Fanúšikovia cyklistiky sa radujú. Petržalka bude po novom ich obľúbeným miestom

  • Nadšenci cyklošportov sa už onedlho budú môcť tešiť z novej pumptrack dráhy
  • V Petržalke má vzniknúť na mieste starej a zanedbávanej bikrosovej dráhy už v priebehu tohto roka
  • O novinku sa postaralo Občianske združenie Pedál aj dobrovoľníci
18056563_1230862950366045_2593883946345432940_o
Bike Ing
  • Nadšenci cyklošportov sa už onedlho budú môcť tešiť z novej pumptrack dráhy
  • V Petržalke má vzniknúť na mieste starej a zanedbávanej bikrosovej dráhy už v priebehu tohto roka
  • O novinku sa postaralo Občianske združenie Pedál aj dobrovoľníci

Na konci roka sa Občianske združenie Pedál mimoriadne potešilo správe z Mestského zastupiteľstva Bratislavy, ktoré schválilo nájomnú zmluvu na pozemky starej bikrosovej (BMX) dráhy v Petržalke. Po niekoľkých neúspešných žiadostiach a rokoch naťahovačiek sa tak už onedlho môže začať s prestavbou, ku ktorej sa OZ zaviazalo a nájom žiadalo do roku 2026.

S potrebnou administratívou OZ Pedál pomohlo niekoľko známych a mohli sa tak zamerať na to najhlavnejšie – pretvorenie bikrosovej dráhy na pumptrack (podľa OZ Pedál „návyková, pôvodne bicyklová dráha, ktorú si vedia užiť všetky vekové a výkonnostné kategórie jazdcov od najmenších detí na odrážadlách až po pretekárov“). O projekt sa postaral Ing. Roman Koločay z BikeIng. Ten má na svedomí niekoľko podobných dráh a s OZ Pedál spolupracoval aj na staršom projekte pumptracku vo Vrakuni, ktorý je stále intenzívne využívaný.

A ako bude nová dráha vyzerať? Bude vytvorená z hliny, dreva, betónu alebo asfaltu. „Pump track je dráha široká do dvoch metrov pre horské a BMX bicykle, pozostávajúca z cielene vybudovaných vĺn a klopených zákrut. Rozloženie prvkov vytvára okruhy ktoré je možné kombinovať dovtedy, kým jazdcovi stačia fyzické sily. Vlny sa využívajú na získavanie rýchlosti, bez toho aby bolo nutné pedálovať. Správne technicky vybudovaný pump track poskytuje pre pokročilých jazdcov možnosť skákať z jednej vlny na druhú, začiatočníci vlny iba kopírujú.“

Na základe internetového hlasovanie sa nové športovisko bude volať PumpPark a financie naň OZ Pedál získalo hneď z niekoľkých zdrojov. Doposiaľ sa im podarilo zozbierať približne 17 000 eur a do pomoci sa zapojil napríklad Bratislavský samosprávny kraj, ŠK IAMES, spoločnosť Henkel a iné menšie organizácie príspevkom 2 % z daní.

OZ Pedál navyše získalo finančnú podporu 1500 eur vďaka grantovému projektu Pomôžte svojej komunite, kam sa prihlásilo viac než 200 organizácií z celého Slovenska. O nové prostriedky vo verejnej aj súkromnej sfére sa združenie bude usilovať aj naďalej.

Zdroj: ozpedal.sk, mtbiker.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech