Je jazdenie na koni šport len pre bohatých?

  • Kôň nemusí byť drahý, uživiť ho je ťažšie
  • Vyžije Slovák a kôň z priemerného platu?
  • Môže si priemerný Slovák dovoliť iný snobský šport?
equine-pride-pixabay
  • Kôň nemusí byť drahý, uživiť ho je ťažšie
  • Vyžije Slovák a kôň z priemerného platu?
  • Môže si priemerný Slovák dovoliť iný snobský šport?

Kedysi mali všetci koňa a len bohatí auto, dnes majú všetci auto a len bohatí koňa – hovorí sa. Ale je to naozaj tak? V skutočnosti ide len o to, na čo míňate peniaze.

Cena za koňa

Suma, za ktorú sa dá kúpiť kôň nie je konečná, väčšinou je to len malé vstupné pre spoločný život. Cena závisí od plemena, pôvodu, výkonu a potenciálu, zdravotného stavu či pomerov v danej krajine. Koňa môžete kúpiť za milióny, státisíce ale aj pár stoviek či dostať ho do daru. Kôň teda môže stáť rovnako ako napríklad pes.

Cena stajní

V cenách ustajnenia sú tiež výrazné rozdiely. Boxové ustajnenie aktuálne stojí v bratislavských areáloch od 260EUR do 400EUR/mesačne. Oproti tomu pastvinové ustajnenie, kde sú kone väčšinou celý deň vonku, stojí cca od 120EUR do 200EUR/mesačne.

Príslušenstvo

Najzákladnejšou výbavou je sedlo priemerne – 1000EUR, uzda priemerne – 40EUR, veci na čistenie – dokopy cca 50EUR, pamlsky, mrkvičky, jabĺčka – cca 10EUR/mesačne a napokon benzín alebo hromadná doprava  – 50EUR/mesačne. Každých šesť týždňov treba otrúhať kopytá – cca 20EUR, podkovy – cca 50EUR.

Veterinár

Veterinár je drahý. Koňa treba pravidelne (cca raz do roka) očkovať (cca 30EUR) a 2-3 razy do roka odčerviť (cca 15EUR za jedenkrát). Potom je to individuálne – choroby a zranenia sú rôzne a od toho závisí aj cena za ošetrenie. Už len za cestu si veterinár vypýta okolo 20EUR. Napríklad lieky na kašlík alebo kolika so šťastným koncom môžu stáť 200EUR a viac. Ak má kôň velmi vážny problém (napr. silná kolika) a treba operáciu, cena sa pohybuje od 3 000 EUR vyššie a je to bez záruky, že to zviera prežije. Medzitým je široká škála chorôb. Niekedy koňom treba pomoc zubára, ten si vypýta okolo 70 EUR.

Sumár

Chov koňa môže stáť rôzne sumy. Ak skúsime vypočítať  lacnejší priemer, vychádza to 3000EUR za základ (kôň, sedlo, uzda, čistenie). Ročné náklady na ustajnenie a ostatné veci – 3966EUR/ročne = 330EUR/mesačne s najlacnejším boxovým ustajnením bez vážnych zdravotných problémov alebo 2286EUR = 190EUR/mesačne – s najlacnejším pastvinovým ustajnením bez zdravotných problémov.

Môže koňa uživiť aj priemerne zarábajúci Slovák?

Priemerná mzda Slovákov v roku 2018 je odhadovaná na 998 EUR. Na Slovensku sa pod pojmom priemerná mzda rozumie aritmetický priemer všetkých miezd na Slovensku. Preto väčšinou platí pravidlo, že 70 % ľudí zarobí menej ako je priemerná mzda v národnom hospodárstve. Ak človek žije sám, musí platiť nájom a všetky účty platí sám, pri plate 760 EUR by na koňa nemal. Domácnosť, kde pracujú aspoň dvaja ľudia, by sa už kôň dal zaplatiť.

Vyššie spomínaný výpočet platí pre najlacnejšiu variantu. Pravda je, že vrcholový jazdecký šport môžu robiť len veľmi bohatí ľudia. Tam sa tisícky len tak „rozsýpajú“.

Priemerný Slovák však nepotrebuje vlastniť koňa, aby mohol jazdiť. Priemerná hodina jazdy stoji 15-20EUR. Čo je veľmi podobné ako pri poplatkoch za iné športy.

Dá sa pri koňoch zbohatnúť?

Bežný Slovák pri koňoch nezarobí. Vo vrcholových súťžiach sa dajú vyhrať veľké peniaze, ale na druhej strane, sú tam aj veľké náklady, takže sa to viac menej iba vykryje. Kto vie, môže si prilepšiť chovom a následným predajom športových/plemenných koní. Je to ale pomere rizikový biznis, pretože kone sa nepredávajú ako rožky a dobrých kupcov je málo.

Koľko stoja iné „snobské“ športy?

Tenis

Musíte platiť prenájom kurtov, trénera, členské, lopty, iné pomôcky, poprípade štartovné na trunajoch. Tenis je v zime drahší ako v lete, kvôli priestorom. Hodina tréningu stojí cca od 15 EUR do 25 EUR, pri hromadných tréningoch je to menej, ale aj tréner sa žiakom menej venuje.

Keby ste chceli hrať rekreačne a aspoň 2x do týžňa, vychádza to na 200 EUR mesačne len za tréning. Najnižšia trieda značkových rakiet sa začína pri 100 eurách a už to len rastie. Loptičky nie sú drahé, ale radi sa strácajú a jedno balenie stojí od 5 do 10 EUR.

Golf

Kvalitnejšia golfová sada stojí od 500EUR. Samozrejme, golfisti by vedeli rozprávať o tom, aká je to veda okolo golfových palíc. Prenájom golfového ihriska napr. s 18 jamkami stojí od 25-30 € na deň. Niektoré kluby ale ponúkajú ročné permanentky, ktoré sa pohybujú od 400EUR na lepšom golfovom ihrisku. Mečasne to je 33 EUR.

Akýkoľvek vrcholový šport je drahý. Ale kôň je živý tvor a práve kvôli chorobám cena na starostlivosť stúpa. Kone však nemajú len bohatí ako sme to vypočítali. V praxi platí, že kone majú tí, ktorí ich milujú a nejako to už zaplatia.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech