Fínsko je najšťastnejšou krajinou sveta. Má všetko to, čo Slovensku chýba

  • Korupcia, zle vyriešené odvodové zaťaženie či odmietanie prisťahovalcov z nás robia nie príliš šťastný národ
  • Celkom iná situácia je v škandinávskych krajinách, ktoré sa zaradili medzi najšťastnejšie krajiny sveta
  • Vyplýva to z najnovšieho rebríčka, ktorý vyhotovil Inštitút pre výskum šťastia
foxxxx
facebook.com/DiscoveringFinland
  • Korupcia, zle vyriešené odvodové zaťaženie či odmietanie prisťahovalcov z nás robia nie príliš šťastný národ
  • Celkom iná situácia je v škandinávskych krajinách, ktoré sa zaradili medzi najšťastnejšie krajiny sveta
  • Vyplýva to z najnovšieho rebríčka, ktorý vyhotovil Inštitút pre výskum šťastia

Fanušíkovia lyžovania, sauny a Santa Clausa nebudú prekvapení, že Fínsko sa stalo oficiálne krajinou, kde sa ľuďom žije najlepšie a sú v nej najšťastnejší.

The World Hapiness Report dnes uverejnil rebríček 156 krajín zoradených podľa úrovni šťastie, ktoré tu ľudia pociťujú. Rebríček sa odráža od faktorov, ako je predpokladaná dĺžka života, sociálna podpora či korupcia v krajine.

Narozdiel od minulých rokov sa tentokrát hodnotila úroveň života v krajine aj v závislosti šťastia a blahobytu, ktorý pociťujú v danej krajine imigranti.

Indexu dominovali najmä severské národy. Na prvej priečke skončilo Fínsko a hneď za ním sa ocitlo susedné Nórsko. V top 10 nájdeš Dánsko, Švajčiarsko, Holandsko, Kanadu, Nový Zéland, Švédsko a Austráliu. Spojené štáty klesli oproti minulému roku o 4 priečky na 18. miesto.

John Helliwell, spoluautor štúdie šťastia a profesor na Univerzite v Britskej Kolumbii, poznamenal, že všetky krajiny v top 10-ke dosiahli najvyššie skóre nielen v hodnotí celkového šťastia obyvateľov, ale aj prisťahovalcov v krajine. Z tohto zistenia vyplýva, že šťastie sa jednoducho stáva naozaj nákazlivým.

Meik Wiking, generálny riaditeľ inštitútu pre výskum šťastia založeného v Kodani, uviedol, že 5 severských krajín, ktoré sa rok čo rok spoľahlivo umiestňujú na vysokých priečkach rebríčka, robia niečo naozaj správne z hľadiska vytvárania dobrých podmienok pre šťastný život ich obyvateľov.

Aj keď je v týchto krajinách najvyššie daňové zaťaženie, pocit osobnej slobody a sociálneho zabezpečenia v týchto prípadoch prevažuje. Stručne povedané, škandinávske krajiny dobre vedia ako premeniť bohatstvo na blahobyt, ktorý ide ruka v ruke so šťastným životom.

Len krásna krajina nás šťastnými neurobí

O Slovensku sa hovorí ako o krajine s nádhernou prírodou, krásnym prostredím a milými ľuďmi. Závan korupcie či odovodové zaťaženie, z ktorého nevidíme výsledky však má na Slovákov nie príliš dobrý vplyv. Ukázalo sa to aj v hodnotení.

Slovensko sa ocitlo až na 39. mieste v rebríčku, zatiaľ čo Česi obsadili 21. priečku. Tou najneštastnejšou krajinou je podľa indexu Burundi.

Čo sa týka akceptácie prisťahovalcov, sme na chvoste zoznamu, hneď za nami nasleduje Srbsko a Maďarsko, ktoré je všeobecne známe ako krajina, kde imigrantom svieti výrazná červená. Prisťahovalcov však vrelo vítajú v krajinách, ako je Írsko alebo Nový Zéland, ktoré obsadili prvé priečky.

zdroj: amazonaws.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech