Exkluzívne zo Ženevy: Škoda ukázala svoju budúcnosť. Má jedinečný pohon 

  • Premiéra zo Ženevy
  • Vison X je nový koncept Škody do mesta
  • Ako palivo využíva benzín, plyn, ale aj elektrinu
Škoda
Škoda
  • Premiéra zo Ženevy
  • Vison X je nový koncept Škody do mesta
  • Ako palivo využíva benzín, plyn, ale aj elektrinu

Vo švajčiarskej Ženeve sa začal jeden z najdôležitejších autosalónov na svete a svojou novinkou tu zaujala aj česká Škoda. Konkrétne konceptom Vison X, ktorý sa už onedlho predstaví v sériovej podobe. Navyše, nech vyzerá akokoľvek futuristicky, základné tvary ostanú. Koncepty z dielne Škody sa totiž často veľmi podobajú na výsledný model.

Nový Vision X bude v prvom rade mestský, ekologický crossover s novým pohonom. Malé SUV má v Ženeve pod kapotou klasický 1,5 litrový benzínový motor, ktorý však vie spaľovať aj stlačený zemný plyn CNG. No naviac bude nové malé SUV schopné jazdiť aj na čistú elektrickú energiu.

Na Slovenku bude mať problém

Ide o unikátnu kombináciu troch pohonov, ktoré majú za výsledok auto, ktoré môže používať každý (netreba ho denne doma nabíjať) a vďaka kombinácii rôznych pohonov produkuje nízke emisie. Na Slovensku to však bude mať minimálne jeden problém. Hoci je prevádzka auta na plyn CNG veľmi ekonomická a navyše ani neškodí životnému prostrediu tak ako diesel či benzín, nemáme u nás dostatok miest na čerpanie tohto plynu.

U nás je veľmi rozšírený pohon na skvapalnený zemný plyn – LPG. Naopak, napríklad v Českej republike majú staníc s plynom CNG dostatok. Pohon je navyše šikovne rozdelený. Vison X je aktívna štvorkolka. To znamená, že každú nápravu ovláda vlastný motor a auto nemá kardan. Predné kolesá teda poháňa len klasický spaľovací motor, zadnú nápravu len elektromotor. Ak pôjdeš len na elektromotor, budeš mať z auta zadokolku. „Dizajn karosérie ponúka konkrétny pohľad na tretieho člena úspešnej rodiny automobilov SUV.

Jedinečné detaily

„S jeho pomocou nadchneme v budúcnosti pre značku ŠKODA ešte viac zákazníkov,” povedal Bernhard Maier, predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Auto. Interiér je oproti exteriéru „super moderný“ a určite prejde vo finálnej podobe zásadnými zmenami. Škoda však ukazuje, ako si predstavuje blízku budúcnosť.

Do kufra s objemom 380 litrov dala dvojicu elektrických skateboardov a dokonca aj drona. Pri predných sedadlách nechýbajú obrazovky, všade okolo je z detailov vytvorená prezentácia českého skla a napríklad v strede na zadných dverách je prvýkrát vyskladané slovo Škoda. Auto sa dostane na 100 kilometrov za hodinu už za 9,3 sekundy a maximálna rýchlosť je 200 kilometrov za hodinu. Hoci dynamikou auto príliš neuchváti, dizajnom či filozofiou pohonu dobre ukazuje na možné smerovanie v budúcnosti. Nie každý totiž môže využívať elektromobil, a toto je ideálny kompromis.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech