Kuzminová a Fialková potešili celé Slovensko. Naše biatlonistky zaznamenali ohromný výsledok

• Preteky na 15 kilometrov dnes už nesprevádzal vietor a Nasťa strieľala aj bežala výborne
  • Nakoniec Kuzminová obsadila 2. miesto a Paulína Fialková skončila po výbornom behu aj streľbe na 5. mieste
kuzminova-hromadny-start-oh-2018
facebook.com

Dnes sa na štart pretekov v biatlonovom centre olympijských hier v Pjongčangu postavili štyri naše pretekárky. Anastasia Kuzminová so štartovým číslom 6, Paulína Fialková, jej sestra Ivona Fialková a aj Terézia Poliaková. Štartová listina dnes mala dokopy 87 mien. Najväčšia sokyňa našej medailovej nádeje, Laura Dahlmeinerová z Nemecka, dnes štartovala až s číslom 80. Preteku konečne prialo pekné, aj keď mrazivé počasie a nebezpečné nárazy vetra z posledných dní ustali.

V priebehu prvého kilometra Nasťa predstavila svoju výbornú bežeckú formu a už po prvých stúpaniach bola na prvej priečke. Každý nepresný výstrel na dnešnom behu na 15 kilometrov neznamenal klasický trestný okruh, ale pripísanie si jednej minúty k aktuálnemu času pretekárky.

Prvá strelecká položka v ľahu znamenala pre našu hviezdu čistú streľbu. Pri druhej streľbe v stoji si pripísala aj napriek bezvetriu jednu minútu kvôli štvrtému netrafenému terču a tretia streľba opäť priniesla jednu pripísanú minútu, po čom sa poradie zmenilo a na čelo sa dostala švédska reprezentantka, Hanna Oehbergová, neskôr Daria Domracheva z Bieloruska a Kuzminová sa posunula až na tretiu priečku.

Beh na 15 kilometrov je zatiaľ jedinou disciplínou, v ktorej Kuzminová ešte zlato nezískala. Posledná streľba v stoji bola mimoriadne napínavá a po prerušení svojho streleckého rytmu pred piatym terčom takmer na 10 sekúnd a odchádzala zo strelnice bez trestnej minúty. 1500 metrov pred tým než dobehla do cieľa vyštartovala jej najväčšia sokyňa Dahlmeierová. Nasťa prišla do cieľa s výborným časom, na prvej priečke a s vysokou šancou na medailovú pozíciu. Oebergová však po poslednej streľbe opúšťala strelnicu s 35-sekundovým náskokom na našu pretekárku a zaradila sa na prvé miesto. Stále sme však sledovali aj našu druhú hviezdu, Paulínu Fialkovú.

Tá bola po prvej streľbe s jedným netrafeným terčom na 9. mieste a bežecky svoje dnešné predstavenie rozbehla optimálne, len s pársekundovým rozdielom na našu favoritku. V prvej stojke, po šiestich kilometroch, sa s číslom 34 nachádzala na rovnakej pozícii a po tretej, čistej streľbe už na výbornom šiestom mieste. Poslednú streľbu už opúšťala na 3. priečke a na prvú, Oehbergovú strácala len jednu minútu, na Kuzminovú 30 sekúnd. Slovensko v tejto chvíli začalo dúfať v duet na stupni víťazov, čo sa nám ešte nepodarilo. Výborné druhé a tretie miesto si Slovenky udržali dlho, no neskôr sa medzi ne dostali až dve pretekárky.

Dramatický záver však priniesol konečné striebro pre Kuzminovú a vynikajúcu 5. priečku pre Paulínu Fialkovú. Ivona Fialková skončila po šiestich netrafených terčoch na 64. mieste a Terézia Poliaková s desiatimi trestnými minútami 87. Nasťa v rozhovore pochválila počasie aj výborne pripravené lyže a vysvetlila aj neistotu v poslednej streľbe, ktorú pripísala svojej veľkej motivácii. Pretekárkam k výbornému umiestneniu gratulujeme a tešíme sa na zajtrajší pretek s hromadným štartom.