IKEA zhrnula rok 2017: Čistý zisk niekoľko miliárd eur, no zaujímavostí je viacero

  • IKEA zverejnila všetky zaujímavé čísla z roku 2017
  • Pochválila sa viac ako 330 predajňami v 29 krajinách, 49,2 % ženami vo vedení aj čistým ziskom, ktorý tvorí 2,5 miliardy eur
  • Najväčší podiel obchodných domov sa nachádza v Európe, na druhom mieste je Amerika
DPMQZYWW0AA-GUu
Twitter
  • IKEA zverejnila všetky zaujímavé čísla z roku 2017
  • Pochválila sa viac ako 330 predajňami v 29 krajinách, 49,2 % ženami vo vedení aj čistým ziskom, ktorý tvorí 2,5 miliardy eur
  • Najväčší podiel obchodných domov sa nachádza v Európe, na druhom mieste je Amerika

Snáď najznámejší obchodný dom s nábytkom vo svete, IKEA, na začiatku nového roka bilancovala. Pre svojich fanúšikov si pripravila prehľadnú grafiku zhrňujúcu to, čo sa jej podarilo za posledný rok dosiahnuť. A o tom, že toho nebolo málo, svedčia všetky tie tisíce, miliardy aj percentá. Tak poďme na to.

IKEA GOUP sa pochválila celkovým počtom 355 obchodných domov po celom svete. Najviac sa ich nachádza v Európe, odkiaľ spoločnosť pochádza, až 242, potom nasleduje Severná Amerika s 56 prevádzkami a na schvoste je Ázia, Rusko a Austrália. Celkovo spoločnosť pôsobí v 29 krajinách a má 24 výdajných miest, 43 nákupných centier, 31 distribučných centier a takmer tri desiatky zákazníckych centier v 13 krajinách.


Celkovo sa o starostlivosť takmer 1,3 miliárd zákazníkov v obchodných domoch a nákupných centrách stará 149 000 zamestnancov. Tí majú na starosti sortiment produktov o množstve 9500 kusov a na predaji minulý rok IKEA zarobila celkovo 2,5 miliardy.

Severská spoločnosť ide svojej konkurencii v mnohých veciach príkladom a nezabudla to zahrnúť ani do svojich najnovších štatistík. Medzi zaujímavé čísla patrí napríklad 49,2 % žien na vedúcich pozíciách, 100 % bavlny použitej vo výrobkoch z trvalo udržateľných zdrojov, 85 miliónov predaných LED žiaroviek a aj 5 trhov, ktoré dnes ponúkajú zákazníkom solárne systémy.

Tento rok sa IKEA chystá na Václavskom námestí v Prahe otvoriť svoj prvý pop-up store v Českej republike. Nebude to žiadna klasická a veľká krabicová budova, ale priestory si na svoj projekt prenajme na dvoch poschodiach bývalej budovy Českej sporiteľne. Nad ňou bude sídliť luxusný hotel. Nový formát predajne má byť miestom, kde sa budú zákazníci inšpirovať materiálmi spoločnosti a budú si môcť navrhnúť svoje vlastné bývanie z produktov IKEA do detailov vďaka plánovaciemu štúdiu.

Nebude však chýbať ani kaviareň a priestor na workshopy. Do nového štúdia má byť investované v prepočte približne 590 000 eur, informovali o tom české Hospodářské noviny. To, či sa podobného projektu dočkáme aj na Slovensku a na čo sa u nás od IKEI môžeme v najbližšom období tešiť, sme sa opýtali Zuzany Blažečkovej Janove, ktorá hovorí: „Momentálne nemôžeme potvrdiť výstavbu žiadneho obchodného domu na konkrétnom mieste. Stále však máme záujem rozvíjať naše podnikateľské aktivity na Slovensku. Našich zamestnancov, zákazníkov i verejnosť sa snažíme pravidelne informovať o našich aktivitách prostredníctvom rôznych komunikačných kanálov. V roku 2018 sa chceme zamerať najmä na skvalitňovanie nákupnej skúsenosti našich zákazníkov v rámci všetkých kanálov, prostredníctvom ktorých ponúkame náš tovar a služby.“

Zdroj: IKEA, ihned.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK