Kampaň v Bratislave „Do práce na bicykli“ je späť a rozhodne by si sa mal do nej zapojiť

  • Aj tento rok sa množstvo slovenských miest na čele s Bratislavou zapojí do kampane Do práce na bicykli
  • Minulý ročník priniesol rekordné čísla a po prvýkrát sa doň zapojili aj stredné a vysoké školy
  • Na začiatku apríla bolo do kampane zaregistrovaných už 60 samospráv
jack-alexander-142193-unsplash
unsplash.com
  • Aj tento rok sa množstvo slovenských miest na čele s Bratislavou zapojí do kampane Do práce na bicykli
  • Minulý ročník priniesol rekordné čísla a po prvýkrát sa doň zapojili aj stredné a vysoké školy
  • Na začiatku apríla bolo do kampane zaregistrovaných už 60 samospráv

Ministerstvo dopravy a výstavby SR spolu s Národným cyklokoordinátorom Petrom Klučkom vyhlásilo piaty ročník kampane, ktorej cieľom je podpora rozvoja udržateľnej mestskej mobility s dôrazom na cyklodopravu. Súťaž Do práce na bicykli chce poukázať na atraktivitu dochádzania do práce pešo, na bicykli alebo prostredníctvom mestskej hromadnej dopravy. Minulý ročník zaznamenal rekordný počet prihlásených a tento rok sú očakávania opäť vysoké.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: dopracenabicykli.eu

Minulý rok sa do tejto celoslovenskej akcie zapojilo viac než 8 500 obyvateľov zo 74 samospráv a podarilo sa im spolu prejsť viac ako milión kilometrov. Len v našom hlavnom meste, kde je už tradične dochádzaniu do práce na bicykli naklonené veľké množstvo obyvateľov, to bolo v roku 2017 rekordných 776 tímov a tí spolu najazdili viac ako 376-tisíc kilometrov.

Aj tento rok sa Bratislava už stihla zapojiť. Primátor mesta, Ivo Nesrovnal povedal: „Je nepredstaviteľné, aby sme sa do tejto obľúbenej kampane nezapojili, pretože najviac cyklistov je každoročne práve v Bratislave. Budem preto rád, keď sa aj tento rok prihlási aspoň toľko cyklistov čo minulý rok a spolu spravíme pre seba a Bratislavu niečo pozitívne.

Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek taktiež vidí zhusťujúcu sa dopravu ako problém a z iniciatívy sa teší„Vo väčšine slovenských miest narastá individuálna automobilová doprava, ktorá má nepriaznivý vplyv na životné prostredie. Snažíme sa podporovať aktivity, ktoré prispejú k tomu, aby obyvatelia vymenili auto za bicykel. Teší ma, že viacero primátorov a starostov chápe cyklodopravu ako jedno z lacnejších a najmä ekologickejších riešení problémov s dopravou v rámci miest a obcí.“ 

Už druhý rok sa do projektu môžu zapojiť aj stredné a vysoké školy a je tu aj novinka. Je ňou mobilná aplikácia, ktorá pomocou nového spôsobu zaznamenávania jázd eviduje množstvo kilometrov, ktoré súťažiaci prejde. Zaznamená však aj omnoho dôležitejšie údaje:

„Pretože aj dáta o ich cestách do práce pomôžu vytvoriť komplexný prehľad najvyťaženejších prepravných trás v registrovaných mestách, vďaka ktorému budú môcť samosprávy plánovať nielen výstavbu cyklotrás, ale napríklad aj opravy chodníkov pre peších alebo posilnenie liniek verejnej dopravy,“ povedala Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica, ktorá je národným koordinátorom kampane.

 

O tom, že aj tento rok nabrala súťaž rýchly spád svedčí aj fakt, že už ku 4. aprílu bolo prihlásených viac ako 60 slovenských samospráv. Okrem dobrého pocitu z toho, že robíš niečo pre svoje zdravie a že šetríš životné prostredie, je tu tradične aj motivácia v podobe skvelých výhier. Rozdávať sa budú cyklostojany, cyklopumpy, samotné bicykle, rekreačné pobyty a tak ďalej. Zapojiť sa určite oplatí.

Registrovať sa môžeš priamo TU.

Zdroj: bratislava.sk, dopracenabicykli.eu, nechajmeautodoma.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá