Katarína Kunak: „Bez expatov by domáci nemali také pohodlné a lacné služby“

  • Katka žije v SAE už 10 rokov so svojím manželom z Iraku.
  • Precestovala aj rôzne ázijské krajiny, začala už aj so svojím blogom.
katka kunak coll
archív KK
  • Katka žije v SAE už 10 rokov so svojím manželom z Iraku.
  • Precestovala aj rôzne ázijské krajiny, začala už aj so svojím blogom.

Ahoj Katka, prezraď nám na začiatok, v akej časti sveta sa práve nachádzaš? 

Nachádzam sa momentálne v Nemecku. Predvčerom som bola na Slovensku, kde som oslavovala s rodinou Vianoce, ale hneď po novom roku letím opäť domov do Dubaja.

Vieme o tebe, že si vášnivá cestovatelka. Povieš nám o sebe niečo viac, napríklad čím sa živíš?

Pracujem ako organizačný plánovač pre zahraničnú firmu v Dubaji, ktorá má výrobu na Slovensku. Je to bežná kancelárska práca. Nie som veľmi sedavý typ človeka, preto sa snažím každý voľný víkend alebo cez štátne sviatky niekam vybehnúť von a spoznávať nové kúty sveta.

Už niekoľko rokov nežiješ na Slovensku. Kde je dnes tvoj domov a prečo si sa rozhodla odísť? 

V Spojených arabských emirátoch žijem už 10 rokov, prišla som do tohto kraja za priateľom (teraz už manželom) a veľmi sa nám tu obom zapáčilo. Môj manžel pochádza z Iraku. Preto bolo pre nás jednoduchšie prísť do Dubaja ako na Slovensko. Pre oboch to bola nová krajina, kde sa stretávajú obe naše kultúry. Je tu teplo, more, milí ľudia. Dubaj je mesto, ktoré nikdy nespí.

Plánuješ sa niekedy na Slovensku vrátiť natrvalo?

Neviem, či a kedy sa vrátim na Slovensko, zatiaľ to nechám na osud. Veľmi by ma však motivovalo a potešilo, ak by sa naši slovenskí politici niečomu priučili od tých emirátskych, ktorí riadia svoju krajinu prospešne. Výsledky je vidieť na číslach. Progresívny vývoj je cestou. Svojim občanom poskytujú veľké úľavy a výhody. Slovensko a Slovákov samotných mám veľmi rada. Je nás tu v Dubaji čoraz viac, preto sa tu vyvinula aj taká menšia česko-slovenská Facebook komunita, ktorá ma cez 2 000 členov.

Aké výhody poskytuje štát svojim ľuďom?

Napríklad v Emirátoch – novomanželia (pôvodom SAE) dostanú zadarmo pozemok, aby si mohli postaviť dom. Neplatia vodu, elektrinu ani plyn. Dostávajú tiež príspevky na deti na jedno dieťa v sume 1 500 aed (380 eur).

Tvoj manžel je moslim a ty si katolík. Aký je život v Emirátoch, najmä pre ženu, ktorá to má v moslimských krajinách všeobecne ťažšie? 

Pre mňa život v Emirátoch je oveľa jednoduchší ako v Európe. Mám tu ako žena veľa voľnosti, obliekam sa ako chcem, samozrejme v rámci rešpektovania domácej kultúry, chodím a cestujem kam chcem a podľa mojej skúsenosti sú tu muži oveľa väčší gentlemani.

 

Čo to v praxi znamená?

Napríklad pri šoférovaní alebo prechádzaní cez prechod mi dávajú vždy prednosť alebo mi podržia dvere. V mestskej hromadnej doprave (metro, autobusy) a v rôznych vládnych inštitúciách máme my ženy separátne oddelenia s jednoduchším prístupom a rýchlejším vybavením. Je predsa oveľa lepšie ak sa netlačíme v metre s ostatnými cestujúcimi alebo si vybavíme úradne povinnosti rýchlejšie ako muži.

Aha, takže aj vládou povolená diskriminácia.

Skôr by som povedala, že sú tu viac diskriminovaní muži a to hlavne tí z nižších spoločenských vrstiev. Bary a reštaurácie v Dubaji taktiež ponúkajú ženám niečo naviac. V rámci ponuky “Ladies Night” dostaneme 2-3 alkoholické nápoje úplne zdarma, kde si muži musia zaplatiť plnú sumu.

Ako vnímaš ty Arabov?

Mala som tú česť spoznať niekoľko rodín z Iraku, Jordánska, Lebanonu a samozrejme zo samotných Emirátov. Spoznala som ich komunitu, tradície, jedlo, históriu, ich pohľad na svet aj ich súčasnú politickú a sociálnu situáciu.

Arabi ako aj Turci majú zaužívanú tradíciu, kde je hosť považovaný za viac rešpektovanú osobu ako napr. člen rodiny a dostáva sa mu náležitej úcty, a to v podaní honosného pohostenia. Aj keď som sa stala členkou arabskej rodiny, stále mám u rodinných príslušníkov toto privilégium. Rodina je v arabskej aj moslimskej kultúre na prvom mieste.  Rodinní príslušníci ostávajú v úzkom spoločenskom vzťahu a stále sa navštevujú. Môj manžel veľmi rád a dobre varí. Túto úlohu prenechávam vždy jemu. Dokonca mi pomáha s upratovaním a žehlí si sám košele. Je to naozaj len o tom ako kto doma vyrastal, a nie z akej krajiny pochádza alebo akého je vierovyznania.

Emiráty sú krajinou, v ktorej dnes žije viac prisťahovalcov a turistov ako domácich. Ako miestni vnímajú tento paradox? Nevnímajú turistov negatívne?

To je pravda. Momentálne žije v Dubaji viac ako 80% prisťahovalcov a 50% z nich pochádza z juhovýchodnej Ázie (India, Pakistan, Bangladéž a Filipíny). Bez expatov by ale domáci nemali také pohodlné a lacné služby ako majú. Expati sú zamestnaní prevažne v privátnych (zahraničných) firmách a domáci na štátnych úradoch.

Štátne úrady majú výhody nielen v tom, že pracujú iba od 7.30am do 2.30pm, ale majú aj viac štátnych sviatkov. Expatov, ani turistov ľudia nevnímajú negatívne, práveže je tomu naopak. Majú z nich veľký úžitok, a to si veľmi dobre uvedomujú. Boja sa však, že veľký vplyv západných expatov ovplyvní ich zvyky a tradície, a to sa niektorým páči už menej. Napríklad Dubaj nemá veľa ropy. Abu Dhabi je na tom oveľa lepšie s ropnými zásobami. Preto sa Dubajská vláda viac snaží zveľadiť svoj Emirát tak, aby bol atraktívny pre každého.

Aké základné pravidlá by mal turista dodržiavať, aby sa vyhol problémom?

Turisti by si mali hlavne uvedomiť, že aj keď je Dubaj veľmi vyspelá a moderná krajina a ľudia môžu chodiť oblečení ako chcú, jesť a piť, čo chcú (predáva sa tu aj alkohol aj bravčové mäso) a vyznávať, čo chcú ( je tu niekoľko kostolov a hinduistických chrámov). Turisti by mali rešpektovať túto domácu kultúru a nechodiť oblečení príliš vyzývavo, piť alkohol alebo sa vášnivo bozkávať na verejnosti. Myslím si, že pre rozumného turistu nie je problém takéto zvyklosti dodržiavať. Domáci sú zdvorilí a veľmi tolerantný národ a radi ti pomôžu, ak si v núdzi. Na druhej strane sú dosť agresívni na cestách. Veľké nadupané auto predsa nemôže ísť pomaly. :)

Je pravda, že v arabských krajinách nemajú radi priamy očný kontakt, a ak sa žena pozrie takto na muža, chápe sa to ako prejav sexuálneho záujmu?

Haha, tak to počujem prvýkrát. Ženy aj muži si pozerajú vzájomne do očí pri bežnej konverzácii. Niečo takéto je možno zaužívané niekde v odľahlých dedinách. Zatiaľ som sa ale s niečím podobným nestretla ani pri svojich cestách na blízkom východe.

Stala sa ti niekedy nejaká nepríjemnosť či trapas vyplývajúci z kultúrnych rozdielov?

Väčšinou je to hlavne pri prvom stretnutí, kedy sa napríklad ženám nepodáva ruka. Nie žeby považovali ženu za menejcennú, ale niektoré ženy sa neradi dotýkajú cudzích mužov.

Za tých niekoľko rokov si stihla precestovať aj kus sveta, najmä z Ázie a Afriky. Ktoré miesta v tebe zanechali najsilnejšie dojmy a prečo?

Najväčší zážitok pre mňa bola cesta do Pakistanu na základný tábor Nanga Parbat zo strany nazývanej Fairy Meadows (4300 mnm). Veľa ľudí ma odrádzalo, pretože stále považujú Pakistan za nebezpečnú krajinu. Príroda je tam nádherná a ľudia sú veľmi priateľskí. Nie je sa čoho báť. Nešťastie sa ti môže stať aj v Tatrách. Je to všetko o náhodách. Pakistan je rozmanitá krajina a veľká časť je dostupná aj pre turistov. Treba sa len vyhýbať oblastiam, ktoré aj domáci radšej obchádzajú.

Navštívila si najmä miesta, ktoré nie sú úplne vychytenými dovolenkovými destináciami. Čo ťa na týchto krajinách tak lákalo? Si ten typ človeka, ktorý by neprežil all inclusive dovolenku v hotelovom rezorte?

Lákajú ma kúty sveta, kde sa to nehemží turistami, kde je stále nedotknutá príroda, a kde žijú jednoduchí a skromní ľudia. Média nám viac menej pokazili úsudok a pohľad na veľa krajín, a preto by som rada videla a zažila na vlastnej koži ako to naozaj v týchto ďalekých krajinách vyzerá. Ako žijú ľudia v Iraku, Ománe, Pakistane, Sudáne, či Ugande. A all inclusive? Kto by to nemal rád, však? Občas si zájdem na oddychové zájazdy, avšak na max 4 dni. Odporúčam vidieť Male divy.

S kým väčšinou cestuješ?

Záleží, kam sa vyberiem. Niekedy sama a inokedy vo dvojici, v skupinke kamarátov.

Mnohí by teraz podotkli, že pre ženy je takéto dobrodružstvo riskantné, tobôž v moslimských krajinách či krajinách vnímaných ako nie úplne bezpečné. Čo by si na to odpovedala? Zažili ste vôbec na cestách chvíle, keď ste sa necítili bezpečne?

V Nepále sme robili kanyoning, to je zlaňovanie sa po vodopáde. Zlaňovali sme postupne každý sám a bol to môj prvý takýto pokus. Bola som na lane úplne sama. Mala som strach, voda bola divoká. Keď som doplávala na pevninu, ani som si nevšimla, že mám na sebe dve pijavice. :)

Nepríjemné zážitky mám skôr so zamestnancami štátnych inštitúcií. Zažila som to v Lagose (Nigeria), kde ma chcel úradník zobrať do miestnej kliniky na preočkovanie, pretože som so sebou nemala žltú kartu ( na očkovanie proti žltej chrípke). Zabudli mi na klinike dať kartičku. Kliniky v týchto krajinách nie sú trikrát hygienické. Úradník sa dal nakoniec obmäkčiť malým úplatkom. Korupcia je v praxi bežná.

Ak ženy cestujú do krajín ako sú India, Pakistan, Irán, Nigéria, je vždy lepšie mať so sebou mužskú spoločnosť alebo domáceho sprievodcu.

Keď sa rozhodujete, kam sa vyberiete, riadite sa nejakými bedekrami či cestovateľskými článkami? Máte nejaké tipy, ako na výletoch ušetriť? Ako vyzerá taká vaša typická príprava na cestovateľský výlet?

Áno. Nápady na cesty mám z rôznych článkov a typov od mojich kolegov či známych. V práci sme zmesou rôznych krajín a národov, každý sa chválim tým, čo má doma. Pred cestou si pozriem skôr cestovateľské blogy. Ak o danom mieste neexistujú články, pozriem si fakty, ktoré budem na cestu potrebovať.

Čo ďalšie cesty? Kam sa plánujete vydať najbližšie? Prípadne, aký je tvoj top cestovateľský sen?

O dva týždne sa chystám opätovne do Indie pozrieť mesto Jaipur, Agra a Národný park Ranthambore, kde sa nachádza rezervácia s voľne žijúcimi divými tigrami. V apríli plánujem vyjsť na základný tábor Everestu a v lete cestovať do Ugandy. Najviac sa však teším na víkendový výlet do Indie, kde by som rada prešla cez indicko-pakistanskú hranicu Wagah, na ktorej každý deň obe strany prezentujú asi 30 min ceremóniu zatvárania hraničnej brány a zloženia vlajok. Bude zaujímavé vidieť túto parádu naživo. Na záver si podajú ruky na znak mieru a rešpektu.

Viac informácii získaš priamo Katkinom novom blogu TU.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá