Inšpirujme sa Fínmi: Toto je 8 vecí, vďaka ktorým sú najšťastnejším národom na svete

  • Tohtoročnému rebríčku národov podľa indexu šťastia kraľovali Fíni
  • Moja nedávna návšteva Fínska ukázala, že sú skutočne oveľa spokojnejší než Slováci
  • Všimla som si niekoľko vecí, ktoré za tým stoja a môžu byť pre nás inšpiráciou
fin2
unsplash.com
  • Tohtoročnému rebríčku národov podľa indexu šťastia kraľovali Fíni
  • Moja nedávna návšteva Fínska ukázala, že sú skutočne oveľa spokojnejší než Slováci
  • Všimla som si niekoľko vecí, ktoré za tým stoja a môžu byť pre nás inšpiráciou

Stačí sa na chvíľu prejsť po uliciach Helsínk a človek hneď nadobudne dojem, že tamojší obyvatelia sú neskutočne vyrovnaní a pokojní. Napriek tomu, že ide o hlavné mesto, ruch je tu oveľa menší ako v Bratislave, nikto sa toľko neponáhľa, nikto nie je nevrlý a nepríjemný. Napriek tomu, že Fíni, podobne ako ostatné severské národy, nepatria k najtemperamentnejším ľuďom a teda neprejavujú svoje pocity či veselosť tak energicky, ide z nich veľmi pozitívna energia.

Počas mojej nedávnej návštevy tejto čarovnej krajiny sa mi tak potvrdilo, že Fíni zrejme získali titul najšťastnejšieho národa zaslúžene. Za svoju spokojnosť určite vďačia aj týmto veciam:

Káva 

Ak si milovník kávy ako ja, Fínsko bude pre teba rajom na zemi. Títo severania totiž pijú kávu kedykoľvek a kdekoľvek a nie je prekvapením, že jej podľa prieskumov vypijú najviac na svete. Vďaka tomu tu nájdeš štýlovo zariadené kaviarne s kvalitnou kávou na každom rohu a chutnú šálku kávy zoženieš aj na ktorejkoľvek autobusovej stanici. Samozrejme sú tu v kurze aj kaviarne tzv. „tretej vlny“ s výberovou kávou, Fíni však pred espressom preferujú najmä filtrovanú kávu. Obľubujú aj svetlé praženie, preto tu naozaj nenarazíš na prepálenú čiernu vodu ako v mnohých slovenských kaviarňach. Ak ťa robí káva šťastnejším, prečo si jej nedopriať dostatok?

Sladkosti

Čo si budeme hovoriť, ku káve vždy padne vhod aj niečo sladké. V tomto sú Fíni opäť preborníci, pretože spolu s ostatnými severskými národmi zjedia ročne asi toľko sladkostí, čo zvyšok sveta dokopy. Na počítanie kalórií tu môžeš rovno zabudnúť, tento národ je jednoducho presvedčený, že aj pri zdravom životnom štýle si treba život dostatočne osladiť. Medzi ich obľúbené patria škoricovo-kardamónové slimáky zvané korvapuusti, plnené sladké žemle laskiaispulla, šišky či cukríky, ktoré tu majú v supermarketoch vyhradené celé regály a sú na váhu podobne ako v Ikei. Samostatnou kapitolou sú tie pelendrekové. Najtradičnejšie sú salmiakki, ktoré sú slané a naozaj nezachutia každému.

Príroda 

Nenadarmo sa Fínsko nazýva aj krajinou tisícich jazier. Je ich tu viac ako 180-tisíc a mnohé Slovákovi viac pripomínajú more ako jazero. Nech sa pozrieš kamkoľvek, vždy nájdeš nejaké to järvi, teda jazero. Spolu s všadeprítomnými lesmi a s morom sú dôvodom, prečo je tento národ odjakživa spätý s prírodou. Dokonca aj fínske priezviská majú zvyčajne vo fínčine nejaký prírodný význam. V tejto krajine si svoje životné prostredie vážia. V lesoch majú zvyčajne upravené ohniská s drevom aj odpadkovými košmi a nikto sa neodváži zahodiť obal z jedla na zem. Svoj odpad poctivo recyklujú a v efektivite im pomáha aj to, že ľudia napríklad za recyklovanie plechoviek dostávajú späť peniaze. Ak chceme aj my krásnu a čistú prírodu, mali by sme si brať príklad.

Aktivita

Fíni trávia v prírode veľa času a sú preto veľmi aktívni, dokonca aj v dôchodkovom veku. Kým naši dôchodcovia si často krátia čas pri telenovele či krížovke, oni celú zimu bežkujú po lesoch aj jazerách a v lete v nich plávajú či okolo nich bicyklujú. Za popularitou tohto športu stojí aj veľmi rozvinutá sieť cyklotrás. Cyklistika je tu neporovnateľne bezpečnejšia ako u nás.

Nielenže vyhradené cyklochodníky sú naozaj všade, ale aj vodiči áut sú veľmi ohľaduplní a opatrní, keď vidia cyklistu či chodca. Namiesto arogancie a ľahostajnosti vtedy radšej spomalia alebo zastavia 10 metrov pred ním a počkajú, kým bezpečne prejde. Pre Slováka je to absolútne nepochopiteľné, takže sa ti môže stať, že zostaneš ako ja stáť a pozerať na šoféra ako teľa.

Sauna 

Tento bod pre teba určite nie je prekvapením, no bola by škoda ho opomenúť. Sauna je pre Fínov niečo ako náboženstvo, saunujú sa po celý rok a pokojne niekoľkokrát do týždňa. Je úplne bežné mať tu saunu doma v byte či dome. Existuje tu tiež množstvo „tradičných sáun“, kde sa ľudia saunujú hromadne a má to oveľa väčšie čaro. Tieto staré sauny sú veľmi jednoduché a majú ďaleko od wellness centier, aké poznáme na Slovensku.

Zvyčajne sú umiestnené pri jazere, v ktorom sa po dôkladnom zohriatí Fíni kúpu. Robia to aj počas najtvrdšej zimy, pokojne v -20 stupňoch Celzia, kedy je jazero zamrznuté. Nechápala som, kým som si to neskúsila vo vode s teplotou 1 stupeň Celzia a vieš čo? Je to úžasné! Slováci by sa rozhodne mali otužovať viac.

Hudba

Jedným z dôvodov fínskej vyrovnanosti a šťastia je podľa mňa aj hudba. Niežeby sme ju na Slovensku nepočúvali, no títo severania sú oveľa väčší fajnšmekri. Obľúbený je tu nielen známy fínsky metal či rock, ale idú si aj kvalitný pop a veľmi populárna je tu klasická hudba. To, že Fíni naozaj žijú hudbou, spoznáš veľmi jednoducho. Stačí sa pozrieť na ulici okolo seba a zistíš, že priemerne každý druhý človek má na hlave slúchadlá, no nie tie štupľové, ale takzvané „over head“. Dokonca im v ich nosení nebráni ani fakt, že idú po ulici s kamošmi. Namiesto rozprávania si jednoducho každý počúva to svoje. Niekedy je fajn byť vo svojej vlastnej ulite a spraviť si náladu hudbou.

Komunikácia

Napriek tomu to neznamená, že sa spolu nerozprávajú. Naopak, komunikujú radi, len nie s takou prehnanosťou a energickosťou, ako napríklad Španieli, ktorých je vždy plný autobus či podnik. Fíni radi trávia čas s blízkymi pri káve či dobrom jedle, v saune aj v prírode. Pri komunikácii s neznámymi ľuďmi môžu byť trochu zdržanliví a plachí, no na druhej strane im nerobí problém pomôcť cudzincovi.

Kým na Slovensku vie staršia generácia (česť výnimkám) po anglicky maximálne „hello“ a „thank you“, väčšine Fínov nerobí problém plynulo konverzovať v cudzom jazyku a porozprávaš sa tu aj s dôchodcom. Je fajn nebáť sa otvoriť ústa, keď stretneš cudzinca a byť sebavedomý konverzovať s kýmkoľvek.

Školstvo 

S výbornou angličtinou tohto národa samozrejme súvisí ich pokročilý školský systém, ktorý je inšpiráciou pre celý svet a dlhodobo je považovaný za jeden z najlepších na svete. Superlatívy ich školstva sa azčínajú tým, že je pre všetkých zadarmo, a to vrátane učebných pomôcok, dopravy a dokonca aj jedla, za ktoré žiaci v školách neplatia. Na strednú školu tu neexistujú prijímačky a žiaci si môžu vybrať slobodne podľa toho, čo chcú robiť.

S výškou je to už trochu ťažšie, no kto sa na ňu dostane, dostáva peniaze od štátu. Neexistuje tu biflenie a nezmyselné skúšky, ako u nás. Vzdelávanie funguje na spolupráci, kladie sa dôraz na využitie v praxi, učebnice sú excelentné a status učiteľa je veľmi cenený. Žiaci tu do školy chodia jednoducho radi.

To je len zopár dôvodov, ktoré robia z Fínska dobrú krajinu pre život a z Fínov naozaj spokojných ľudí. Trošku inšpirácie si od nich môže zobrať každý.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech