde sa venovala Expresívnej terapii zameranej na arteterapiu.

Mladej Popradčanke žijúcej v Liptovskom Mikuláši sa podarilo dokonal prepojiť jej záľubu v umení s biznisom, ktorý ju dnes dokáže uživiť. Len prednedávnom založila vlastnú značku Bezomáčky, pod ktorou predáva ručne maľované topánky, ktoré si nachádzajú stále nových priaznivcov. Dominika je presvedčená, že robiť veci netradične a bez strachu o akési istoty, je správne a zmysluplné.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: archív:Bezomáčky

Impulzov na založenie značky bezomáčky bolo hneď viacero. V prvom rade však chcela robiť niečo, čo jej bude blízke a čo ocenia aj iní ľudia. Taktiež si priala, aby tenisky neboli len každodennou nutnosťou, ale akýmsi vizuálnym dorozumievacím prostriedkom medzi ľuďmi.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: archív:Bezomáčky

Dominika pred založením Bezomáčky pracovala v školstve, avšak táto práca jej časovo nevyhovovala. „Nedokázala som skĺbiť veci, ktoré sú pre mňa dôležité s tými pracovnými. Preto som sa rozhodla zamerať sa na jednu vec, a to znamenalo opustiť prácu a začať realizovať plány naplno. Ručne maľované tenisky vznikli ako môj osobný experiment, ktorý prerástol do bezomáčkových tenisiek,“ opisuje svoje začiatky Dominika pre Startitup.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: archív:Bezomáčky

Cieľ bol jasný. Vtiahnuť okoloidúcich do vírov farby a fantázie. Spríjemniť im deň pohľadom na niečo netypické, plné farieb a otáznikov. Ulice sú podľa Dominiky plné zvedavcov, kritikov, básnikov, skeptikov, čiže ideálne miesto, kde môžeme začať budovať osobnejší vzťah k obyčajnej úžitkovej veci, pomocou umeleckého prejavu a bez zbytočných slov – čiže bez omáčky.

Niektoré vizuálne veci podľa Dominiky nepotrebujú komentár. Práve preto tento názov. Filozofia je jednoduchá. Odpútať ľudí od každodennosti, vyčarovať úsmev, pripomenúť, že život je farebný a rôznorodý, že ľudia môžu kráčať s niečím pre nich výnimočným. „Ja to beriem ako formu terapie … a je jedno či ich vyrábam, nosím alebo sa na ne pozerám,“ hovorí Dominika.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: archív:Bezomáčky

Tenisky sa Dominike osvedčili ako dobrý spôsob sebaprezentácie a pútania pozornosti na verejnosti. Určite však plánuje rozšíriť bezomáčky o iné “omáčky”, ale všetko chce ten správny čas.

„Chcela by som to posunúť do arteterapeutickej úrovne prostredníctvom workshopov, aby si ľudia vedeli vytvoriť svoje vlastné bezomáčky. Myslím, že je dôležité v ľuďoch rozvíjať ich vlastnú kreativitu, ktorá môže obohatiť aj ich samotných o niečo nové a pre nich prospešné,“ hovorí Dominika.

Vieš si predstaviť živiť sa čisto takouto ručnou prácou aj na Slovensku?

„Viem si to predstaviť. Na Slovensku je možné všetko, tak prečo nie aj toto?“ s úsmevom konštatuje Dominika.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: archív:Bezomáčky

Čo sa týka ceny bezomáčkových tenisiek, tá sa pohybuje okolo 50 eur vrátane poštovného a balného. Ak však majú zákazníci nejakú špeciálnu požiadavku, či už drahý typ tenisiek (obľúbenú značku, ktorú Dominika nemám v ponuke), alebo námet, ktorý je časovo náročnejší ako bežné námety, na ktorých pracuje, tak sa cena navyšuje. Podľa Dominiky je všetko o dohode a o spoločnej komunikácii.

„Vždy sa snažím nájsť najvhodnejšie riešenie a cenu si ujasniť vopred prostredníctvom e-mailu. Pri nákupe viacerých párov tenisiek je zľava na každý ďalší pár 10 Eur. Ceny som si stanovila tak, aby tenisky boli dostupné širšej verejnosti,“ hovorí o svojej cenotvorbe Dominika.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: archív:Bezomáčky

Dominika pri svojej práci používa vodou riediteľné farby francúzskej značky- DÉCO TEXTIL. Tie sú vhodné na maľovanie bavlnených či ľanových tkanín, dekoráciu oblečenia a iných textílií.

Vďaka skvelej farebnosti a odolnosti voči poveternostým vplyvom sa stali Dominikinými obľúbencami. „Farby sú navzájom kombinovateľné, vytvárajú vynikajúce výsledky tak na čiernych ako aj na jasných farbách látok. Odporúčam prať ručne alebo v práčke pri teplote 30 °C (jemný cyklus). Dôležité je uvedomiť si, že nič nie je večné a o veci sa treba starať,“ upozorňuje Dominika.

Podľa jej skúseností vydržia bezomáčkové tenisky pokojne aj dve sezóny. Netreba sa pritom báť ani dažďa, keďže farba je trvácna. Životnosť tenisiek je tak u každého majiteľa individuálna. Záleží to od toho,koľko kilometrov v nich nabeháš, to však platí pri každých teniskách tohto typu, avšak tieto sú originály, aké na iných nohách v meste nestretneš.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech