Grécko povolilo párom rovnakého pohlavia vziať si deti do pestúnskej starostlivosti

  • Grécko urobilo významný krok, ktorý znova pobúril ortodoxnú cirkev
  • Páry rovnakého pohlavia, ktoré uzavreli registrované partnerstvo, sa budú môcť stať pestúnmi
  • Slovensko o takomto rozhodnutí môže stále len snívať
lgg
pexels.com
  • Grécko urobilo významný krok, ktorý znova pobúril ortodoxnú cirkev
  • Páry rovnakého pohlavia, ktoré uzavreli registrované partnerstvo, sa budú môcť stať pestúnmi
  • Slovensko o takomto rozhodnutí môže stále len snívať

Grékom sa podarilo schváliť významný krok, ktorý však výrazne polarizuje spoločnosť. Parlament totižto schválil priekopnícku legislatívu, vďaka ktorej sa budú môcť stať pestúnmi aj páry rovnakého pohlavia. Stále však nebudú považovaní za adoptívnych rodičov. Za tento návrh hlasovalo 161 poslancov a 103 bolo proti. Podľa gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa ide o úžasnú príležitosť poskytnúť deťom bez domova šancu na nový život.

Nová grécka legislatíva uľahčuje a urýchľuje rozhodnutia o pestúnskej starostlivosti alebo o adopcii detí. Doterajší systém bol taký ťažkopádny a komplikovaný, že niektoré páry sa ho pokúšali obchádzať prostredníctvom ilegálnych adopcií. Grécko má pritom problém aj s veľmi nízkou pôrodnosťou a rýchlo starnúcou populáciou.

Grécko ako jeden z posledných štátov EÚ v roku 2015 legalizovalo registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia. Príslušný návrh zákona schválili poslanci parlamentu aj napriek silnému odporu vplyvnej pravoslávnej cirkvi pomerom hlasov 193 ku 56, informovala agentúra AP.

Proti zákonu ostro vystupovala grécka pravoslávna cirkev, podľa ktorej podkope inštitúciu rodiny. Prvé dva civilné sobáše osôb rovnakého pohlavia sa v Grécku konali v roku 2008, súd ich ale o rok neskôr zrušil pod tlakom pravoslávnej cirkvi.

Za „historický krok“ označila prijatie zákona ľudskoprávna organizácia Amnesty International, zároveň však upozornila na to, že lesby, gejovia, bisexuálni, transrodoví a intersexuálni ľudia (LGBTI) v Grécku stále čelia nepriateľstvu a štátnym orgánom sa ich nedarí adekvátne chrániť.

Grécka spoločnosť je síce skôr konzervatívna, avšak vo vzťahu k problematike sa zlepšuje. Napríklad Atény majú ďalekosiahlu homosexuálnu kultúru. Ostrov Mykos je zase celosvetovo považovaný za centrum gay turistiky. Každoročne sa tu konajú hneď štyri veľké gay pride festivaly.

zdroj:pinknews.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech