Kráľova hoľa sa stane tvojím najbližším cestovateľským cieľom. Ponúka najlepší výhľad

  • Na Slovensku máme niekoľko výhľadových vrcholov, ktoré stoja za zmienku a Kráľova hoľa rozhodne patrí medzi ne
  • Na jej vrchol vedie množstvo turistických krás a odmenou je výhľad na šesť štátov
19955962_1477769435600286_1392729989046517226_o
Fotosulovsky
  • Na Slovensku máme niekoľko výhľadových vrcholov, ktoré stoja za zmienku a Kráľova hoľa rozhodne patrí medzi ne
  • Na jej vrchol vedie množstvo turistických krás a odmenou je výhľad na šesť štátov

Tušil si, že na Kráľovej holi je vybudovaná prístupová cesta, ktorej časť je spevnená a je tak úsekom s najvyššie položenou asfaltkou na Slovensku? Hoci tento detail nemusí byť pre cestovateľov a vyhľadávačov prírodných krás veľkým lákadlom, pre tých nenáročnejších je to určite potešujúca informácia.

Autom sa sem síce nedostaneš, pretože vjazd motorových vozidiel je tu pre verejnosť zakázaný, no ak zvolíš niektorú z mnohých pôvabných turistických trás a dostaneš sa na vrchol, určite neoľutuješ. Výhľad totižto rozhodne stojí za to.

Podľa turistického sprievodcu je možné dostať sa na vrch Kráľovej holi hneď niekoľkými turistickými trasami. Z obcí Šumiac (aj na bicykli) a Telgárt sú podľa ostrieľaných výletníkov vraj trasy najkrajšie. Dostaneš sa sem však aj z obce Pohorelá, Vernára, Pustého poľa, Vikartoviec, Spišského Bystrého aj Liptovskej Tepličky. Pre väčší zážitok môžeš pre stúpanie a návrat trasy skombinovať a užiť si Tatry dvojnásobne.

Pod hoľou pramenia štyri rieky – Hron, Hnilec, Hornád a Čierny Váh a vrchol sa nachádza vo výške 1 946 metrov nad morom a „zdobí“ už od 60. rokov minulého storočia ho červeno-biely vysielač. Tento najnavštevovanejší vrch východnej časti hrebeňa Nízkych Tatier, tzv. Kráľovohoľských Tatier pre svoju dostupnosť ročne navštívia stovky turistov a v prípade dobrého počasia si môžu vychutnať neuveriteľný výhľad až na šesť štátov vrátane Slovenska.

Podľa SME sa na severnej a východnej strane okrem Slovenského raja, Slovenského Rudohoria a Vihorlatu pri dobrej viditeľnosti dostaneš pohľadom až do Poľska a najbližšie ukrajinské vrchy. Na juhu sa cez Muránsku planinu a Stolické vrchy pokochať môžeš aj najbližšími maďarskými vrcholmi, pričom podľa SME extrémne dobrá viditeľnosť môže vytvoriť priestor aj pre úspešného fotografa najbližšieho rumunského pohoria Padiš. Na západe by dokonca bystrému oku pozorovateľa nemal ujsť ani pohľad na Považský Inovec. Čo viac si priať?

Zdroj: SME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK