Handlovčan prerazil v Kanade ako tvorca vizuálnych efektov pre filmy ako Harry Potter či Star Trek

  • Vlado Valovič má prácu snov a dokonca založil aj vlastnú školu
  • Ako compositor stojí za mnohými áčkovými trhákmi z Hollywoodu
  • Jeho podpis môžeš vidieť vo filmoch ako je Star Trek Beyond, Strážcovia Galaxie 2, Piráti z Karibiku, ale aj v jednej časti Harryho Pottera
BeFunky-collage (8)
  • Vlado Valovič má prácu snov a dokonca založil aj vlastnú školu
  • Ako compositor stojí za mnohými áčkovými trhákmi z Hollywoodu
  • Jeho podpis môžeš vidieť vo filmoch ako je Star Trek Beyond, Strážcovia Galaxie 2, Piráti z Karibiku, ale aj v jednej časti Harryho Pottera

Keď mal Vlado 26 rokov, začal študovať vizuálne efekty (2D aj 3D) v Londýne. Pred 3 rokmi založil aj vlastnú školu s názvom Compozitive, kde odovzdáva svoje skúsenosti mladým ľudom. Študenti a úspešní absolventi majú možnosť už počas štúdia pracovať na filmoch alebo reklamách a zdokonalovať si vedomosti, ktoré sa počas štúdia naučili.

Zobraziť celú galériu (16)
zdroj: archív:Vlado Valovič

Momentálne pracuje na blockbusteri, ktorý má vyjsť v lete. Je to film Skyscraper, kde hrá hlavnú úlohu The Rock (Dwayne Johnson). Takmer celý minulý rok Vlado strávil prácou na záverečnej bitke vo filme Justice League, kde mal na starosti všetky zábery exteriérov. My sme sa s Vladom porozprávali o tom, čo všetko je jeho prácou, prezradil aj to, čo by poradil všetkým mladým, ambicióznym ľuďom, ktorí by radi uspeli možno aj v tak kreatívnom odbore, akým je compositing.

Ahoj Vlado, povedz nám najskôr, na akej škole v Londýne si vlastne študoval a čo ťa sem priviedlo?

Ahoj, v Londýne som študoval v Escape Studios, kde som absolvoval 2D aj 3D tréning. Po škole, ktorá trvala pol roka, som sa rozhodol, že ostanem pri 2D compositingu, ktorý mi bol bližší tým, že je to finálna časť postprodukcie a náš výsledok je to, čo vidíš v kine.

Zobraziť celú galériu (16)
zdroj: archív:Vlado Valovič

Ako by si svoju prácu opísal laikovi? Koľko človek na tvojej pozícii zarobí za rok?

Už 10 rokov pracujem ako compositor, momentálne ako lead compositor v štúdiu vo Vancouveri. Ako compositor spolupracujem na tvorbe záberov pre filmy, pričom moja hlavná pracovná náplň je fotorealistická integrácia všetkých elementov a vrstiev tak, aby vznikol záber, ktorý pôsobí realisticky a zapadá do strihu daného filmu vizuálne aj dejovo.

Ako lead compositor som zodpovedný za tím ľudí a mám na starosti určitú sekvenciu, kde vytváram vzhľad záberov pre dané scény a vzorové zábery pre menej skúsených compositorov. To potom neskôr pomôže držať všetky zábery v rovnakej kvalite a podobnosti.

Zobraziť celú galériu (16)
zdroj: archív:Vlado Valovič

Zárobok závisí od štúdia aj od mesta či krajiny, v ktorej žijem. Je to veľmi podobná suma tej, ktorú dostane človek za manažérske pozície v IT priemysle vo svete.

Pracuješ pre firmu alebo si na voľnej nohe?

Posledné roky pracujem ako zamestnanec pre veľké štúdiá na vizuálne efekty vo Vancouveri, predtým to bol Londýn a Praha.

Na čom si pracoval vo filme Harry Potter? Koľko ti táto práca zabrala času?

Konkrétne na Harry Potterovi som robil zhruba mesiac a pol až dva. Pomáhal som na sekvencii v horiacej knižnici, práve na tých záberoch, kde Harry prelieta nad kopou, kde bol na vrchole Draco Malfoy a Harry mu podával ruku. Zábery, na ktorých zomiera Voldemort, som pripravil na nejakých 80 % inému compositorovi.

Oveľa viac záberov som robil neskôr napríklad vo filme Guardians of the Galaxy, kde som ich spravil sám cez 30. Neskôr som dostal možnosť vytvárať zábery aj pre filmy The Finest Hours a Justice League, kde som na každom z týchto projektov robil viac ako pol roka a mal som na starosti v oboch prípadoch dlhé sekvencie.

Koľko hodín denne zvyčajne pracuješ?

Na začiatku projektu je to 8 hodín. Postupne môžu pribúdať. V posledných rokoch sú projekty na konci dosť náročné a stalo sa už, že som odrobil aj 16 hodín za deň alebo 90 hodín za týždeň. Dokonca mám kolegov, ktorí robili už aj 100 – 115 hodín za týždeň. Našťastie, v Kanade sú platené nadčasy aj s príplatkami, takže ak sa aj človek narobí viac, zarobí si niečo extra.

Zobraziť celú galériu (16)
zdroj: archív:Vlado Valovič

Čo ťa viedlo k založeniu školy Compozitive? Pre koho je škola určená, ako sa sem človek dostane a čo sa tu naučí? Koľko tu stojí štúdium?

Školu Compozitive som založil na základe správ od mladých Slovákov a Čechov, ktorí mi písali, že či by som niečo také nevytvoril. Zhruba o rok a pol som vytvoril unikátny online kurz, ktorý obsahuje okolo 200 hodín lekcií a je postavený na úplne iných princípoch ako iné online školy. Do dnešného dňa máme 43 študentov, z toho niektorí už majú aj prácu v Kanade, v Nemecku, v Prahe a niektorí ďalší ju budú mať čoskoro tiež.

Škola je určená pre všetkých, ktorí majú záujem pracovať na tvorbe vizuálnych efektov a hlavne ich baví fotorealistická integrácia a láka ich compositing. Nemusia mať žiadne skúsenosti ani vedomosti, ale určite je výhodou, ak má niekto záľubu vo fotení, prípadne už niekedy robil niečo s maľovaním či retušovaním.

Mám ale študenta, ktorý nikdy predtým nepoznal ani program ani compositing a spravil si kurz za 3 mesiace a do troch týždňov mal prácu, v ktorej už robí rok a spravil množstvo reklám a nejaké menšie filmy. Škola stojí od 2600 – 3000 €. Cena závisí aj od počtu splátok, ak si teda niekto vyberie platbu na splátky. Cena je nastavené tak, že zodpovedá zhruba 2 – 3 násobku platu junior compositora, keď získa prvú prácu v domácich štúdiách.

Ako si sa dostal k tvorbe v 3D? Kde si získal skills, ktoré dnes ovládaš? Išlo prevažne o samoštúdium?

3D som prvýkrát robil v rokoch 1996/97 v 3D Studio Max R2, kde som sa sám doma učil úplne základy. Vtedy ešte bez internetu a kníh. Zároveň som sa učil robiť aj vo Photoshope rôzne jednoduché fotomontáže. Postupne som prešiel rôznymi prácami a zákazkami až som sa rozhodol posunúť tie vedomosti do ďalšieho levelu, preto som išiel na školu v Londýne.

Zobraziť celú galériu (16)
zdroj: archív:Vlado Valovič

To, čo viem, je kombinácia samoštúdia ešte z čias strednej školy, potom neskôr škola v Londýne a následne prax v štúdiách, kde som robil. Avšak najďalej ma posunuli ľudia, s ktorými som mal možnosť pracovať. Najviac sa človek naučí v kvalitnom štúdiu, ktoré je plné skúsených ľudí. Ja som mal šťastie na dosť kvalitných vfx supervisorov a kolegov, ktorí robili veľa zaujímavých a náročných projektov a od takých ľudí sa vždy učí najlepšie.

Čo by si odporučil mladým ľuďom, ktorí túžia pracovať vo filmovom priemysle a chcú vytvárať napríklad vizuálne efekty? Kde sa oplatí vzdelávať? Pomôžu človeku aj youtube tutoriály? S akým programom začať?

Závisí to od toho, čo konkrétne z filmového priemyslu by ich zaujímalo. Ak si presne vyberú, čomu sa chcú venovať, potom je už celkom jednoduché nájsť si zdroje, či už formou kníh a videí na internete, alebo rôzne platené formy kurzov, alebo škôl. Youtube je dobrý zdroj informácii, ale treba vedieť, čo hľadáte. Ak niekto začína, nevie presne, čo má hľadať a môže potom nájsť neurčité informácie, ktoré sú vytrhnuté z kontextu a nemajú správne poradie a môžu u začiatočníkov spôsobiť zmätok. Preto je lepšie si nájsť niečo, čo bude obsiahnuté od začiatkov a bude mať určitú štruktúru a formu.

Zobraziť celú galériu (16)
zdroj: archív:Vlado Valovič

Veľmi dobré je, ak nájdu niekoho, kto im dá na ich prácu objektívny názor a posunie ich ďalej. Najhoršie, čo sa môže stať je, ak sa niekto zasekne na malej veci a nevie sa posunúť ďalej, to môže viesť až k demotivácii. Odporúčam si tiež nájsť aspoň 2 – 3 zdroje s informáciami a porovnať ich.

Čo však rozhodne môžem odporučiť je venovať sa tomu naplno a naozaj na sebe tvrdo makať. Neplytvať časom na sociálnych sieťach, pretože to je dnes najčastejší problém mladých ľudí. Potom strácajú pozornosť a zbytočne sa rozptyľujú a zapratávajú si myseľ. Dnes má mladšia generácia veľkú výhodu a veľmi veľký náskok v zdrojoch informácií a ten, kto sa rozhodne to využiť a tvrdo na sebe pracuje, vie niekoľkonásobne rýchlejšie dosiahnuť to, čo nám trvalo dlhé roky. Stačí len pevná vôľa.

Ak by človek chcel na trhu preraziť ako compositor je potrebné, aby vedel veľmi dobre kresliť?

Umelecké a estetické cítenie je určite výhoda pri rôznych prácach a pri tejto tiež, ale nie je to podmienka. Dôležité je najmä odhodlanie a pevná vôľa. Tá je často dôležitejšia ako talent. Kreslenie môže výrazne pomôcť, ale väčšina mojich kolegov nevie veľmi kresliť a nevadí im to pri práci.

Zobraziť celú galériu (16)
zdroj: archív:Vlado Valovič

Na ktoré z ocenení, ktoré si získal, si najviac hrdý?

Ja som si nikdy nezakladal na žiadnych oceneniach, ale čo ma veľmi milo potešilo bolo ocenenie mesta Handlová, odkiaľ pochádzam, v roku 2014. To bolo niečo, čo by mi nikdy predtým ani nenapadlo.

Najviac som asi hrdý na to, že sa mi podarilo vytvoriť školu a dnes už aj komunitu mladých ľudí, ktorí si navzájom pomáhajú a plnia si sny a zároveň robia niečo, čo ich baví. To mi dáva energiu v úsilí pokračovať.

Aké sú tvoje plány do budúcna?

Najbližšie roky budú moje plány zrejme spojené najmä s mojou školou a študentmi. Tento rok by som chcel vytvoriť medzinárodnú školu a potom spolupracovať so študentmi na rôznych menších a väčších projektoch. A raz by som rád natočil aj svoj vlastný krátky film.

Zobraziť celú galériu (16)
zdroj: archív:Vlado Valovič

Pred pár dňami sme si spravili so študentmi náš prvý team building, celodenné natáčanie záberov pre krátky študentský film, na ktorom si natrénujú tvorbu efektov. Bolo to super a takéto niečo by sme chceli robiť viac a ešte väčšie.

V akej krajine momentálne žiješ? Prečo si sa pre ňu rozhodol? Máš v pláne vrátiť sa aj na Slovensko?

Už viac ako 3 roky žijem s rodinou v Kanade vo Vancouveri a či sa vrátime riešime často, keďže domov nás ťahajú známi aj rodina. Avšak je ťažké sa rozhodnúť pre konkrétne miesto pre život, keď ich už človek vyskúšal niekoľko.

Zobraziť celú galériu (16)
zdroj: archív:Vlado Valovič

Na záver nám prezraď, čomu sa venuješ vo voľnom čase, keď práve nepracuješ?

Keď mám čas, snažím sa byť s rodinou. V Kanade najčastejšie chodievame do prírody a väčšinou tieto túry spájam aj s fotením. Veľmi ma chytilo fotenie divej zvery a vtákov, vie mi to veľmi pomôcť aj pri zbavovaní sa stresu. Taktiež som v Kanade začal chytať ryby. Je to taktiež aktivita, ktorej sa môže zúčastniť celá rodina a je to skvelý relax v krásnej prírode.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá