Len mŕtve ryby plávajú po prúde rieky

  • Ide o tvoju vlastnú cestu životom, či už po prúde, alebo proti prúdu. Akokoľvek je cesta dôležitá, nech smeruje tam, kam sa chceš dostať ty.
mrtva ryba coll
pinterest.com/unsplash.com/mubariz mehdizadeh
  • Ide o tvoju vlastnú cestu životom, či už po prúde, alebo proti prúdu. Akokoľvek je cesta dôležitá, nech smeruje tam, kam sa chceš dostať ty.

Ak zoberieš väčšinový názor ako prúd, v ktorom sa zdanlivo ľahko pláva, a ktorý ťa vlečie tam kam smeruje, nevyžaduje od teba extra úsilie, len držať hlavu nad vodou. Skutočne tak môžeš vyzerať ako mŕtva ryba v prúde rieky. Je len otázkou času, kedy ťa nejaký dravec zožerie alebo sa dostaneš niekam, kam si sa dostať netúžil.

Podriadiť sa spoločenským tlakom a robiť to, čo sa od teba očakáva – dobre sa učiť, nájsť si dobré zamestnanie, byť dobrým zamestnancom a postupovať po kariérnom rebríčku je pre mnohých to, čo od života očakávajú. Potrebujú sa správne naučiť pravidlá, podľa ktorých sa hrá a zapadnúť do prostredia. Je to jeden zo spôsobov ako zvládnuť dnešnú náročnú dobu.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com/zac durant

Máme na výber. Niekto berie prácu a zamestnanie ako „nutné zlo“ a skutočne žije len vo svojom voľnom čase. Ten, kto nechce prežiť svoj život čakaním na víkend a stratiť väčšinu svojho života v práci, ktorá ho nebaví, komu nevyhovuje, že plávanie v prúde síce nevyžaduje energiu, ale smer prúdu nemá pod kontrolou, ten si hľadá svoju cestu (..Frankie sad “I did it My Way”..).

Nekomentujem, neposudzujem, čo je správne, alebo čo je lepšie. Upozorňujem na možnosť voľby.

Máme na výber. Plávať v prúde, prispôsobiť svoje sny a ciele možnostiam, ktoré nám „bezpečie“ prúdu ešte necháva. Alebo sa spoľahnúť na vlastné sily, nebáť sa rizika, plávať proti prúdu, občas naraziť na slepé rameno, občas sa nedobrovoľne napiť vody..ale byť slobodný vo výbere smeru a cieľa, prevziať zodpovednosť za svoj život a napnúť všetky sily.

Nesmieš sa báť porušiť pravidlá, podľa ktorých sa správajú ryby plávajúce v húfoch. Nevyhneš sa nepochopeniu, možno dokonca výsmechu “mŕtvych rýb” unášaných prúdom cudzích potrieb a smerujúcich k cieľom niekoho iného. Ale ako sa spieva v texte jednej piesne – radšej byť všetkým na smiech ako sebe na plač..

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com/dmitry ratushny

Nie všetko v našom živote sa nám podarí, nie vždy sa rozhodneme správne. Nakoniec možno takýto „protiprúdový“ život ani nebude bohatší na materiálne statky, na symboly úspechu, na pozlátko. Ale určite ti prinesie hrdosť na samého seba, na tvoju odvahu vzoprieť sa “Matrixu”, vymaniť sa predurčeniu a raziť si cestu džungľou povinností, informácií a nárokov tak, aby si dosiahol to, čo od seba očakávaš ty sám.

Odporúčam ti využiť občas energiu prúdu, hľadaj si v ňom spojencov a dvíhaj hlavu nad hladinu – nech vidíš, nech ťa je vidieť.. Sleduj smer prúdu, porovnávaj ho s tvojim cieľom a maj pružnú myseľ. Pocit, že nám niečo uniká, že stále musíme byť v tempe, že nie je čas na úsmev, dobrú náladu, čas na seba a priateľov, že nás iní predbehnú.. spôsobí akurát to, že skôr vyčerpáme svoj potenciál, svojho ducha a svoje telo – prečítaj si knihu Umenie ticha.

Občas sa zastav a naber čerstvé sily, vyčisti si myseľ od balastu a utvrď sa v správnosti svojho smerovania. Ujasni si priority, osláv úspechy a prehodnoť svoje ciele. Nenahraditeľných sú plné cintoríny.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com/justin luebke

Zdroj: Beyourself.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech