Ktoré je najkrajšie miesto na Slovensku? Toto malebné mestečko stojí za návštevu

  • Nedávno sme sa spýtali našich fanúšikov na Facebooku, ktoré slovenské mesto považujú za najlepšie
  • Najčastejšie sa medzi odpoveďami objavoval aj náš favorit - Banská Štiavnica
  • Zostavili sme pre teba zoznam dôvodov, prečo sa ju oplatí navštíviť
stiav
Flickr/Amdul Rani Abdul Rahim, Kaviareň Divná Pani
  • Nedávno sme sa spýtali našich fanúšikov na Facebooku, ktoré slovenské mesto považujú za najlepšie
  • Najčastejšie sa medzi odpoveďami objavoval aj náš favorit - Banská Štiavnica
  • Zostavili sme pre teba zoznam dôvodov, prečo sa ju oplatí navštíviť

Malebné námestie

Banská Štiavnica je situovaná v srdci Slovenska a pre svoju kultúrnu a historickú hodnotu bola zapísaná do zoznamu UNESCO. Kedysi známe banské mesto je pomerne maličké a pôsobí skromne, no práve to mu dodáva osobitú atmosféru. Nejedného turistu dostane už krátkou prechádzkou po krásnom zvažujúcom sa Námestí Svätej trojice, ktorého dominantou je morový stĺp. Niektoré dni v roku práve toto námestie zaplnia rôzne podujatia plné kultúry, ako remeselné jarmoky, jazzové či divadelné festivaly alebo sprievody, ako známy Salamandrový sprievod.

#banskastiavnica #slovakia #sonyalpha6000 #sonya6000club

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Tkáč (@tkac3699),

#banskastiavnica #thereismyheart #loveit #photography #sunday

Príspevok, ktorý zdieľa Martina Parobkova (@mp_justme),

Množstvo pamiatok 

Vďaka bohatej histórii mesta je tu veľa čo objavovať a ak ťa fascinujú deijny a kultúra, máš o program postarané. Začať môžeš Mestským hradom, ktorému sa hovorí aj Starý zámok, v ktorom sídli Slovenské banské múzeum. Medzi jeho expozície patria aj Nový zámokKammerhof či štôlňa Glanzenberg. Topkou je Banské múzeum v prírode, ktoré je skanzenom a umožní ti aj vstup do bane.

Pokračovať môžeš Kalváriou, ktorá je súborom 22 kostolov a kaplniek rozhodne stojí za to aj keď nie si veriaci. Priprav sa na trošku ľahkej fyzickej aktivity pri výstupe do kopca. Ďalšie sakrálne stavby, ako Kostol nanebovzatia Panny Márie, Kostol sv. Kataríny či Synagógu uvidíš počas prechádzky romantickými ulicami mesta.

Walking home. #slovakia #medievaltown #color

Príspevok, ktorý zdieľa Bing (@upup1234),

omôjbožee..to bola pecka! #banskemuzeumvprirode #dnescestujem #slovenskojekrasne

Príspevok, ktorý zdieľa Laura. (@hviezdnyprach),

Gastronómia

V meste si príde na svoje každý milovník dobrej kávy, ale aj jedla. Nájdeš tu jednu z najčarovnejších kaviarní na Slovensku, kaviareň Divná pani. Má naozaj unikátny dizajn interiéru a skvelú kávu, čaje, horúcu čokoládu aj koláčiky. Pri návšteve Štiavnice je tento podnik nutnosť. Ďalším miestom, ktoré nesklame, je kaviareň 4 sochy café, situovaná vnútri historického domu so 4 sochami, s kvalitnou kávou aj jedlom.

Milovníci piva a poctivého jedla nesmú vynechať reštauráciu Pivovar ERB, z ktorého sú turisti vždy paf. K obľúbeným reštauráciám v historickom centre patria tiež Monarchia či Starý Hostinec s tradičnou slovenskou kuchyňou. Svojské čaro má aj útulná Čajovňa v historickej budove Klopačky.

#divnapani 👩🏼‍💼

Príspevok, ktorý zdieľa Monika (@monicca.boc),

ERB brewing #erbbrewery

Príspevok, ktorý zdieľa Adam Milnes (@mrbubbler),

Príroda na dosah

Malebné mestečko je situované pod Štiavnickými vrchmi, preto je príroda naozaj blízko. Nachádzajú sa tu takzvané štiavnické tajchy, umelo vytvorené jazerá, ktoré vybudovali pre účely baníctva, no dnes slúžia pre rekreáciu. K najznámejším patria Klinger, Veľká a Malá Vodárenská či Počúvadlo. Užijú si tu aj milovníci cyklistiky, pretože v okolí je veľa cyklo chodníkov.

Turisti, ktorí majú radi trocha viac fyzickej námahy, môžu vystúpiť až na Sitno, ktoré je najvyšším štítom Štiavnických vrchov. Tí menej aktívni si možno zamilujú prírodné poklady miestnej botanickej záhrady, ktorá je naozaj výnimočná.

V prekrásnej Banskej Štiavnici si rozhodne nájdeš to svoje a objavíš kúsok slovenskej histórie a kultúry.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech