Kuzminová je najúspešnejšou biatlonistkou. Na Slovensku aj vďaka nej vyrastajú nové talenty

 • Anastasia Kuzminová si včera na svoje konto pripísala ďalší obrovský úspech v podobe zlatej medaile zo ZOH v Pjongčangu
 • Preteky s hromadným štartom ovládla bez zaváhania a týmto výkonom sa zapísala do dejín ako najúspešnejšia biatlonistka
 • Údajne zvažuje koniec kariéry, no slovenskému biatlonu v mnohom pomohla a inšpiruje nové a nové mladé talenty
28061127_1772184432826860_8679289280550778947_o
facebook.com
 • Anastasia Kuzminová si včera na svoje konto pripísala ďalší obrovský úspech v podobe zlatej medaile zo ZOH v Pjongčangu
 • Preteky s hromadným štartom ovládla bez zaváhania a týmto výkonom sa zapísala do dejín ako najúspešnejšia biatlonistka
 • Údajne zvažuje koniec kariéry, no slovenskému biatlonu v mnohom pomohla a inšpiruje nové a nové mladé talenty

Predchádzajúci súťažný týždeň na zimných Olympijských hrách 2018 v Pjongčangu sa na Slovensku niesol v obrovskej radosti z úspechov našej reprezentantky Nasti Kuzminovej. Dve strieborné medaily rodáčka z Ruska doplnila včerajším najcennejším kovom a z čela rebríčka najúspešnejších žien biatlonu zosadila v počte individuálnych medailí legendárnu Kati Wilhelmovú.

Tento rok sa slovenskí biatlonisti na zimných olympijských hrách objavil len po štvrtýkrát, no úspechov je viac než dosť. Naši reprezentanti sa na vysoké priečky zaraďujú pravidelne, a teda nemožno nespomenúť bronz Pavla Hurajta z olympiády vo Vancouveri alebo 5. miesto našej mladučkej Paulíny Fialkovej z preteku na 12,5 kilometra z minulého týždňa a množstvo ďalších výborných umiestnení. Aj tie popularizujú biatlon v našom podnebí a v športových kluboch tak vyrastajú sľubné nádeje do budúcnosti.

Vedel si, že počet športových klubov venujúcich sa na Slovensku biatlonu je takmer 50? Zrejme najviac sa sústreďujú v srdci Slovenska, v Osrblí, kde sa nachádza areál bohatý na podujatia národného aj medzinárodného rázu. Práve tu množstvo šikovných talentov z Vojenského športového klubu Dukla (odkiaľ pochádzajú všetci naši reprezentanti na olympiáde v Pjongčangu) trénuje beh aj streľbu pod vedením niekoľkých skúsených odborníkov.

Vo svojom tréningovom programe sa biatlonisti zameriavajú na silovú záťaž aj vycibrenú techniku a ak si si myslel, že počas letných mesiacov zaháľajú, vôbec to tak nie je. Za snehom, buď vycestujú do rôznych kútov sveta, alebo si svoje sily merajú so súpermi na kolieskových lyžiach pri letnom biatlone. Ten je kombináciou cezpoľného behu a streľby a na Slovensku sa taktiež teší veľkej obľube.

5 zaujímavých faktov o biatlone, ktoré si (možno) netušil:

 1. V bývalom Československu sa biatlon skrýval za názvom Sokolovské preteky brannej zdatnosti a letný biatlon mal pomenovanie Dukelské preteky brannej zdatnosti.
 2. Prvé zaznamenané biatlonové preteky boli organizované „spoločnosťou bežeckého lyžovania“ blízko Švédsko-Nórskych hraníc v roku 1767.
 3. Špeciálne postavenie v slovenskom biatlone má biatlonový areál v Osrblí, ktorý sa stal začiatkom druhej polovice deväťdesiatych rokov minulého storočia jedným z najlepších svojho druhu vo svete.
 4. Naša reprezentantka Anastasia Kuzminová je sestrou ruskej hviezdy biatlonu, Antona Vladimiroviča Šipulina, ktorý sa tento rok pre škandál s dopingom Olympijských hier v Pjongčangu nezúčastnil.
 5. Pravidlá biatlonu určujú minimálnu hmotnosť pušky (malorážky) na 3,5 kg. Veľkosť terča pre streľbu v ľahu je 40 – 45 mm a pre streľbu v stoji 110 – 115 mm pri vzdialenosti športovca 50 metrov od terča.

Zdroj: biathlon.skbiatlon-info.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK