Hike the World: Vzdali sa práce v kancelárii a dnes svojimi videami Slovákom vyrážajú dych

  • Prinášame ti rozhovor so sympatickým párom Martinom a Mimou z projektu Hike the World
  • Po veľkom úspechu ich videa z Malej Fatry sme o nich jednoducho chceli vedieť viac
  • Prezradili nám, ako cestujú, čo ich inšpiruje aj akú najbližšiu cestu chystajú
collage1
Hike the World
  • Prinášame ti rozhovor so sympatickým párom Martinom a Mimou z projektu Hike the World
  • Po veľkom úspechu ich videa z Malej Fatry sme o nich jednoducho chceli vedieť viac
  • Prezradili nám, ako cestujú, čo ich inšpiruje aj akú najbližšiu cestu chystajú

Váš projekt Hike the World ukazuje krásy Slovenska na rozprávkových záberoch už nejaký ten piatok. Ako ste sa k tomuto projektu dostali?

Sme vášniví turisti a radi spoznávame nové miesta, či už v zahraničí alebo na Slovensku. Niekoľko mesiacov už sledujeme aj pár známych cestovateľov a ich videá na Youtube. Možno práve to bola inšpirácia vytvoriť niečo nové, vlastné, s kvalitným obsahom a dobre odvedenou prácou.

Keďže sme obaja mali plnú hlavu kancelárskej roboty a boli sme na pokraji vyhorenia, skrsol nám nápad, prečo to neskúsiť. Koncom minulého roka sme sa po zvažovaní všetkých možností, plusov aj mínusov rozhodli definitívne sa vzdať 8-hodinového utrpenia v kancelárii a dali sme výpoveď.

Kalvária – Banská Štiavnica

Naším prvým plánom bolo dať si na pár mesiacov pauzu a robiť čokoľvek iné, napríklad vyčistiť si hlavu pri dobrovoľnej práci na farme vo Švajčiarsku. Napokon sme usúdili, že ako dobrovoľníci by sme nemali dostatok voľného času, aby sme mohli rozvíjať náš novovznikajúci projekt Hike the World a naplánovali sme si teda niekoľkomesačnú pauzu, počas ktorej sa budeme venovať výlučne tvorbe kvalitných fotografií a videí z našich výletov, a teda budeme budovať našu značku. Dokedy to bude trvať, sami nevieme povedať, keďže všetko závisí od financií a prípadného úspechu.

Je to vaša práca na plný úväzok alebo len koníček?

Momentálne to považujeme za ,,koníček na plný úväzok“ (úsmev) Zatiaľ sme zarobili iba pár drobných, ale našim obrovským snom je, aby sa raz tento koníček stal aj našou full-time prácou. Pretože neexistuje lepšia práca, ako živiť sa tým, čo milujete. A keďže zbožňujeme prírodu, napĺňa nás, že môžeme jej krásy zachytené či už na fotkách alebo videách odovzdať aj iným ľuďom, ktorým sa naša tvorba páči.

Ikonický Bojnický zámok

Profesionálne zábery, či už sú to fotky alebo videá, si žiadajú profesionálnu techniku. Investujete do nej veľa?

Už na našich prvých spoločných výletoch nás vždy bavilo zachytávať krásy a zaujímavé miesta spočiatku len mobilom a neskôr starou zrkadlovkou zdedenou po otcovi :) Fotky sme toho času zverejňovali na Facebooku a keďže mali celkom úspech, to nás motivovalo ku kúpe našej prvej zrkadlovky. A tú používame doteraz. Za peknými fotkami sa skrývajú hodiny napozeraných tutoriálov a článkov, ako sa dajú zaujímavo upraviť fotky z bežnej zrkadlovky so setovým objektívom.

Naša ďalšia investícia bola asi pred rokom do športovej kamery Gopro so stabilizátorom, s ktorou sme natáčali hlavne naše prvé (veľmi amatérsky vyzerajúce :D) videá. Koncom minulého roka sme usúdili, že videám stále niečo chýba. Niečo, čo nerobí každý. Preto nákup drona bola jasná voľba, ako sa v našej ,,kariére“ posunúť ďalej. Hneď prvé video Malá Fatra from above (viď. nižšie) natočené dronom dosiahlo vo veľmi krátkom čase náš rekordný počet zhliadnutí (okolo 34 tisíc) a bolo zdieľané na desiatkach rôznych portálov a stránok. V budúcnosti zvažujeme aj kúpu kvalitnej kamery na zachytávanie či už fotiek alebo kvalitných detailných záberov, ktoré nám bohužiaľ vo videách chýbajú.

A čo cestovanie? Vrážate doň všetky úspory alebo ste tým tipom cestovateľa s pár drobnými vo vrecku?

Keďže sme niekoľko rokov poctivo ,,makali“ v kanceláriách a nikdy sme prehnane nemíňali peniaze na nepotrebné majetkárske veci, vždy sme boli schopní ušetriť si na naše výlety. V skrini síce nemám 10 párov lodičiek a 30 rôznych outfitov, ako každá druhá žena, ale za to mám milión spomienok a zážitkov, na ktoré nikdy nezabudnem (Mima). Obaja sme zástancom hesla, že cestovanie je jediná vec, ktorú si kúpiš a spraví ťa bohatším.

Čo sa týka výdavkov na cestovanie, snažíme sa vyhľadávať len tie najlacnejšie ubytovania, pretože aj tak ich väčšinou používame len na osprchovanie a prespanie. Ak nám počasie praje, tak sa nebránime ani stanovaniu.

Nikdy vás nelákal rozsiahly dokumentárny celok namiesto síce mimoriadne pútavých, no len niekoľkominútových videí?

Tvorbe krátkych videí sa venujeme len rok a práve tam vidíme možnosť preraziť, nakoľko kvalitných niekoľkominútových videí napríklad o Slovensku je veľmi málo. Ak by sme však dostali ponuku na natočenie dokumentárneho celku, určite by sme sa jej nebránili (úsmev).

Súľovské skaly

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu? Sledujete iných cestovateľov?

Inšpirácií je na internete neúrekom. K mnohým miestam, ktoré chceme navštíviť prichádzame len náhodne na základe článku alebo náhodného videa na Youtube či krásnych fotiek na instagrame alebo Facebooku. Konkrétne asi najviac sledujeme fotky a príbehy Šimona Trnku a v poslednej dobe aj Patrika Paulínyiho, ktorého videotvorba je naozaj úžasná a inšpiratívna. Zo zahraničných filmmakerov nás najviac inšpirujú kvalitnými zábermi z drona Rob Strok alebo Matti Haapoja.

Ako si vyberáte cesty, ktoré najbližšie podniknete?

Často sa rozhodujeme impulzívne a lokalitu vyberáme deň pred odchodom podľa predpovede počasia. Sme schopní o polnoci sa pobaliť, booknuť si ubytovanie a ráno o piatej niekam vyraziť, len aby sme zachytili unikátne ranné podmienky. Keď je vonku pekne, vždy niečo podnikneme. Niekedy sme vďační aj za daždivé počasie, keďže vtedy máme konečne doma čas venovať sa úpravám fotiek a videí. Samozrejme, máme pár vysnívaných miest na našom bucket liste, ktoré chceme postupne navštíviť.

Naše veľhory a vlastne celé Slovensko ste prešli krížom krážom. Ktorý je váš obľúbený kút?

Slovensko je nádherná krajina, ktorá turistom rozhodne má čo ponúknuť, či už je to rozmanitá príroda alebo historické pamiatky a unikátne miesta. Keďže milujeme turistiku, za najkrajšie kúty považujeme Západné a Vysoké Tatry a našou srdcovkou je aj Malá Fatra, ktorú máme už celú pobehanú krížom-krážom. V lete plánujeme niekoľko prespávačiek na horských chatách a už sa nevieme dočkať tých jedinečných východov a západov slnka na horách. Vždy sa radi vrátime aj do Slovenského raja, avšak na to si radšej skoro ráno privstaneme, aby sme sa vyhli davom turistov. Nie sme veľmi mestské typy, ale taká Banská Štiavnica nám skutočne učarovala. A jedinečnú atmosféru má aj dedinka Vlkolínec. Keby sme však mali spomenúť každé naše obľúbené miestečko na Slovensku, asi by sme sa rozrozprávali na dlho.

Viem, že onedlho sa chystáte na veľkú cestu. Tak nám ešte prezraďte, odkiaľ môžeme video očakávať v najbližšom čase?

Čoskoro zverejníme video zo susedného Rakúska, kde sme minulý mesiac vyrazili bez akéhokoľvek plánovania alebo bookovania ubytovania, proste sme sa zobrali a šli. :) Čo však malo za následok niekoľko mrazivých nocí strávených v stane alebo kufri auta. Príroda sa nám však odmenila nádhernými výhľadmi.

Slovenský raj 

Určite ste v poslednej dobe na našej facebookovskej stránke alebo Instagrame postrehli rôznorodé zábery zo známych miest na Slovensku, ktoré zožali dosť veľký úspech. Momentálne pracujeme aj veľkom projekte, ktorý bude práve o krásach nášho rodného Slovenska. Avšak, uvidíte ho až za pár mesiacov, keďže ho plánujeme doplniť aj o naše čarokrásne veľhory.

Naša najbližšia veľká cesta vedie do balkánskych krajín. Plánujeme precestovať Bosnu a Hercegovinu, Čiernu Horu, sever Albánska a naspäť sa vrátime po Chorvátskom pobreží a užijeme si konečne aj more. Radi z týchto oblastí svojim fanúšikom ponúkneme nové inšpirácie na miesta, ktoré treba jednoznačne navštíviť, preto nás určite nezabudnite sledovať!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK