Jedna z najväčších revolúcií stavebníctva je na obzore a kompletne zmení to, ako tento priemysel vnímame

  • Technologické novinky vládnu svetu, stavebníctvo nevynímajúc
  • Najnovším trendom sa stáva tzv. building information model, ktorý uľahčuje prácu všetkým, ktorí sa na stavbe podieľajú
  • Aj na Slovensku máme v tomto odbore priekopníkov
ricardo-gomez-angel-466758-unsplash
Unsplash
  • Technologické novinky vládnu svetu, stavebníctvo nevynímajúc
  • Najnovším trendom sa stáva tzv. building information model, ktorý uľahčuje prácu všetkým, ktorí sa na stavbe podieľajú
  • Aj na Slovensku máme v tomto odbore priekopníkov

Stretol si sa už niekedy so skratkou BIM? Podľa odborníkov spojenie týchto troch písmen v sebe ukrýva budúcnosť stavebného priemyslu. V skutočnosti pojem znamená „building information model“, a teda revolučný spôsob pri príprave, výstavbe a následnej správe budovy.

Všetko pekne pokope

Predstav si, že remeselník, ktorý má na starosti kopanie základov tvojho budúceho vysnívaného domu netuší, aké majú byť hlboké, alebo že dizajnér, ktorý práve stojí v obchode s nábytkom nevie, aký rozmer má stena, ktorej potrebuje prispôsobiť rozmernú skriňu. To všetko vďaka sa dnes dá vďaka modernému, inteligentnému modelu zistiť z jedného jediného, uceleného projektu, ktorý v sebe ukrýva zakreslené všetky rozvody, priečky a aj údaje o statike.

Na Slovensku stále v plienkach

Hoci k nám na Slovensko už tieto nové technológie zavítali, venuje sa im zatiaľ len málo firiem. Je to napríklad aj ACREA alebo CAD EXPERT, ktorých príbehy si mohol spoznať vďaka nášmu videu zo série Nič nie je nemožné, ktorý sme ti priniesli len nedávno v spolupráci s Telekomom.

Ing. arch. Michal Pasiar, spoluzakladateľ spoločnosti ACREA o zaradení informačného modelovania medzi svoje aktivity prezradil: „Kvalita projektovej dokumentácie je dnes niekde dole a my sme sa snažili nájsť nástroj, ktorým by sa nám podarilo eliminovať jej chybovosť. Sami sme chceli nájsť nejakú pridanú hodnotu. Povedali sme si teda, že nápaditosť a kreativita, to je pre architektov samozrejmé, ale plus chceme ponúknuť dokonalý projekt.“

Pri príprave projektu teda už nepadne veta „pri stavbe sa to vyrieši“, pretože BIM v súčasnosti majú architekti spolu so všetkými ďalšími profesiami plne pod kontrolou. „Začali sme tvoriť Matrix a to nás neskutočne baví a zaujíma,“ dopĺňa M. Pasiar, ktorý okrem práce na projektoch zároveň zastáva v združení BIM asociácia Slovensko pozíciu prezidenta, a to už od jej vzniku v januári 2013. Asociácia si dala za cieľ systematicky podporovať implementácie BIM na Slovensku, podporovať vytvorenia podmienok pre tvorbu legislatívneho a normového rámca podporujúceho efektívnu prácu a transparentné narábanie s financiami primárne v oblasti stavebníctva.

Predaj a podporu softvéru na projektovanie v BIM sa na Slovensku venuje spomínaná spoločnosť CAD EXPERT, ktorá školí k práci v najnovších systémoch odborníkov po celom Slovensku. Jej CEO, prezradil, že novým systémom vyrastá napríklad najočakávanejšia stavba nášho hlavného mesta, autobusová stanica Nivy, rezidenčný projekt zvaný Nido.

Podľa Forbes.cz Európska únia predpokladá, že systém zdieľaných dokumentov medzi investorom, statikom či architektom môže do roku 2025 ročne znížiť náklady na výstavbu o 13 – 21 % a prevádzkové náklady o 10 – 17 %.

Zaujímavým príkladom fungovania BIM systému v súčasnosti môže byť zrútený most v Janove. Keby informačný model obsahoval všetky údaje o stavbe a jej údržbe počas rokov, je možné, že by vopred o blížiacom sa nebezpečenstve s presnosťou informoval.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá