Dušan Plichta: Biohacking ako systém a nová perspektíva pre udržateľný úspech

  • Všetci chceme úspech a zarábať viac, no v životospráve sme stále na priemernej úrovni. Biohackeri to však nechcú nechať tak a vyzerá to tak, že to funguje, keďže ich komunita neustále narastá. Títo ľudia pochopili, že zodpovednosť za energiu, zdravie a celkový výkon majú vo vlastných rukách.
plichta
archív: Dušan Plichta
  • Všetci chceme úspech a zarábať viac, no v životospráve sme stále na priemernej úrovni. Biohackeri to však nechcú nechať tak a vyzerá to tak, že to funguje, keďže ich komunita neustále narastá. Títo ľudia pochopili, že zodpovednosť za energiu, zdravie a celkový výkon majú vo vlastných rukách.

Úspech je vraj skrytý v systémovom prístupe a neustálom zlepšovaní. Práve zlepšovanie je hlavnou motiváciou zakladateľa konceptu funkčných potravín Powerlogy-Dušana Plichtu, ktorý pôsobí aj v coworkingu 0100 Campus. Dušan sa nedávno vrátil z najväčšej Biohackerskej konferencie v USA a podelil sa o nové trendy, ako aj o praktické poznatky, ktoré môže vyskúšať každý z nás.

Biohacking je pojem, ktorý sa v zahraničí používa čoraz frekventovanejšie, no na Slovensku príliš rozšírený nie je. Aká je jeho hlavná pointa?

Definícia Biohackingu vychádza zo systémového prístupu a prevzatí kontroly nad vlastnou energiou, výkonom a zdravím. Biohackeri sú typy ľudí, ktorí myslia analyticky a kriticky a preferujú učenie sa na základe vlastných experimentov a skúseností. Biohackeri nenasledujú slepo rôzne autority, ale sústreďujú sa na neustále hľadanie a vyhodnocovanie príčiny a efektu.

Keďže nikdy neexistuje len jediná príčina, tak hlavným cieľom Biohackera je tvorba individualizovaného systému, ktorý vytvára poriadok z chaosu. Pre lepšiu predstavu si môžeme pozrieť zaujímavo spracovaný Mind Map, kde vidíme, že naše zdravie, či výkon zďaleka nezáleži len na strave, okolo ktorej je v poslednom čase extra veľa polemiky.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Dušan Plichta

 

Mohli by sme povedať, že si akýmsi ambasádorom biohackingu na Slovensku. Ako si sa k nemu dostal?

Neviem, či som ambasádorom, to nech posúdia ľudia, ktorí sledujú moju prácu. Každopádne, ja môžem len za seba osobne povedať, že odkedy sa venujem tejto oblasti, tak som výrazne zlepšil svoj výkon, získal viac energie pre rozvoj podnikania a dokázal realizovať oveľa viac naozaj produktívnych dní, ktoré ma posúvajú k naplneniu mojej vízie.

Potom sa snažím už len zdieľať moje poznatky a pozitívne motivovať ľudí k vlastnému experimentovaniu a zmene. Z pozorovania a skúseností zo zahraničia si myslím, že na Slovensku stále fungujeme v konzervatívnom a obmedzenom myslení.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: archív:Dušan Plichta

Radšej si nájdeme priemerný argument, že naši dedovia sa stravovali tak a tak a dožili sa 90 rokov, ako by sme progresívne optimalizovali životný štýl pre dožitie sa 100vky. Celkovo podľa mňa ani nejde tak o tú stovku, ako zamyslenie sa nad tým, že žijeme radikálne odlišným životom ako naši dedovia a už len náš mozog je vystavený podnetom a záťaži, ktorú ak chceme spracovať, tak naozaj potrebujeme vystúpiť z priemeru bežných odporúčaní typu „jedzte menej a hýbte sa viac“.

Nedávno si sa zúčastnil konferencie v USA zameranej práve na biohacking. Aké novinky ťa tu najviac zaujali?

Konferencia bola skvelou inšpiráciou, ale hlavne stretnutím so silnou komunitou progresívne naladených ľudí, ktorí sú veľmi otvorení zdieľať svoje poznatky a skúsenosti. Z môjho pohľadu som zažil maximálny flow, kedy sme si s kolegom Matejom po 5 hodinách zapáleného poznávania a testovania rôznych najlepších vitamínov a výživových doplnkov len povedali, že waaw…

Že už ani nevieme, z čoho nám mozog tak fičí, lebo sme toho poskúšali krížom krážom celkom dosť, ale na druhej strane, že pecka. Napriek očakávanému jet lagu a v priemere necelých 5 hodín spánku za 3 dni, sme boli plne funkční. Nie „prehypovaní“, ale perfektne zapnutí pre mentálny i fyzický výkon.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: archív:Dušan Plichta

Z konkrétnych vecí spomeniem inováciu v silovom tréningu ARXfit.com, ktorá nás naozaj rozbila už za pár minút tréningu. Neskôr sme v Bulletproof Labs namerali krásne vysoké hladiny ketónov a zregenerovali sa. Vytriasli sme sa aj na ďalších peckových vibračných strojoch, nadýchali čistého kyslíka, zajedli to úžasným sušeným mäsom z bizóna preloženého s ochutnávkou top sardiniek v olivovom oleji. Ako dezert sme si dopriali, čo iné ako čokoládu s MCT. Jednoducho nekonečno inšpirácie a hlavne progresivita a otvorenosť novým veciam, čo mi na Slovensku asi najviac chýba.

Čo si vo svojom živote zmenil po príchode z USA na Slovensko?

Testujem niekoľko nových špeciálnych doplnkov pre mozog. Trénujem oveľa viac skill meditácie a rôzne jej techniky. Zatiaľ som prišiel na to, že keď sa mi to podarí, tak viem naozaj za 30 minút dobehnúť 2 hodiny spánku, ktorý som v noci „nedal“.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: archív:Dušan Plichta

Najväcšou zmenou je zmena vízie rozvoja podnikania na budúci rok. Uvedomil som si, že vytvoriť kvalitný produkt je jedna vec, ale zvoliť si správny trh je druhá. A len, keď sú tieto veci pokope, tak človek zažíva ten vysnívaný podnikateľský flow. Vážim si všetkých progresívnych ľudí na Slovensku, ale je nás v porovnaní s Holandskom, UK, či Nemeckom, naozaj asi málo. O USA ani nehovorím, to všetci vieme, že je iná liga, ak hovoríme o veľkosti trhu. A tak už riešim záujem o Powerlogy produkty na vybraných zahraničných trhoch ako napríklad Holandsko, Spojené Arabské Emiráty, či Honk – Kong.

Súhlasíš s tým, že človek môže svoje telo ovplyvniť prostredníctvom stravy a doplnkov? Akých zásad by sa mal človek v tomto prípade držať?

Samozrejme, že súhlasím..Veď to je aj podstatou Biohackingu ako sme si definovali na začiatku. Čo sa týka zásad, nechcem dávať povrchné rady, pretože tu v článku nie je priestor riešiť komplexné súvislosti. Kto má záujem, nech si pozrie články na mojom blogu a môžeme sa stretnúť na vybranom Biohackerskom evente, či nejakej prednáške a rozobrať nové nekonvenčné štandardy v stravovaní.

Známy Ice Man-Wim Hof tvrdí, že každý človek dokáže pomocou špeciálnych dýchacích techník a kontrolovaného otužovania vedome ovplyvniť autonómny nervový systém a tým kontrolovať mnohé procesy vo svojom tele. K otužovaniu máš blízko aj ty, aké benefity ti to do života prináša?

Wim-Hof je king, študujem a praktikujem jeho prístup a jednoznačne môžem odporučiť a potvrdiť benefity. Z mojich znalostí a experimentov je pre mňa práve otužovanie jedným z najsilnejších faktorov pre zdravé mitochondrie a optimálnu funkciu buniek.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Dušan Plichta

Niekedy sa len tak smejem, že aké jednoduché je chudnúť, ak by sme boli schopní možno len zvládnuť 2 nepohodlné návyky denne. Otužovať sa a adekvátne pohladovať. K technike Wima Hoffa už len doplním fakt, že naozaj mení aj prístup k životu a je podľa mňa istým spôsobom meditácie.

O svojich kognitívnych schopnostiach (inteligencia,pamäť) sme zvyknutí premýšľať ako o niečom, s čím sme sa narodili a nie je možné to nejako ovplyvňovať. Ako vidíš túto problematiku ty? Máme možnosť takéto veci meniť?

Výhovorka na genetiku a to, že sme sa nejakí narodili, je asi tým najdôležitejším presvedčením, ktoré treba zmeniť ako prvé. Odporúčam preštudovať napríklad prácu Bruce Lipton a jeho Biology of Belief, kde rozoberá práve expresiu génov a celú problematiku. V skratke však ide o to, že aj keď sa narodíme s nejakou predispozíciou, tak minimálne 80% vecí je oveľa viac závislých od prostredia, našich návykov, stravy, pohybu, presvedčení a emócií, ktoré počas života zažijeme.

Ak človek dodržuje pravidlá biohackingu, môže zásadne ovplyvniť aj kvalitu svojho spánku. Čo považuješ za najväčší mýtus, ktorému Slováci ohľadom plnohodnotného spánku veria a na čo by nemali zabúdať?

V súčasnosti napríklad na Biohackerskej konferencii už nikto nejak extra nerieši stravu. To ako keby bolo všetkým už jasné, že sacharidy treba kontrolovať a kľúčom k úspechu sú správne zvolené tuky a zlepšovanie metabolizmu. Čo sa však rieši, tak to je práve kvalita spánku ako kľúčového faktoru pre náš výkon.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: archív:Dušan Plichta

Mýtus osobne vidím najviac v tom, že si myslíme, že potrebujeme 7, či 8 hodín spánku. Opomíname však kvalitu. Veď si len priznajte, koľkí zaspávate s mobilom v ruke, či aktívnou wifi v izbe. Koľko krát do týždňa ideme spať po 11.00 a konzumujeme alkohol, či iné stimulanty po 17.00 hodine. Narúšame cirkadiánny rytmus a výrazne sa tak pripravujeme o hodnotnú a potrebnú regeneráciu.

Čo by si odporučil ľuďom, ktorý by sa chceli stať biohackermi? Môže sa ním stať každý?

Odporučím asi len toľko, že ak chcete rásť, tak skôr či neskôr budete musieť riešiť výkonnosť vašich mitochondrií. Ak si myslíte, že skromné myslenie je všetko a s mierou vás privedie k nejakým serióznejším a progresívnejším výsledkom v živote, tak to podľa mňa tak nie je. Veď len sa pozrime vôkol, koľko vidíme aj bohatých ľudí, ktorí sú však v realite dosť ďaleko od zdravia. Fyzicky i mentálne. Ak máte vyššie ambície ako byť poslušným zamestnancom s priemerným platom, tak je načase napísať biohacking do Google a pustiť sa na fascinujúcu cestu experimentovania a sebapoznávania.

Na konferencii v Kalifornii si určite načerpal množstvo nových podnetov. Máš v pláne doniesť nejaké vychytávky, či osvetu v tejto oblasti aj na Slovensko?

Áno, jasné, veď preto som tam aj bol. Vždy sa snažím dostať na všetky inovatívne a relevantné konferencie v oblasti welness a výberových potravín. Mám veľa konkrétnych nápadov pre nové produkty, najmä čo sa týka funkčnej čokolády a novej receptúry pre kávu s vybranými látkami pre podporu mozgovej činnosti. Myslím, že obmedzovať sa v stimulácii len na kofeín, kávu, čaj, či energetické nápoje, je trošku obmedzené.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: archív:Dušan Plichta

Zároveň hľadám rehabilitačné centrum, ktoré by som prepojil s „maniakmi“, ktorí mi svojou technológiou úžasne pomohli v regenerácii kolena po artroskopii. Po 3 týždňoch od operácie som si tak mohol naplno užiť túry a beh v Yosemitoch.

Si zakladateľom značky POWERLOGY, ktorá ponúka funkčné produkty výnimočnej chuti. Ktoré z výrobkov by určite nemali chýbať v kuchyni žiadneho Biohackera?

Výživa je individuálnou záležitosťou, a tak len upozorním, že aj medzi Biohackermi sa nájdu výnimky, čo to robia inak, alebo prispôsobene. Väčšina však smeruje k tomu, aby čo najlepšie trénovali svoj metabolizmus tak, aby zdrojom energie bol primárnejšie tuk a nie cukor. Cieľom je dostávať sa pravidelne, alebo lepšie povedané cyklicky do zóny keto. Upozorním však, že to neznamená striktnú ketogenickú výživu, alebo niekoľko dňové hladovky.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: archív:Dušan Plichta

Základnou formou sa tak stáva čiastočné hladovanie, pre ktoré perfektne funguje káva s maslom a MCT olejom. Práve MCT olej robí rozdiel v tom, že u mnohých ľudí pôsobí ako exogénny ketón a vy sa potom cítite výborne, ba dokonca aj oveľa lepšie, ako keby ste si dali klasické sacharidové raňajky (obilninové kaše, müsli, pečivo …). Tak môžem len odporučiť dať si kávu s pravým „Grass FED maslom“ a MCT. A kriticky si vyhodnotiť, či sú to pre vás, tak ako pre Biohackerov, naozaj super produktívne a užitočné raňajky.

Všetky produkty značky Powerlogy nájdeš TU.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá