Hlina ako miliónový biznis? V réžii zo Slovenska to vyzerá takto

  • Pre dobrý podnikateľský nápad netreba chodiť ďaleko. Niekedy nám jednoducho leží pri nohách. Doslovne to platí pre firmu Original Irish Dirt, ktorú založili podnikateľky Aifric O Byrne a Dominika Hyriaková. Predávajú hlinu ako darček.
Original Irish Dirt
Original Irish Dirt
  • Pre dobrý podnikateľský nápad netreba chodiť ďaleko. Niekedy nám jednoducho leží pri nohách. Doslovne to platí pre firmu Original Irish Dirt, ktorú založili podnikateľky Aifric O Byrne a Dominika Hyriaková. Predávajú hlinu ako darček.

Original Irish Dirt predáva írsku hlinu írskym Američanom. Za nápadom stojí Aifric, Írka žijúca na Slovensku. Hľadala niečo, čo by jej pripomínalo domov počas narodenín a sviatkov. Výsledkom bol kus rodnej hrudy. S nápadom sa zverila Dominike, ktorá pridala biznis rozmer. V USA žije takmer 40 miliónov írskych Američanov, ktorí sú za utužovanie svojej identity ochotní platiť. Každoročne sa zároveň zorganizuje zhruba 330-tisíc írsko-amerických pohrebov. Original Irish Dirt mali registrovanú do mesiaca.

Od nápadu po profitabilný produkt za 10 mesiacov

Nápad prišiel na začiatku tohto roka, dnes sa ich produkty predávajú na dvoch kontinentoch. Po mesiacoch prieskumu podnikateľky vytvorili 2 osobitné značky, s rozdielnymi produktami a identitami pre rôzne odvetvia a cieľové skupiny. S osobitnou možnosťou expanzie aj exitu.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: Original Irish Dirt gift & Handful of Home Ceremonial Canister packaging

 

Original Irish Dirt – A Handful of Pure Irish Luck je malý darčekový produkt so širokým pozicioningom. Kombinácia írskej tradície rozsypať hlinu na znak úcty k írkskej príslušnosti a vďaky pri udalostiach ako narodenie, svadba, narodeniny a podobne, a komerčného konceptu írskeho šťastia.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: Original Irish Dirt - A Handful of Pure Irish Luck gift ready for delivery

Druhý produkt je Handful of Home Ceremonial Canister a taglinom Honouring Irish Roots pre americký trh pohrebníctva. Pri známej kresťanskej tradícii ich írska hlina nahradí americkú na znak úcty k írskym koreňom. Značku launchovali na nedávnej najväčšej svetovej výstave pohrebníctva v Bostone v Spojených štátoch amerických.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: Handful of Home Ceremonial Canister launch at 2017 NFDA Convention & Expo

„Prijatie odvetvia v Bostone nás absolútne šokovalo. Keď sme za prvé dve hodiny výstavy predali kanistre za vyše 8-tisíc dolárov, vedeli sme, že bude dobre,“ popisuje svoje pocity Dominika. „Videli sme ľudí s tečúcimi slzami vo chvíli, keď sa dotýkali írskej zeme po prvýkrát v živote. Počúvali sme príbehy o tom, ako v minulosti pašovali vrecká zeme z Írska do Spojených štátov amerických pre pohreby svojich príbuzných. Títo ľudia vedia, čo znamená identita a korene,” dopĺňa Aifric O Byrne.

Bez skúseností to nejde

Original Irish Dirt má dnes 2 pobočky – v Dubline a v Bostone, partnerských dodávateľov hliny, obalov, distribútora v USA, pokryté všetky detaily výroby, operations, logistiku, identitu vytvorenú top írskou agentúrou, prepracovaný strategický marketing, spolupracuje s TOP hráčmi v odvetví v Spojených štátoch amerických, má podpísané kontrakty, predáva cez niekoľko predajných kanálov. Pre ďalší rast dnes firma hľadá investora, ktorý by podporil rýchlejšiu expanziu na ďalšie trhy.

Zobraziť celú galériu (10)
zdroj: Founders Aifric O Byrne and Dominika Hyriakova

„Veríme, že je absolútna priama úmera medzi naším pokrokom, skúsenosťami a nadšením,“ hovorí Aifric, ktorá je vyštudovaná advokátka. S Dominikou ich spája dlhodobá skúsenosť práce v korporácii, aj zo sveta startupov. Kým Aifric pracovala ako právnička pre KPMG, Dominika manažovala sales a marketing pre značky ako Gillette alebo Pampers v Procter & Gamble. Spoločne založili technologickú platformu pre hodnotenie biznis eventov, konzultovali viacero startupov. „Od začiatku je nám jasné, že ak má byť Original Irish Dirt úspech, musíme robiť veci vo veľkom, profesionálne a efektívne,“ tvrdia spoločne.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech