Donovaly zmenia svoju tvár a stanú sa lyžiarskym strediskom snov pre celú strednú Európu

  • Turistami obľúbená oblasť Donovaly sa dočká komplexne vybaveného areálu na podporu cestovného ruchu
  • Prinesie prvú lyžiarsku halu v strednej Európe
  • Donovalley Resort priláka približne 200 000 turistov ročne
Donovalley s.r.o./Donovalley s.r.o.
  • Turistami obľúbená oblasť Donovaly sa dočká komplexne vybaveného areálu na podporu cestovného ruchu
  • Prinesie prvú lyžiarsku halu v strednej Európe
  • Donovalley Resort priláka približne 200 000 turistov ročne

Prvá zmienka o projekte s názvom Donovalley Resort je spred troch rokov, keď v lokalite nazývanej Varšať-Dolina spoločnosť Donovalley s.r.o. predstavila plán postaviť nový komplex, ktorý by ponúkol stavebné pozemky pre chaty a chalupy. Druhá fáza by mala ponúknuť spoločenskú funkciu a využiť turistický potenciál Donovál, či už v zimnej, alebo letnej sezóne. Vyjadril sa pred pár rokmi projektový manažér Igor Obšajsník.

„Veríme, že projekt prispeje k rozvoju obce i celého regiónu.“ spoločnosť Donovalley s.r.o.

V rámci celého projektu bude akýmsi srdcom alebo centrom areálu podľa vyjadrení projektového manažéra tzv. Donovalská promenáda, v rámci ktorej sa postupne odhaľujú nové informácie. Plány na vybudovanie prvej lyžiarskej haly v strednej Európe predstavila spoločnosť už minulý rok.

„Komplex, ktorý by združoval toľko rozmanitých možností na trávenie voľného času počas celého roka a na jednom mieste, zatiaľ v strednej Európe nie je,“ povedal Igor Obšajsník

Ako som už spomínala, zámerom tohto strediska je zatraktívniť, a tým pádom prilákať väčší počet návštevníkov počas celého roka, nielen počas lyžiarskej sezóny. Celkovo sa bude výstavba projektu rozprestierať na ploche viac ako 140 000 m2. Podľa predbežných odhadov by mal počet návštevníkov presiahnuť 200 000 tisíc ročne. Nakoľko je toto číslo výrazne vyššie než sú maximálne kapacity na ubytovanie a stravovanie v oblasti Donovál, projekt počíta s pomocou miestnych ubytovacích služieb prevádzkovaných komunitou podnikateľov, živnostníkov a súkromných osôb. Táto komunita dokáže priamo na Donovaloch ubytovať takmer 9000 osôb. Prepojenie nového investorského projektu s miestnymi obyvateľmi a malými podnikateľmi je chvályhodnou myšlienkou.

Projekt Promenáda

Jednou z častí bude priestranná Promenáda Donovalley, ktorá bude obsahovať 18 polyfunkčných a variabilných objektov. V jednotlivých objektoch sa väčšinou budú na prízemí nachádzať rôzne obchodné priestory a prevádzky poskytujúce služby s rozlohou 40, 80 alebo 160 m2. Bude to akási ulička služieb a obchodov smerom k lyžiarskej hale.

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: Donovalley s.r.o.

Celkové náklady na vybudovanie areálu Promenády s rozlohou 10 000 m2 sa podľa vyčíslenia investorov vyšplhajú na 5 miliónov €. Súčasťou týchto nákladov okrem spomenutých objektov bude aj výstavba kancelárskych priestorov a tri luxusné apartmány s krásnym výhľadom na zjazdovky. Samotná promenáda by mala slúžiť ako centrum kultúrneho a spoločenského života pre návštevníkov celého strediska.

„Ponuka gastroslužieb a obchodov bude rôznorodá. Návštevníci sa môžu tešiť na tematické reštaurácie s česko-slovenskou či maďarskou kuchyňou, ale i exkluzívnu a zážitkovú gastronómiu. Samozrejme, priestor dostanú i ľudové remeslá, suveníry či športové vybavenie,“ priblížil Igor Obšajsník

Začiatok výstavby Donovalskej Promenády je plánovaný na rok 2019 a sprístupnenie promenády pre návštevníkov by sa mal podariť už o rok neskôr, a síce v prvom polroku 2020. S týmto termínom výstavby je prepojené aj dokončenie lyžiarskej haly s tromi zjazdovkami pre lyžiarov a snowboardistov. Okrem toho budú k dispozícií aj ďalšie dve oddelené zjazdovky určené výhradne pre školu lyžovania.

Celkovo 5 zjazdoviek pokryjú plochu 22 500 m2. Podľa slov projektového manažéra je územný plán v štádiu schvaľovania, nakoľko je potrebné posúdiť vplyv projektu na životné prostredie, a to najmä z dôvodu, že sa jedná o oblasť v Národnom parku.

zdroj: donovalley.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech